CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.663 -0,22%

CZK/£ 29.501 -0,13%

CZK/CHF 26.030 +0,03%

Text: Petr Zámečník

31. 03. 2011

7 komentářů

Komu se vyplatí 2. pilíř? Všem!

 


 

Viděl jsem již mnoho výpočtů výhodnosti či nevýhodnosti 2. (fondového) pilíře penzijního systému. Výsledky se lišily – a mnohdy dost významně. V tom problém nevidím. Dejte mi pár čísel a spočítám vám, co budu chtít. Potíž je právě v oněch číslech. Vyplatí se fondový pilíř za 40 let, nebo se nevyplatí? A komu? Na to současná matematika nedokáže odpovědět.

Nejčastější výsledky propočtů ukazují, že se fondový pilíř vyplatí lidem s vyšším příjmem, a nevyplatí se lidem s příjmem nižším. Jak velká je skupina, které se fondový systém nevyplatí, záleží na nastavení mnoha parametrů – od míry inflace, přes zhodnocení, zadání či nezadání valorizace penzí podle růstu mezd, po poplatky za správu fondů… a všechna tato čísla jsou ani ne odhady, jen … čísla vycucaná z prstu.

Jistě, můžeme se odvolávat na dlouhodobé statistiky výnosu na kapitálových trzích, dlouhodobé průměry úrokových sazeb dluhopisů, odhadnout míru inflace. A regulovat výši poplatků fondů. Ale v horizontu 40 let se může změnit mnohé. Stačí si vzpomenout na minulé století, kdy se českou kotlinou prohnaly dvě světové války a pokus o socialistické hospodářství (naštěstí "věčné časy" trvaly "jen" právě oněch 40 let).

Navzdory nejistotě na kapitálových trzích, navzdory inflaci, která může sežvýkat úspory, navzdory… měnovým reformám a hrozbám znárodnění jsem přesvědčen, že se 2. pilíř státního penzijního systému vyplatí všem. Bez rozdílu.

Hlavním důvodem je diverzifikace (rozložení či rozdělení) rizika. Zatímco průběžný systém je citlivý především na demografické vlivy (stárnutí populace), fondový systém je citlivý především na tržní vlivy (pohyby na kapitálových trzích). Lze sice namítnout, že i pohyby na kapitálových trzích závisí na demografickém vývoji. Jistě. A motýl mávající křídly způsobil tsunami.

REKLAMA

Neméně důležité jsou právní jistoty. Ty sice nejsou podle příkladu Maďarska příliš vysoké ani ve fondovém pilíři, na druhou stranu v průběžném systému nejsou vůbec žádné. Za platbu do průběžného systému daňový poplatník získá jen politický příslib, že až zestárne, dostane penzi.

Není tak důležité, jak vycházejí současné propočty, které vycházejí různě podle nálady, s jakou jsou vkládány parametry pro výpočet, a možná také podle cíle, jaký sleduje člověk, který výpočet provádí. Za mnohem důležitější považuji rozložení rizika – zejména politického.

Ke snížení politického rizika by pravděpodobně lépe přispěl minimalistický penzijní systém, který by ponechal lidem možnost spořit si libovolným způsobem, včetně možnosti investic mimo dosah české legislativy.

Vyšlo na ČeskéReformy.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 7 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • bob

  4 dubna, 2011

  Stále dokola tuny a tuny článků kam nacpat své peníze a „spořit“. Jenže ty peníze jsou jen cifry v počítačích bank, tedy skutečné NIC!
  100x lepší „spoření“ na důchod je snižování NÁKLADŮ!! Koupit a splatit vlastní dům, vyvrtat studnu, zapojit solární ohřev vody, koupit nádrž na dešťovou vodu, přikoupit zahrádku, sad, políčko.

  Odpovědět

 • Kubikula

  4 dubna, 2011

  Diverzifikace ještě nikoho nenakrmila. Články tohoto typu nic nového nepřináší, za vším je vidět určitá touha. Touha zajistit si svá nynější postavení, pokud možno dlouho do budoucna. K tomu poslouží cokoliv, nejlépe zákonem stanovené odvody velké části populace. Pravidelné odvody klientů ve 2. pilíři, nejlépe povinným způsobem, jsou dobrý způsob pro přilepšení. Ony zajistí pravidelný přísun fondům, ale i návazně bankám, obchodníkům, burzám, makléřům, poradcům, médiím (ta o tom budou referovat) a všem kteří uloupnou své %, jen to fikne. Ani stromy ale nerostou do nebe, nic není věčné. Jednou se bude i tato část společnosti muset starat o živobytí prací, jak to dělá ještě většina lidí. Peníze (tak jako i příroda pro zemědělce) mají tu schopnost že pracují pro svého majitele tiše, bez fyzické námahy. Občas se splaší, inu dobrý sluha, ale zlý pán. Místo spekulace vyplatí-nevyplatí, riziko neriziko, právní, politický, demografický a nevímjaký. Vždy se najdou pro i proti a na tak dlouhém horizontu stejně nejde nic vymyslet, žádnou fintu jak umenšit rizika, vyzrát na hodnotu. Jediná negativní jistota je ta, že bude od ní stále něco odlupováno, tu stát, tu fond, tu zprostředkovatel, občas to zabloudí i ke klientovi. Východisko je snad to, co se vyplácelo předkům dlouhodobě, vytvořit hodnotu a to prací, která má efekt jednoznačný a nepomíjivý (na rozdíl od operací na kap. trhu). Nikoli té finanční, to je jen peněžní transformace hodnoty již vytvořené.

  Odpovědět

 • Radek

  4 dubna, 2011

  Nějak jsem nepochopil obsah vašeho sdělení. Fondy jsou podle vás špatné, ale odlupování státu (to chápu jako současné penzijní pojištění v rámci sociálního pojištění), taky. Zastáváte tedy názor důchod zrušit, a ať se pracující většina o svou budoucnost postará sama? Jestli ano, tak s vámi souhlasím.

  Odpovědět

 • George

  7 dubna, 2011

  Když se podívám na rozpad VV v přímém přenosu, začínám pochybovat, ž k nějaké penzijní reformě vůbec dojde. Ano, dnešní penzijní fondy si prolobovaly reformu šitou podle svých měr a to je určitě špatně. Ale v tuto chvíli je to naprosto podružné, protože pokud by náhodou penzijní reforma prošla poslaneckou sněmovnou, tahle vláda se s vysokou pravděpodobností stejně nedožije řádných voleb a ČSSD všechny reformní kroky zastaví….
  Ale aspoň jedno pozitivum – opt out přestalo být v čechách sprosté slovo, aniž by někdo rozuměl, co to znamená!

  Odpovědět

 • Anonym

  15 dubna, 2011

  Tento článek je jako na objednávku „proreformní“ garnituře a zástupcům penzijních fonů a spekulantů.
  Jediný kdo z této reformy důchodů vyjde bez úhony a se ziskem budou společnosti zřizující penzijní fondy neboť ty si výnos zaručí ať je inflace jakákoliv.
  Navíc je jasně spočitatelné, že se diverzifikace s ohledem na zkrácení důchodu v průběžném systému vyplatí lidmi s příjmem cca 50000 – 60000 a vyžším (různé zdroje uvádějí různá čísla což není důležité, pakliže jsou to platy na něž nedosáhne ani 80 % lidí).
  Tedy článek je přinejmenším zavádějící. 🙂

  Odpovědět

 • Dalibor

  6 března, 2012

  Podle toho co jsem se dozvěděl je to postavené následovně:

  2% z mojí mzdy
  3% dá stát

  tj. 150% zhodnocení

  dále jedna se o můj vlastní účet, kterým nesponzoruji sociálně slabší, ale jen děti, rodinu protože je dědičný. Pokud to bude dobře legislativně postavené tak mi nikdo neukradne moje peníze…

  Odpovědět

 • josef

  7 března, 2012

  to ses toho moc nedozvěděl! :-DDDD

  Odpovědět