CZK/€ 24.355 -0,02%

CZK/$ 22.601 -0,07%

CZK/£ 28.423 +0,07%

CZK/CHF 25.809 +0,10%

Text: Petr Gola

16. 10. 2020

1 komentář

Komu se nevyplatí předčasný důchod?

 

Z finančního hlediska je lepší odejít až do řádného starobního důchodu. Volba předčasného důchodu znamená totiž trvale nižší měsíční státní důchod.

Loading 

Občané, kteří mohou pracovat až do řádného starobního důchodu, by do předčasného důchodu odcházet neměli. Měsíční finanční ztráta je značná, např. při odchodu do předčasného důchodu o necelé tři roky dříve dokonce okolo 30 %, konkrétní číslo samozřejmě závisí na konkrétní situaci.

Také si přečtěte: Jak se krátí předčasný důchod

Jak se krátí předčasný důchod? Příklad

 • Pan Martin má osobní vyměřovací základ 50 000 Kč a získal dobu pojištění v rozsahu 45 let, řádný starobní důchod pana Martina dle výpočtové formule důchodu v roce 2020 činí 19 922 Kč.
 • Pan Roman má osobní vyměřovací základ rovněž 50 000 Kč, ale z důvodu odchodu do předčasného důchodu o necelé tři roky dříve (o 1 078 dní), získal dobu pojištění v rozsahu 42 let. Krácení za předčasnost činí 14,4 % z výpočtového základu. Měsíční předčasný důchod má pan Michal 15 322 Kč.

Pan Martin má tedy měsíční důchod vyšší o 30,02 %.

Odchod do důchodu při nízké mzdě?

Někteří občasné volí předčasný důchod z toho důvodu, že mají aktuálně nižší hrubou mzdu než v předchozích letech. S ohledem na výpočet měsíčního starobního důchodu je lepší pracovat až do dosažení řádného důchodového věku, přestože mzda v předdůchodovém věku je nižší.

REKLAMA

Z důvodu nižšího příjmu sice dojde k poklesu osobního vyměřovacího základu, ze kterého se státní důchod počítá, ale z důvodu práce až do dosažení řádného důchodového věku se získá vyšší doba pojištění a příjemci řádného starobního důchodu se vyhnou, na rozdíl od žadatelů o předčasný důchod, krácení za předčasnost.

Také si přečtěte: Příjem z pronájmu v důchodu

Krácení předčasného důchodu v příkladech

 • Paní Veronika odejde v listopadu do předčasného s důchodu, do kterého odešla 1 075 dní (tedy o necelé tři roky) před dosažením řádného důchodového věku, krácení u předčasného důchodu se provádí za každých započatých 90 kalendářních dní. Paní Veronika má osobní vyměřovací základ za odpracované roky ve výši 43 000 Kč a získala dobu pojištění v rozsahu 41 let.
 • Měsíční předčasný důchod paní Veroniky dle výpočtové formule důchodu v roce 2020 činí 14 099 Kč.

 •  Naproti tomu paní Jitka odejde v listopadu do řádného důchodu. V letech 2017, 2018 a 2019 měla paní Jitka hrubou měsíční mzdu 21 500 Kč v současné hodnotě, místo 43 000 Kč v současné hodnotě, které měla v letech 1986 až 2016. Osobní vyměřovací základ činí tedy 41 077 Kč. Práce za nižší mzdu má přesto pro paní Jitku pozitivní vliv na výši státního důchodu, neboť získala dobu pojištění v rozsahu 44 let, než kdyby odešla do předčasného důchodu dříve o necelé tři roky. Rovněž se paní Jitka vyhnula krácení za předčasnost.
 • Měsíční řádný starobní důchod paní Jitky dle výpočtové formule důchodu v roce 2020 činí 18 026 Kč.

Paní Jitka pracovala v předdůchodovém věku za nižší mzdu, než na jakou byla zvyklá. Pořád však bude mít o 27,85 % vyšší státní důchod než paní Veronika.

Nižší mzda v předdůchodovém věku a důchod

S ohledem na měsíční státní důchod je tedy vhodné pracovat do dosažení řádného důchodového věku i za cenu nižší mzdy. Při výpočtu důchodu v roce 2020 se hodnotí rozhodné příjmy od roku 1986 do roku 2019 a dva či tři příjmově horší roky ovlivní výši osobního vyměřovacího základu méně, než by se na první pohled mohlo zdát.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

živnostenský list v důchodu

Podnikání na živnostenský list, když pobíráte starobní důchod

Pro důchodce pracující na malý a částečný úvazek jsou často velmi vhodné pracovní dohody. DPP i DPČ umožňují práci i jen několik hodin měsíčně. Pro osoby pobírající starobní důchod je výhodné, že se z těchto dohod do limitu neplatí sociální ani zdravotní pojištění. Podobné podmínky ale nabízí […]

Text: Hana Bartušková

Foto: sxc.hu

24. 11. 2023

Práce v důchodu

Na jakou smlouvu je výhodné si přivydělávat v důchodu

Pro přivýdělek v důchodu můžete mít různé motivy. Možná máte ještě stále dost energie a nechcete skončit s pracovním procesem. Nebo si chcete přivydělat k důchodu, vydělat si na nečekané výdaje a nebo si jen zajistit ještě další příjem. Jaký přivýdělek je právě pro vás výhodný?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

11. 10. 2023

Vyšší důchod

Jak mít vyšší důchod?

Trošku nemístná otázka. Alespoň v dobách chystané důchodové reformy, kdy se opět diskutuje o tom, že na důchody nebude, že současní třicátníci důchody skoro žádné nedostanou a že je třeba změnit výpočet a nastavení celého systému. Pokud ale vezmeme v úvahu současný český penzijní systém, tak jsou […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

13. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Anonym

  16 října, 2020

  A co zmit predduchod? Tj, ze clovek zije z uspor, ale duchod se mu nekrati.

  Odpovědět