CZK/€ 24.355 -0,02%

CZK/$ 22.601 -0,07%

CZK/£ 28.423 +0,07%

CZK/CHF 25.809 +0,10%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 04. 2023

0 komentářů

Komentář: Nekonečný růst státu a nekonečný růst byrokracie

 

Experti se shodují, že česká ekonomika na tom teď není zrovna dobře. Samozřejmě existují, jako v každém ekonomickém modelu, vítězové a poražení. Největším vítězem však není ani ČEZ, ani výrobci potravin, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Loading 

Největším vítězem se zdá být český státní úředník. Počet státních zaměstnanců vzrostl v roce 2022 o 10 tisíc a dosáhl celkem půl milionu osob. To je zhruba 5 % veškerého českého obyvatelstva, včetně důchodců a dětí školou povinných. Pro srovnání, v roce 2016 bylo státních zaměstnanců v České republice o 60 tisíc méně.

Hospodaří snad vlády ČR tak dobře, že si mohou tento růst státních zaměstnanců bez hranic dovolit? Ponechám tuto otázku pouze jako řečnickou. Každý ví, že se státní dluh České republiky za poslední roky dramaticky zvýšil a že probíhá dramatická diskuse o restrukturalizaci českého státního rozpočtu a způsobech snížení tohoto dluhu.

Námitka, že tito státní zaměstnanci jsou potřeba k uspokojování potřeb lidí v post-koronavirové době, také neobstojí. V soukromém byznyse, kde každý musí něco prodat v podmínkách konkurenčního boje, se firmy naučily zvyšovat produktivitu práce, produkovat více s méně zaměstnanci. Je zjevné, že vláda konkurenci nemá a tak o nějakém zvyšování produktivity práce a snižování počtu státních zaměstnanců probíhají pouze řečnická cvičení.

Přitom česká ekonomika by snížení počtu státních zaměstnanců potřebovala jako sůl. Přiznejme si, že pokud by k němu došlo, možná by už opravdu úřednictvu nezbývaly síly a mnohá nesmyslná nařízení, předpisy a regulace v podnikání by z tohoto důvodu musely být opuštěny či zrušeny.

A to by českému soukromému podnikání více než prospělo. Průměrná doba nutná ke kompletní registraci nového byznysu činila podle údajů Světové Banky před koronavirem v roce 2019 ve světě 20 dní. V Indii to bylo 10 až 15 dní, v Dánsku a ve Francii 7, na Islandu jen 5 dní. V České republice to bylo 57 dní. Proti požadavku na dramatické snížení počtu státních zaměstnanců se jen těžko hledá nějaký argument.

REKLAMA

Autor: Miroslav Hošek, CEO Advanced Food Products (AFP), LLC, v USA působí na manažerských pozicích už 17 let

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Mohou mít živnostníci průměrný důchod?

Osoby samostatně výdělečně činné mají v průměru značně nižší starobní důchod než zaměstnanci. V září letošního roku činil průměrný starobní důchod 20 254 Kč. Za jakých podmínek mohou takto vysoký starobní důchod mít i OSVČ?

Text: Petr Gola

Foto: Shutterstock

08. 12. 2023

Spěje Ruská ekonomika k zániku, nebo posílí svůj vliv ve světě?

Ruská ekonomika čelí výzvám mezinárodních sankcí a vrchní představitelé se snaží dosáhnout předválečné úrovně do poloviny roku 2024. Rychlost obnovy ekonomiky a přizpůsobení se novým geopolitickým změnám v krátkém čase bude rozhodovat, jak velký podíl bude mít Rusko na světovém vlivu. Blýská se Rusku na lepší časy, […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

08. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *