CZK/€ 24.895 +0,04%

CZK/$ 23.224 +0,31%

CZK/£ 29.460 -0,02%

CZK/CHF 26.080 -0,38%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 04. 2023

0 komentářů

Komentář: Nekonečný růst státu a nekonečný růst byrokracie

 

Experti se shodují, že česká ekonomika na tom teď není zrovna dobře. Samozřejmě existují, jako v každém ekonomickém modelu, vítězové a poražení. Největším vítězem však není ani ČEZ, ani výrobci potravin, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Loading 

Největším vítězem se zdá být český státní úředník. Počet státních zaměstnanců vzrostl v roce 2022 o 10 tisíc a dosáhl celkem půl milionu osob. To je zhruba 5 % veškerého českého obyvatelstva, včetně důchodců a dětí školou povinných. Pro srovnání, v roce 2016 bylo státních zaměstnanců v České republice o 60 tisíc méně.

Hospodaří snad vlády ČR tak dobře, že si mohou tento růst státních zaměstnanců bez hranic dovolit? Ponechám tuto otázku pouze jako řečnickou. Každý ví, že se státní dluh České republiky za poslední roky dramaticky zvýšil a že probíhá dramatická diskuse o restrukturalizaci českého státního rozpočtu a způsobech snížení tohoto dluhu.

Námitka, že tito státní zaměstnanci jsou potřeba k uspokojování potřeb lidí v post-koronavirové době, také neobstojí. V soukromém byznyse, kde každý musí něco prodat v podmínkách konkurenčního boje, se firmy naučily zvyšovat produktivitu práce, produkovat více s méně zaměstnanci. Je zjevné, že vláda konkurenci nemá a tak o nějakém zvyšování produktivity práce a snižování počtu státních zaměstnanců probíhají pouze řečnická cvičení.

Přitom česká ekonomika by snížení počtu státních zaměstnanců potřebovala jako sůl. Přiznejme si, že pokud by k němu došlo, možná by už opravdu úřednictvu nezbývaly síly a mnohá nesmyslná nařízení, předpisy a regulace v podnikání by z tohoto důvodu musely být opuštěny či zrušeny.

REKLAMA

A to by českému soukromému podnikání více než prospělo. Průměrná doba nutná ke kompletní registraci nového byznysu činila podle údajů Světové Banky před koronavirem v roce 2019 ve světě 20 dní. V Indii to bylo 10 až 15 dní, v Dánsku a ve Francii 7, na Islandu jen 5 dní. V České republice to bylo 57 dní. Proti požadavku na dramatické snížení počtu státních zaměstnanců se jen těžko hledá nějaký argument.

Autor: Miroslav Hošek, CEO Advanced Food Products (AFP), LLC, v USA působí na manažerských pozicích už 17 let

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Americký akciový index S&P 500 pravděpodobně klesne minimálně o 30 procent

Hlavní americký akciový index S&P 500 se od poloviny května pohybuje na nových historických maximech kolem 5300 bodů, aktuální hodnota indexu přitom činí 5278 bodů. Tato úroveň amerického akciového indexu přitom odpovídá valuačnímu ukazateli P/E na úrovni 25x. Jinak řečeno, investoři nyní musí za americké akcie v […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

19. 06. 2024

Zákon o daních z příjmu se bude měnit. Na co se připravit, když novela projde?

V souvislosti s návrhem nového zákona o účetnictví Ministerstvo financí ČR koncem května předložilo návrh na změnu zákona o daních z příjmů. Zákon by měl být účinný od 1. ledna 2025. Rozsah navrhovaných změn zákona o daních z příjmů je značný a některé pasáže zákona jsou zcela koncepčně přepracovány. Do zákona […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

17. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *