Úterý 20. dubna. Svátek má Marcela.

Kolik bude stát rohlík za 20 let?

Na důchod nemá cenu spořit, protože úspory v penzijních fondech požere inflace a nikdo si za ně nekoupí ani rohlík. Tak nějak by se dal shrnout jeden z nejčastějších argumentů lidí, kteří spoření na penzi z nějakého důvodu nemají rádi. Peníze v penzijních fondech ale v čase svojí hodnotu neztrácejí, stačí se podívat na data. 

Průměrné roční zhodnocení, které penzijní fondy připsaly svým klientům od svého založení, tedy v období 1995 – 2013, činí 4,17 % p.a. Porovnáme-li tuto hodnotu s inflací, která v uplynulých 20 letech v průměru 4,0 % ročně, zjistíme, že penzijní fondy svým klientům vložené peníze reálně zhodnocují. Pro přehlednost ještě připojuji následující graf, kde kromě vývoje průměrného zhodnocení a inflace můžete vidět i pásmo, ve kterém se pohybovalo zhodnocení všech penzijních fondů.

zhodnoceni-penzijni-fondy

Zdroj dat: MFČR, APS ČR

(Jestliže bychom celkovou inflaci očistili od primárních dopadů změn nepřímých daní, zejména úpravy DPH v roce 2008 a 2012, dostaneme se na hodnotu tzv. měnově politické inflace. Ta v uplynulých dvou dekádách v průměru činila ještě méně než celková inflace, okolo tří procent ročně.)

A pro úplnost ještě připomenu jednu důležitou věc. Penzijní společnosti překonaly inflaci i přesto, že v tzv. transformovaných fondech, kde spoří drtivá většina klientů, musejí garantovat nezáporný výnos, a proto investují konzervativně. Jejich průměrné zhodnocení tedy mohlo být ve sledovaném období mnohem vyšší.

Když se tedy vrátím k otázce z titulku tohoto příspěvku, která zní „kolik bude stát rohlík za 20 let?“, odpověď je zhruba následující: Rohlík za 20 let, pakliže zcela nezmizí z nabídky pekáren, bude s největší pravděpodobností stát více než dnes. Klienti penzijního spoření se tím ale nemusí znepokojovat. Hodnota jejich vkladů v penzijních fondech totiž v uplynulých dvaceti letech rostla mírně rychleji než cena rohlíku. A pokud nepřijde válka nebo nenastane nějaká nečekaná globální katastrofa, nevidím důvod, aby tomu bylo v budoucnosti jinak.

Autor je prezident Asociace penzijních společností ČR a generální ředitel a předseda představenstva Penzijní společnosti České pojišťovny.

Penzijní spoření by měly provozovat...

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

17 komentářů: “Kolik bude stát rohlík za 20 let?”

 1. kodl napsal:

  Děkujeme straně a vládě, že se máme a budeme mít tak skvěle! Jedna a jedna je sedm. Týden má devět dnů. Slunce svítí v noci. Pan Bezděk štíhlý a nelže.
  A ještě tu o Budulínkovi, tu mám taky rád…
  Pane Bezděku, Vy se máte dobře, jak koukám na tu Vaši tučnou vizáž. Ale ty lži byste si měl nechat od cesty.

 2. stas napsal:

  Zasnu jak je pro mne vyhodne sporit se ziskem 0,17% po dobu 40 let za obdobi kdy se meni vlady a systemy 2× az 3×…………

  • Jiří napsal:

   Není to ani 0,17%. Níže jsem to vysvětlil. Peníze znehodnocujete.

   • Láďa napsal:

    Tento pán a řada dalších z toho žije, a velmi dobře!!!, tak to propaguje. Jasně,že lže,ALE LŽE záměrně!!!!

 3. Jiří napsal:

  To jsou mi odborné články, všichni dobře víme, jak je to s inflací. Navíc i blbec ví, že když budete například investovat 1000,–Kč měsíčně, tak potřebujete vyšší výnos, než-li je inflace. Na 3% inflaci u investice 1000,–Kč v horizontu 30 let, potřebujete zhruba čistý zisk 5,4%, aby jste peníze neznehodnocovali. Například: Když zahrneme 3% inflaci, 1000Kč měsíční investici po dobu 30let, připíšeme 4% zhodnocení. Tak celkem vložíme 360 000Kč. kapitál bude 649 000,–Kč hrubého. Když zahrneme i 3% inflaci tak jsme na 282 000,–Kč čistého. Takže jsou finanční prostředky znehodnocené a to i přesto že výnos byl o 1% nad inflací. Proč z nás pořád někdo děla voly? Pak jsou zde další rizika, o kterých raději nikdo nemluví. Brzy se můžeme dočkat dalších změn ve III. pilíři. Jenom blázen by to mu věřil.

  • Jiří napsal:

   Pane Bezděku, takže nakonec zjistíme, že penzijní fondy svým klientům vložené peníze reálně znehodnocují.Budu se těšit na další váš článek…

  • Pýtý napsal:

   Jiří vy ale porovnáváte neporovnatelné. Jestliže porovnáváte reálnou hodnotu peněz po zhodnocení, musíte zahrnout infalci i do vkladů. Sice nominálně vložíte 360 000 kč, ale reálná hodnota je nižší. Vložená tisícovka na začátku má reálnou hodnotu 1000 Kč, ale ta samá tisícovka ke konci spoření má daleko nižší reálnou hodnotu.

   • Jiří napsal:

    Ale to je přece záměr. Protože vás krmí, že za pouhou např. 1000 Kč máte krásný kapitál, ale nikdo vám neřekne, že vkládaná částka by se měla minimálně ročně navyšovat o aktuální inflaci. Co kdyby to náhodou klienty odradilo, raději budou ukazovat nereálné částky.

 4. Exalvy napsal:

  Investice do penzijního připojištění je naprostý úlet. Ten kdo si začne ve dvaceti letech přispívat do penzijního připojištění se penze dočká nejdříve za cca 45 let. Podívejte se 45 let zpět, kolik změn za tu dobu nastalo. Ostatně můj předek si za první republiky začal takzvaně spořit na důchod. A víte kolik k důchodu dostal? Ani korunu!!! Pokud na ty peníze nelze po celou dobu šáhnou je to nezajímavá investice.

 5. Nefi napsal:

  Za posledních 8 let (2006–2013) zdražil onen rohlík (potraviny a nealkoholické nápoje) o 30%. Což je nad výnosy penzijních fondů

  • Mirek napsal:

   Nezbývá než jíst koláče. Na rohlíky nemáme. Bezděkův fond nám ne ně nevydělal. Ach jo.

   • Nefi napsal:

    Ne Mirku, existují i jiné způsoby zhodnocení prostředků. To není volba mezi spotřebou a úsporami.

 6. Nox napsal:

  A ta 4% inflace se tyka primo rohliku? Nebo jde o nicnereflektujici oficialni cislo CSU, ktere slouzi k balamuceni lidi?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.