CZK/€ 24.260 -0,45%

CZK/$ 22.089 -0,77%

CZK/£ 28.039 -0,11%

CZK/CHF 25.207 -0,23%

Kam s finanční rezervou domácnosti?

 


 

V současné době již nejrozšířenější alternativou uložení likvidní rezervy je využití spořicího účtu. Spořicí účet představuje v současné době u většiny bankovních domů naprosto bezplatnou formu zhodnocení vložených prostředků pohybující se u lépe úročených účtů okolo dvou procent ročně. Mezi výhody spořicího účtu patří především vysoká flexibilita, která vede k rychlým vkladům a výběrům.

Mezi současné nejlepší spořicí účty patří spořicí účet od Wüstenrot hypoteční banky nabízející roční míru zhodnocení pro celou výši zůstatku až 2,5 %. Tato sazba je platná k vložené částce, která je na účtu fixována po dobu jednoho roku. Při nulové fixaci je aktuální sazba ve výši 2,1 %.

Máte-li v preferencích možnost výběru dříve než v horizontu jednoho roku, pak je pro vás lepší volbou spořicí účet od Air Bank, nabízející roční sazbu zhodnocení 2,4 %.

Tabulka: Přehled krátkodobých možností uložení prostředků

Společnost

Zhodnocení

Vklad

Min. doba investice

Hodnota po 4 letech

Spořicí účet

 

Wüstenrot

2,5%

100 000 Kč

1 rok

108 930 Kč

Air Bank

2,4%

100 000 Kč

žádná

108 458 Kč

Termínovaný vklad

 

Wüstenrot

2,8%

100 000 Kč

4 roky

109 520 Kč

Volksbank

2,93%

100 000 Kč

2 roky

110 408 Kč

Penzijní připojištění

Allianz

2% – 3%

100 000 Kč

1 rok

107 007 – 110 800 Kč

Konzervativní investice

Conseq

4,25%

100 000 Kč

6 měsíců

118 495 Kč

Vyvážená investice

Conseq

4,42%

100 000 Kč

6 měsíců

119 300 Kč

Zdroj: Vlastní propočet autora

Druhou možnost krátkodobé investice představují termínované vklady. Historie termínovaných vkladů sahá mnohem více do minulosti než historie spořicích účtů.  Do minulosti, kdy nebyla konkurence mezi jednotlivými spořícími instrumenty tak vysoká.

Termínované vklady představují formu neflexibilní a dnes nevýnosné investice v porovnání s možnostmi spořicích účtů. Lépe úročené bankovní termínované vklady nabízí např. Wüstenrot hypoteční banka, jejíž termínovaný vklad s výpovědní lhůtou 4 roky garantuje míru zhodnocení ve výši 2,8 % ročně, nebo Volksbank, který v rámci současné zvýhodněné nabídky garantuje při spoření v české měně roční míru zhodnocení 2,93 %. Požadavkem je ale minimální vklad v hodnotě 100 000 korun.

Další z možností je uložení dočasných prostředků na penzijní připojištění. I když je penzijní připojištění produkt určený primárně na dlouhodobé spoření, garance „kladné nuly“[1], která může zachránit naspořené prostředky před propadem finančních trhů, je výhodná především u krátkodobého spoření.

Dostupnost vložených prostředků, kterými si můžete účet u penzijního připojištění předplatit či je můžete vkládat pravidelně měsíčně, je po prvním roce spoření.  Samozřejmě ale bez nároku na státní příspěvek.

Další výhodou je teoretická možnost dosažení vyššího zhodnocení vložených prostředků, než je dostupná na termínovaných vkladech a spořicích účtech. Takto vysokého zhodnocení ovšem penzijní fondy často nedosahují.

Poslední možnou výhodou je pozůstalostní penze, kdy po splnění podmínky minimální doby spoření v délce 3 let může dědic získat vložené prostředky, aniž by musely procházet dědickým řízením.

Nevýhod penzijního připojištění je ale také celá řada. Jednou z nevýhod je poplatek za předčasné ukončení smlouvy ve lhůtě kratší než 5 let. Tento poplatek dosahuje maximální výše 800 korun. Jinak je penzijní připojištění bezplatné. Další z nevýhod je dlouhá vypovídací lhůta, i po splnění podmínky vedení účtu v minimální délce 12 měsíců (dříve peníze nazpět nedostanete) se vyplacení vložených prostředků může protáhnout na několik dalších měsíců.

Poslední z možností, která je v očích občanů České republiky zavedená jen po málu, je krátkodobá investice v rámci některých z podílových fondů. Do srovnání je zahrnuta nabídka aktivně spravovaného portfolia české investiční společnosti Conseq, obdobné investice nabízí například společnost Pioneer Investments a jsou také v nabídce bank.

V horizontu několika málo let je vhodné volit mezi podílovými fondy konzervativní či vyvážené portfolio. Konzervativní portfolio Conseq dosáhlo průměrného zhodnocení od roku 2003 výše 4,65 %, vyvážené portfolio Conseq dosáhlo průměrného zhodnocení od roku 2003 výše 5,02 %. Průměrné zhodnocení vyváženého portfolia je přitom silně zasažené propadem během hypoteční krize.

Mezi výhody investic v rámci investičních fondů patří flexibilita těchto produktů, která je spojena s možností okamžitých vkladů a výběrů. Během výběru může být jediným limitujícím faktorem aktuální výkonnost portfolia spojená s propadem či růstem trhů. Aktuální zůstatek účtu je ale u téměř všech investičních společností dostupný prostřednictvím internetového bankovnictví. Další výhodu tvoří zproštění od placení daně z výnosu při investování po dobu delší než 6 měsíců. Vyvážené portfolio má navíc relativní možnost ochrany prostředků před inflací.

Mezi nevýhody patří relativně vysoký vstupní poplatek investice, který se počítá procentuálně z celkem plánované vložené částky. U konzervativního portfolia Conseq se jedná o poplatek ve výši 2,5 % a u vyváženého 4 %.

Závěrem

V porovnání průměrného výnosu, flexibility a s tím vztaženého zpoplatnění je jasným vítězem uložení likvidní rezervy domácnosti spořicí účet. V rámci rozložení rizika a lepší ochrany před inflací doporučuji ke spořicímu účtu i investici části prostředků do podílových fondů.



[1] Platí pro „staré“ penzijní připojištění, sjednatelné do 31. 11. 2012.

Loading

Vstoupit do diskuze 13 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Hnutí FIRE – cesta k finanční nezávislosti a brzkému důchodu

FIRE (Financial Independence, Retire Early) je hnutí, které získalo na popularitě mezi investory, kteří chtějí dosáhnout finanční nezávislosti a brzkého důchodu. Toto společenství lidí se snaží investovat agresivně a efektivně, aby dosáhli cíle opustit korporátní svět co nejdříve a žít svůj život dle vlastních představ. Jaké jsou […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 10. 2023

Index českého investora CII750: Podílové fondy zhodnocují navzdory centrálním bankám

Od začátku roku do konce třetího čtvrtletí zhodnotily podílové fondy průměrnému investorovi vklady o 5,1 %. Vyplývá to z Indexu českého investora CII750, který sestavuje společnost Swiss Life Select. Zatímco v prvním pololetí vykázaly fondy silný růst ve výši 5,71 %, ve třetím kvartálu jsme byli svědky stagnace.

Text: Redakce

Foto: Swiss Life Select

18. 10. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • stas

  6 listopadu, 2012

  jen pro informaci dosahuji dluhopisy prumerneho zhodnocovani od roku 2003 10–11% p.a. a u OPF Luxemburg jsou likvidni, disponibilni a flexibilni každý den! A bez poplatku!!

  Odpovědět

 • Lukáš Jeníček

  8 listopadu, 2012

  Pokud dluhopisy dosahují takto vysokého výnosu, jedná se o velmi riziková aktiva. Příkladem mohou být dluhopisy řecka, které mají v současné době výnosnost okolo 18 procent a málokdo by šel do takového rizika aby si některý koupil. Natož od nich čekal jakousi flexibilitu, řecko půjčené peníze jen tak nevrátí. Dluhopisy itálie dosáhly v odbě největších problémů 7 procent a i tam se dá mluvit o vysoké rizikovosti. 10 leté dluhopisy ČR aktuálně nabízejí výnosnost 2,24 procenta. A i přesto, vsadí si někdo, že česká ekonomika přežije 100% následujících 10 let? Já tedy při současných výkyvech rozhodně ne. Navíc neznám žádný subjekt, ketrý bych byl ochoten manipulovat s cizím kapitálem bez jakéhokoliv poplatku, ať už formou počátečního či správcovského poplatku, z čeho by žil?

  Odpovědět

 • stas

  9 listopadu, 2012

  mluvim o Otevrenych Podilovych Fondech !! A jestlize pises o kuponech nebo jednotlivych dluhopisech, tak v tom mas gulas. A jedn pro tvou informaci, podivej se na tento fond LU0207757260 a zatoci se ti siska! Za 5 let 825% v dluhopisech…..

  Odpovědět

 • LJ

  9 listopadu, 2012

  Ať už se jedná o fond složený z dluhopisů, či samotný dluhopis, poměr výnos:riziko se zde nemění. Můžete mi napsat kde je uvedeno, že tento fond dosáhl takovéhoto zhodnocení? http://www.si­cavonline.fr/in­dex.cfm?action=fiche Zde jsou trochu jiné statistiky

  Odpovědět

 • McMac

  6 listopadu, 2012

  Dobry den,

  nezlobte se na me, ale jestli ze je dana minimalni doba investice (tabulka), tak se dle meho nejedna o likvidni sporici ucet, ale typ terminovaneho vkladu.

  Mac

  Odpovědět

 • Milan Schaffer milan.schaffer.e-konzultant.cz

  6 listopadu, 2012

  WR spořící účet umožňuje část vložených penež zafixovat na 1 rok a získat tím 0,4% navíc za tuto zafixovanou částku. Pokud se nemýlím, i přes tuto fixaci lze s touto částkou nakládat za cenu ztráty úrokového zvýhodnění. Takže je to pořád spořící účet. Pokud se mýlím, opravte mne.

  Odpovědět

 • McMac

  7 listopadu, 2012

  Dobry den pane Schaffere,

  to samozrejme nemohu rozporovat. Rozporuji pouze tabulku, kde je uvedeno srovnani sporicich uctu s de facto terminovanymi vklady. Podrobnosti jsou uvedeny pouze u WR.

  Hezky den

  McMac

  Odpovědět

 • LJ

  9 listopadu, 2012

  Ať už se jedná o fond složený z dluhopisů, či samotný dluhopis, poměr výnos:riziko se zde nemění. Můžete mi napsat kde je uvedeno, že tento fond dosáhl takovéhoto zhodnocení? http://www.si­cavonline.fr/in­dex.cfm?action=fiche Zde jsou trochu jiné statistiky

  Odpovědět

 • stas

  11 listopadu, 2012

  LU0207757260 toto je sice extrem, ale dluhopisy dosahuji slozeneho vykonu 8–11% p.a.

  Odpovědět

 • stas

  11 listopadu, 2012

  dalsi extrem LU0332401636

  Odpovědět

 • stas

  11 listopadu, 2012

  PIMCO IE00B03TPT78, za 5 let 80%, a tento fond neni noname!!

  Odpovědět

 • stas

  11 listopadu, 2012

  A podobne maji performance KBC, UBS, HSBC, DEXIA , BNP atd. takze co chces vic !!?? za posledni 3 roky pridaly cca 70% a podle SICAV maji povinnost kazdodenni likvidity, disponibility !

  Odpovědět

 • stas

  11 listopadu, 2012

  A prvni stovku fondu uzavira J.P.Morgen s 63%

  Odpovědět