Úterý 30. listopadu. Svátek má Ondřej.

Jsou firemní dluhopisy bezpečné? Proč do nich investovat?

Foto: Pixabay

Inflace stoupá. Kroky ČNB, která už dvakrát za sebou výrazně zvýšila základní sazbu, to potvrzují. Investoři se i proto upínají k firemním dluhopisům, které stále mohou přinést slušný výnos. Jsou ale vhodným nástrojem, jak zhodnotit finance? Jaké jsou jejich plusy a mínusy?

Firemní dluhopisy mají na rozdíl od těch státních obvykle významně vyšší výnos, ale i rizika. To musí mít každý, kdo do nich chce vložit finanční prostředky, na paměti.

Nutné je vybírat správné projekty a kvalitní emitenty

Odborníci upozorňují, že koupě korporátního dluhopisu investorem je ekonomicky totožná s poskytnutím půjčky – respektive úvěru – dané obchodní korporaci. Právě z toho důvodu je vždy potřeba, aby investor vyhodnotil rizika spojená s jejich koupí. Zejména se jedná o kreditní riziko dlužníka. Obdobně jako jej posuzují banky při poskytování úvěrů obchodním korporacím.  Na místě je proto vždy pečlivě z jejich nabídky vybírat správné projekty a kvalitní emitenty.

Výše uvedené potvrzuje i ekonom České spořitelny Michal Skořepa: „Pokud si koupíme dluhopis, poskytujeme vlastně jeho vydavateli úvěr – věříme mu, tedy věříme v to, že nám tento náš dlužník vypůjčené peníze bude umět a chtít vrátit podle dohodnutých podmínek. Čím méně mu v tomto věříme, tím větší je naše riziko ztráty, a tím větší bychom po něm měli chtít úrok jako odměnu za toto naše věřitelské riziko,“ upozorňuje Michal Skořepa.

Typickým problémem nezkušených investorů je vložení celoživotních úspor do jediného emitenta. Je ale potřeba mít na paměti, že se nejedná o klasický pojištěný bankovní produkt. I z toho důvodu odborníci doporučují, aby dluhopisy tvořily jen rozumnou část portfolia.

Zájmu investorů se v tuzemsku těší například dluhopisové programy skupiny UNICAPITAL, která je součástí české investiční skupiny CREDITAS. Letošní dluhopisový program UNICAPITAL Invest V a.s. nabízí nově tři emise, které se liší dobou splatnosti a úrokovou sazbou.

„Naše portfolio pečlivě diverzifikujeme a zaměřujeme se na stabilní odvětví. Nespekulujeme, vlastníme reálné hmotné věci, které reálně a předvídatelně vydělávají – nemovitosti, energetické soustavy, zemědělskou půdu, největší síť Altheimercenter v zemi. Zdroje získané prodejem letošních dluhopisů využije skupina, stejně jako v minulých letech především na financování oblastí distribuce energie a nemovitostí,“ popisuje záměry výkonný ředitel investiční skupiny CREDITAS Jiří Hrouda.

Česko zůstává primárně „bank-based economy“

I přes stoupající zájem o dluhopisy zůstává Česko nadále primárně takzvanou „bank-based economy“, kdy se reálná ekonomika financuje hlavně bankovními úvěry a úspory domácností jsou tvořeny primárně bankovními vklady.

Tím se tuzemsko liší od „market-based economy“, jimiž jsou primárně USA a Velká Británie. V nich se reálná ekonomika financuje primárně přes kapitálový trh a úspory domácností se skládají převážně z akcií a dluhopisů, případně investičních fondů. To je dáno zejména tradicí a historickým vývojem příslušných ekonomik.

 

 

 

4 komentáře: “Jsou firemní dluhopisy bezpečné? Proč do nich investovat?”

  1. honza napsal:

    Komerční prezentace. Nic víc se čtenář z článku nedozví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.