CZK/€ 23.860 +0,15%

CZK/$ 21.880 -0,22%

CZK/£ 27.118 +0,03%

CZK/CHF 23.754 -0,13%

Text: Redakce

26. 11. 2021

7 komentářů

Jsou firemní dluhopisy bezpečné? Proč do nich investovat?

 

Foto: Pixabay

Inflace stoupá. Kroky ČNB, která už dvakrát za sebou výrazně zvýšila základní sazbu, to potvrzují. Investoři se i proto upínají k firemním dluhopisům, které stále mohou přinést slušný výnos. Jsou ale vhodným nástrojem, jak zhodnotit finance? Jaké jsou jejich plusy a mínusy? 

Firemní dluhopisy mají na rozdíl od těch státních obvykle významně vyšší výnos, ale i rizika. To musí mít každý, kdo do nich chce vložit finanční prostředky, na paměti.

Nutné je vybírat správné projekty a kvalitní emitenty

Odborníci upozorňují, že koupě korporátního dluhopisu investorem je ekonomicky totožná s poskytnutím půjčky – respektive úvěru – dané obchodní korporaci. Právě z toho důvodu je vždy potřeba, aby investor vyhodnotil rizika spojená s jejich koupí. Zejména se jedná o kreditní riziko dlužníka. Obdobně jako jej posuzují banky při poskytování úvěrů obchodním korporacím.  Na místě je proto vždy pečlivě z jejich nabídky vybírat správné projekty a kvalitní emitenty.

Výše uvedené potvrzuje i ekonom České spořitelny Michal Skořepa: „Pokud si koupíme dluhopis, poskytujeme vlastně jeho vydavateli úvěr – věříme mu, tedy věříme v to, že nám tento náš dlužník vypůjčené peníze bude umět a chtít vrátit podle dohodnutých podmínek. Čím méně mu v tomto věříme, tím větší je naše riziko ztráty, a tím větší bychom po něm měli chtít úrok jako odměnu za toto naše věřitelské riziko,“ upozorňuje Michal Skořepa.

Typickým problémem nezkušených investorů je vložení celoživotních úspor do jediného emitenta. Je ale potřeba mít na paměti, že se nejedná o klasický pojištěný bankovní produkt. I z toho důvodu odborníci doporučují, aby dluhopisy tvořily jen rozumnou část portfolia.

REKLAMA

Zájmu investorů se v tuzemsku těší například dluhopisové programy skupiny UNICAPITAL, která je součástí české investiční skupiny CREDITAS. Letošní dluhopisový program UNICAPITAL Invest V a.s. nabízí nově tři emise, které se liší dobou splatnosti a úrokovou sazbou.

„Naše portfolio pečlivě diverzifikujeme a zaměřujeme se na stabilní odvětví. Nespekulujeme, vlastníme reálné hmotné věci, které reálně a předvídatelně vydělávají – nemovitosti, energetické soustavy, zemědělskou půdu, největší síť Altheimercenter v zemi. Zdroje získané prodejem letošních dluhopisů využije skupina, stejně jako v minulých letech především na financování oblastí distribuce energie a nemovitostí,“ popisuje záměry výkonný ředitel investiční skupiny CREDITAS Jiří Hrouda.

Česko zůstává primárně „bank-based economy“

I přes stoupající zájem o dluhopisy zůstává Česko nadále primárně takzvanou „bank-based economy“, kdy se reálná ekonomika financuje hlavně bankovními úvěry a úspory domácností jsou tvořeny primárně bankovními vklady.

Tím se tuzemsko liší od „market-based economy“, jimiž jsou primárně USA a Velká Británie. V nich se reálná ekonomika financuje primárně přes kapitálový trh a úspory domácností se skládají převážně z akcií a dluhopisů, případně investičních fondů. To je dáno zejména tradicí a historickým vývojem příslušných ekonomik.

REKLAMA

 

 

 

Vstoupit do diskuze 7 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Investorské chyby: Jak investovat a nepřijít na buben

Období zvýšené volatility vždy prověří psychickou odolnost investorů a poslední roky jsou toho ukázkovým příkladem. Při pohledu na klesající hodnotu svých investic byli mnozí investoři v pokušení nejen rychle prodávat, ale dokonce přehodnocovat své investiční strategie a horizonty. Ti poučenější vědí, že je třeba zachovat klid a… ideálně nedělat […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

31. 01. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • honza

  26 listopadu, 2021

  Komerční prezentace. Nic víc se čtenář z článku nedozví.

  Odpovědět

 • Honza

  26 listopadu, 2021

  Souhlas.

  Odpovědět

 • honzA

  28 listopadu, 2021

  taky souhlas

  Odpovědět

 • ᴴᴏᴺᴢᴬ

  29 listopadu, 2021

  Ja jsem proti.

  Odpovědět

 • Škodolibka domácí

  30 listopadu, 2021

  Aktuálně je zcela irelevantní řešit nějaké korporátní dluhopisy. Každej rozumnej človek zaparkuje na rok, dva peníze do protiinflačního státního dluhopisu. Sice to možná vydělá o něco méně, než nějaký hodně rizikový korporát, ale jednoznačná jistota v této době pro bezpečnou neakciovou část úspor.

  Odpovědět

 • Zlatoš

  1 prosince, 2021

  Pro toho, kdo věří oficiálním statistikám inflace, možná.
  Akorát že ty „protiinflační“ dluhopisy jsou jen pro individuály a ne pro firmy.
  Ale firma může koupit třeba zlato, no…

  Odpovědět

 • Ondros

  30 dubna, 2022

  Rád bych viděl více osvěty o rizikových a podvodných emisích dluhopisů firemních. Spousta mých blízkých se také nechalo napálit a to ani nepatří mezi ty důvěřivé. Zkrátka jen chybí větší regulace a osvěta, proto všem doporučuji sledovat aspoň specializované servery, např. web http://www.rizikovedluhopisy.cz se tématu věnuje už dlouho a pochopíte z něj proč do některých firemních bondů raději nechodit

  Odpovědět