Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Ježíšek vs. Santa Claus: Kdo vyhrává?

Souboj mezi marketingově úspěšným Santa Clausem oděném v červeném kabátě od Coca Coly a Ježíškem ovinutým v plenčičkách probíhá na českém území přes 20 let. Z Ježíškova monopolu se stal po pádu železné opony duopol a sobí spřežení obsadilo kdejakou předzahrádku. A kdo aktuálně vítězí?

Souboj Ježíška se Santa Clausem je poněkud nevyrovnaný. Jak se může nemluvně v šestinedělí bránit? Nic mu nepomůže ani jeho vyšší věk. Santa Claus je sice stařík, ale stále statný a zručně ovládající své sobí spřežení. Proti takovému výdobytku techniky se Ježíšek nezmohl ani v pokročilém věku, kdy si osedlal nanejvýš osla.

Ježíšek si dlouhá léta udržoval v české kotlině monopol. Pokusy o infiltraci Dědy Mráze skončily u jeho každoročně promítané televizní reklamy s názvem Mrazík a do českých domácností se ho nepodařilo dovést ani na hlavních tanků v srpnu 1968. Zato po pádu železné opony se situace změnila. Ježíšek neznalý moderních marketingových strategií byl zaskočen pompézním příjezdem Santa Clause v kamionech s Coca Colou, kterému odolávat nedokázal.

V adventních týdnech se dnes předzahrádky předměstských vilek mění v sobí farmy a Santův povoz nachází parkoviště na kdejakém promrzlém trávníku. Samotného Santa Clause lze spatřit nepokrytě se šplhajícího s pytlem přes rameno po provazovém žebříku do nechráněných oken a jen děti se mohou utěšovat, že se v liduprázdných pokojích naditý pytel ještě více neplní.

Mezitím si Ježíšek pokojně spinká ve chlévě, kde ho nezahřívají sobi, ale ovce, oslík a další domácí zvířectvo, které městské děti znají jen z obrázkových knížek. Netuší, že zatímco Herodes vydává celoříšský zatykač s vykonatelným rozsudkem na nejmladšího hledaného (podle Herodova tyranského práva) zločince v historii lidstva, do bytů jeho následovníků se šplhá Santa Claus, který se stihne za jedinou noc vloupat téměř do všech bytů (byty nekřesťanů okatě vynechává) ve Spojených státech a jejich „santo-ekonomických provincíí“ po celém světě.

Kostely se staly Ježíškovým útočištěm jako již pro mnoho lidí v těžkých chvílích nájezdů dobyvatelů. Tam má bezpečně pod boží střechou vystavěné jesličky, kde ho mohou navštěvovat poutníci z blízka i z daleka. Santa Claus nemůže Ježíškův azyl narušit. Ne nadarmo se říká „zima jako v kostele“ – kostel nemá krb, kterým by se mohl vyhřát. A nemá ani krb, jehož komínem by mohl Ježíškovo bezpečí narušit.

Tak jako se před dvěma tisíciletími ukryl Ježíšek před Herodem v poušti, ukrývá se dnes před Santa Clausem v chrámech. Snad bude moci brzy bezpečně opustit azyl, stejně jako se kdysi vrátil z pouště. Třeba již na Velikonoce, aby mohl být obřadně ukřižován. Zatím si ale užijte Vánoce[1] a hlídejte si okna, aby vám do bytu nevlezl nezdatnější z lupičů v maskovací červené.[1] Ve Francii „zimní svátky“ – Vánoce jsou přeci náboženské a to se nesmí. Třeba to nakonec dojde i do Čech… ostatně už několik dní nesmíme rozlišovat mezi mužem a ženou.

Komu fandíte?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.