CZK/€ 24.805 +0,08%

CZK/$ 21.435 +0,08%

CZK/£ 29.093 +0,04%

CZK/CHF 26.367 -0,09%

Text: Veronika Hejná

08. 08. 2022

Jednotná crowdfundignová licence v EU: Příležitost nebo hrozba? Posun termínu může českým platformám pomoci

 

Pouze do 10. listopadu mají crowdfundingové platformy čas na získání licence od České národní banky. Licenční proces přitom trvá tři měsíce a v Česku prozatím žádná licence pro udělena nebyla. Evropská komise navrhuje posun termínu o jeden rok.

Loading



 

Kdo musí mít licenci?

Příslušnou crowdfundingovou licenci musí mít veškeré platformy, které párují investory a vlastníky projektů. Nařízení o crowdfundingu dopadá na projekty dluhového financování a nabídky převoditelných cenných papírů.

Povinnost získat licenci mají i banky, poskytovatelé úvěrů a obchodníci s cennými papíry, kteří již disponují jiným povolením k poskytování finančních služeb. „Povolení pro činnost poskytovatele služeb skupinového financování podle nařízení není možné nahradit jakoukoliv jinou licencí,“ připomíná na svých webových stránkách Česká národní banka.

„EU crowdfundingová licence je především unikátní v tom, že se jedná o harmonizovanou licenci pro celou EU a tím pádem všichni regulátoři licenční proces provádějí podle stejných pravidel,“ vysvětluje Jan Večerka, zakladatel a CEO crowdfundingové platformy BrikkApp.

Pokud platforma získá crowdfundingovou licenci, získává tím pro projekty do výše 5 milionů euro (v přechodném období do 10. listopadu 2023 do výše 1 milionu euro) výjimku z režimu poskytování investičních služeb podle směrnice MiFID II i z regulace veřejné nabídky cenných papírů.

REKLAMA

„Jak platformy, tak crowdfundingoví investoři si musí uvědomit základní změny. Vlastníci projektů musí poskytnout klíčové informace (KIID) pro jakoukoli nabídku crowdfundingu. Platformy mají povinnost vyhýbat se střetům zájmů a předcházet jim,“ říká Večerka. „Každý, kdo má zájem stát se crowdfundingovým investorem, musí absolvovat test, který vyhodnotí schopnost nést potenciální ztráty,“ dodává šéf BrikkApp. 

Návrh na prodloužení přechodného období

Evropská komise navrhuje prodloužení přechodného období, kdy mohou poskytovatelé služeb skupinového financování působit i bez příslušné licence. Aktuálně toto období končí 10. listopadu 2022.

„Sice odklad ještě není schválen, ale měla by to být skutečně jen formalita. Předpokládám, že do konce tohoto čtvrtletí to schválené bude,“ říká Filip Murár z advokátní kanceláře Noerr. „Zajímavé je, že Evropský orgán pro cenné papíry a trhy navrhoval roční odklad jen pro ty, kteří podají žádost v původním termínu a doba prodloužení přechodného období měla být jen polštářem pro regulatorní orgány, aby měly dostatek času na vydání licencí. Komise chce ale odklad pro všechny, na podání žádosti o licenci je tak mnohem více času,“ doplňuje Murár.

Licenci podle dat České národní banky doposud v Česku nikdo nezískal. O probíhajících správních řízení ČNB informace neposkytuje. Kdo o licenci nezažádal včas, původní termín by nestihnul.

„Poskytování služeb skupinového financování v působnosti Nařízení vyžaduje předchozí povolení od České národní banky, pro jehož udělení je stanovena lhůta tří měsíců ode dne obdržení úplné žádosti,“ píše ČNB v informačním materiálu.

Licenční řízení se navíc může protáhnout, když žadatel předá podklady nekompletní. Na posouzení, zda je žádost úplná má Česká národní banka 25 pracovních dnů.

Jednotný evropská pas: Příležitost nebo hrozba?

Podle Filipa Murára českým crowdfundingovým platformám při neprodloužení přechodného období hrozí ovládnutí trhu zahraničními konkurenty. A to díky jednotnému evropskému pasu, díky kterému získává každý držitel licence ve svém státě oprávnění poskytovat služby ve všech členských státech.

„České crowdfundingové prostředí se rychle rozvíjí a je zde silná investorská komunita, která má zkušenost s tímto typem investic,“ míní Jan Večerka. „Nemovitostní crowdfundingové platformy navíc budou moci bezproblémově spolupracovat s developery na celém evropském kontinentu u všech projektů, kde je financováno do 5 milionů EUR. Toto přináší jednak možnost spolupracovat na zahraničních projektech a dále především otevřít české příležitosti pro zahraniční investory,“ uzavírá.

Loading


Související články

S&P 500: Uvidíme pozitivní konec roku 2025?

Jak postupujeme ke druhé polovině roku 2025, investoři po celém světě bedlivě sledují index S&P 500 – hledají známky oživení nebo pokračujícího poklesu. Index, který od začátku dubna rostl, se po obnovení celních napětí mezi USA a hlavními obchodními partnery – zejména Čínou – zastavil. S makroekonomickou […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 06. 2025

Brigády v roce 2025: Novinky v daních, které musí znát každý dohodář

Prázdniny se kvapem blíží a tisíce studentů, důchodců, rodičů na rodičovské dovolené i dalších zájemců se chystají přivydělat si formou brigády nebo práce na dohodu. Před nástupem do zaměstnání je však důležité znát aktuální daňová pravidla, která se v roce 2025 oproti minulým letům mírně změnila. Neznalost […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

17. 06. 2025

Co mají společného akcie typu „10-bagger”?

Co jsou to tzv. „10-baggery”? Jedná se o akcie, které mají potenciál znásobit svou počáteční hodnotu desetinásobně, což představuje jedinečnou kategorii investičních příležitostí. Termín „10-bagger” nebo taky „10-runner” zpopularizoval legendární investor Peter Lynch, který si jej vypůjčil z baseballu, kde počet dosažených met (angl. bags) symbolizuje úspěch. […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 06. 2025