CZK/€ 23.680 +0,08%

CZK/$ 22.037 +1,31%

CZK/£ 26.918 +0,71%

CZK/CHF 23.982 +1,03%

Text: Hana Bartušková

02. 12. 2019

4 komentáře

Jaký je v ČR hospodářský růst?

 

Minulý týden ČSÚ uveřejnil statistiky za třetí čtvrtletí české ekonomiky. Hospodářský růst v ČR zvolňuje, což je v souladu s předpovědí ČNB i Ministerstva financí, které už v předchozích týdnech upravili předpovědi hospodářského růstu pro rok 2020.

Loading 

ČSÚ uvedlo jako meziroční růst HDP ve třetím kvartálu letošního roku 2,5 %. Česká ekonomika tak zpomaluje, v předchozím kvartálu byl růst na úrovni 2,7 %. Přičemž kvartální růst HDP byl vykázán na úrovni 0,4 % za čtvrtletí. Je to mírné zpomalení proti předchozímu období, kdy česká ekonomika rostla o 0,6 %.

„Česká ekonomika vzrostla ve 3. čtvrtletí meziročně o 2,5 %. Růst byl tažen výdaji domácností na konečnou spotřebu, ale i zahraniční poptávkou. Obě tyto složky přispěly k růstu shodně jedním procentním bodem. Pokles o 0,3 % byl zaznamenán u investic. Z pohledu odvětví se na růstu podílely zejména služby,“ sdělil Vladimír Kermiet, ředitel odboru národních účtů ČSÚ.

Domácnosti táhnou růst a nejspíš i dále potáhnou

Spotřeba domácností zvolňuje, přičemž právě spotřeba je jedním z klíčových motorů ekonomického růstu. I tak se ale předpokládá, že spotřeba domácností bude jedním z tahounů ekonomického růstu v dalších měsících. Zaměstnanost je stále na svém maximu, rostou příjmy domácností, v dalším roce vzroste i minimální mzda, neočekává se, že by maloobchodní tržby výrazně klesaly, spíš budou v období Vánoc dále růst.

„Domácí poptávka zůstala ve třetím kvartále silná, když spotřeba domácností meziročně narostla o 2,3 %, což bylo dáno přetrvávající příznivou situací na českém trhu práce, tedy nízkou nezaměstnaností a svižným růstem mezd. Vládní instituce též výrazně zvýšily svou spotřebu, dokonce o 3,3 %,“ uvádí Luboš Růžička, analytik Raiffeisenbank.

REKLAMA

„Naše ekonomika těží z vysoké domácí poptávky, která je stimulována situací na trhu práce. Nedostatek pracovních sil tlačí na růst mezd v soukromém sektoru. Rostoucí mzdy slouží jako argument k růstu důchodů a platů ve veřejném sektoru. Výsledkem jsou vyšší příjmy českého obyvatelstva, které navyšují spotřebu a vedou k růstu celé ekonomiky,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Co nejvíce ovlivňuje současné zpomalení?

Větším problémem české ekonomiky je tak investiční poptávka a především investice podniků do fixního kapitálu. Klesají investice do strojů, což může představovat hlavní faktor případného budoucího zpomalování. Ostatně průmyslová výroba balancuje na hranici poklesu celý letošní rok.

K tomu v dalším období přispěje stále více situace na pracovním trhu. Mzdy a platy rostou a to vytváří značné tlaky na hospodaření podniků. Od ledna navíc poroste i minimální mzda, z 13 350 Kč na 14 600 Kč. U nejméně kvalifikovaných pracovníků tak budou muset podniky zaplatit na mzdových nákladech více a nejspíše se ještě dále zpomalí právě dlouhodobé investice a budování fixního kapitálu.

„Nicméně struktura ukázala, že nebýt tvorby zásob, což je složka značně proměnlivá, bylo by zpomalení ekonomiky ještě výraznější. Negativním překvapením je, že spotřeba domácností oproti předchozímu čtvrtletí nevzrostla vůbec. Investice navíc opět klesly, přičemž statistický úřad uvedl, že v meziročním srovnání se investuje především do obydlí a staveb, zatímco meziroční pokles u investic do strojů a zařízení se dál prohloubil,“ uvádí Michal Brožka, Senior Economist, KB.

REKLAMA

Český stát utrácí rád

Oproti výdajům soukromého podnikatelského sektoru vládní nákupy zboží a služeb dále rostou. Česká vláda se nebojí utrácet, takže právě vládní spotřeba roste, meziročně o 3,3 %, mezikvartálně o 1 %. Vzhledem k tomu, že dle návrhu státního rozpočtu se nějaké šetření nechystá, tak je možné předpokládat, že vládní výdaje budou i v dalším období utěšeně růst.

V příštím roce navíc vláda hodlá zvyšovat důchody, bude se zvyšovat rodičovský příspěvek, porostou platy státních zaměstnanců. To by mohlo vytvořit další příhodné podmínky pro růst spotřeby domácností a přispět celkově k ekonomickému růstu. Je ale nutno říct, že tento růst bude tažený čistě poptávkou a bez výraznějších technologických skoků.

Čeká nás obrat v zahraničním obchodě?

Největším strašákem a ohrožením budoucího ekonomického růstu se tak může ukázat export. I když celkové vývozy meziročně vzrostly o 1,8 %, tak je nutné pamatovat, že české exporty jsou výrazně navázány na německou ekonomiku a ta se několik posledních měsíců pohybuje na hranici postupného zpomalování.

Do budoucna tak právě export může představovat jeden z hlavních zdrojů případného ekonomického zpomalení. Česká republika je výrazně proexportní stát a její napojení na vnitřní trh Evropské unie a silnou německou ekonomikou může být výraznou slabinou.

„Přesto je ale zřejmé, že tuzemský průmysl roste v porovnání s dalšími odvětvími české ekonomiky podprůměrným tempem. Tuzemský průmysl, jenž je ze své podstaty orientován na vývoz, nemůže překročit stín v podobě slabšího růstu na hlavních exportních trzích,“ potvrzuje Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.

2% růst pro rok 2020

Data ukazují na to, že celkový ekonomický růst pro rok 2019 bude někde na úrovni 2,5% ročního růstu. Přičemž předpověď pro rok 2020 počítá zhruba s 2 % růstu HDP. Mezi výraznější vlivy, se kterými bude nutno počítat v příštím roce, dále patří očekávané zpomalování německé ekonomiky. Je také otázkou, jestli a kdy přistoupí ČNB k úpravě úrokových sazeb a jak se zachová měnový kurz koruny, která se v současné době drží kolem 25,6 KČ/EUR.

Tahem dalšího ekonomického růstu bude docela určitě především domácí poptávky a také vládní výdaje. Oproti tomu čistý export a investice patří spíše ke slabinám a budou ovlivňovat další ekonomický růst spíše nepřívětivě.

Loading

Vstoupit do diskuze 4 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Kompletní souhrn změn ve státní sociální podpoře, pomoci v hmotné nouzi nebo důchodech

Projděte si přehled všech novinek pro rok 2023 z oblasti státní sociální podpory, pomoci v hmotné nouzi důchodů, příspěvku na bydlení, zvýšení minimální mzdy nebo zefektivnění lékařské posudkové služby. V roce 2023 bude vyhlášeno také několik výzev, jejichž prostřednictvím je možné získat dotace z evropských prostředků na […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 12. 2022

Komentář z USA: Je třeba očistec, ne peklo

Americký FED si definitivně zvolil cestu do recese, možná již na přelomu roku, možná později v roce 2023. Na rozdíl od evropských centrálních bank má za úkol nejen udržet inflaci v požadovaném koridoru, ale také zároveň udržet nezaměstnanost na uzdě. Ta dosáhla 3,7 %, zatímco inflace se drží na […]

Text: Redakce

Foto: Miroslav Hošek

29. 09. 2022

Správné nastavení pojištění invalidity? Tak trochu oříšek

Nastavit správně pojištění invalidity je oříšek. Cena by měla být až na druhém místě, jenže zároveň se musí vejít do klientova rozpočtu. „V prvé řadě je třeba vybírat mezi pojištěními invalidity z jakýchkoli příčin, nespoléhat se pouze na jeho úrazové varianty. A i samotné úrazové pojištění či pojištění trvalých […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

27. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Anonym

  2 prosince, 2019

  Inu, budeme zvědaví a kéž by tomu tak bylo
  Prijde-li ochlazení a nezaměstnanost, např. 400.000 lidí tak to nebude dobře. Peníze, které nyní platí soukromý sektor státu – daně, sociální a zdravotní pojištění najednou přejdou na stát, podpora v nezaměstnanosti se bude vyplácet z výrazně vyšších základu než kdysi za demonizovaneho Kalouska. Budu zvědav, jak hluboko to zatne hokynářka Alena Schillerova s Andrejem

  Odpovědět

 • Richard Fuld

  2 prosince, 2019

  Pokud to nastane, pak má ČR možnost financovat zvýšené státní výdaje na dluh. ČR je relativně jednou z nejméně zadlužených evropských zemí. Kalouska radši nevzývejte. Ten na pokles zahraniční poptávky, která postihla exportéry, reagoval oslabení i domácí poptávky, jejíž pokles pak postihl i všechny ostatní. Učebnicový příklad toho, že ideologicky zblblý chemik na ministerstvo financí nepatří.

  Odpovědět

 • Šenolt

  4 prosince, 2019

  Možná Kalousek není genius, nicméně ohledně stimulačních efektů fiskálu v malé otevřené ekonomice je poměrně dost protichůdných studií. Ať už je Kalousek jakýkoliv, měl a má alespoň nějakou vizi jak věci dělat. Aktuální duo paní ministryně s premiérem má evidentně jedinou a to rozházet co nejvíc peněz na jedné straně a EET a zajišťovací příkazy na druhé. Oboje má určitě svoje přínosy jen ta vize a udržitelnost chybí.

  Odpovědět

 • Anonym

  5 prosince, 2019

  Vizi mají jasnou, koupit si volební hlasy ovcí za peníze nás všech.

  Odpovědět