Jak Trumpova vláda ovlivní vývoj situace s kryptoměnami?
Vývoj postoje Donalda Trumpa ke kryptoměnám vyvolal ve finančních kruzích intenzivní debatu. Trump, který byl kdysi hlasitým skeptikem, nedávno vyjádřil podporu technologii blockchain a naznačil, že jeho administrativa by mohla zaujmout otevřenější přístup k regulaci kryptoměn. S blížícím se druhým funkčním obdobím zůstává klíčovou otázkou: podpoří jeho politika další fázi kryptografického boomu, nebo bude regulační nejistota brzdit růst?

Posun směrem k akceptaci kryptoměn
Během svého prvního funkčního období se Trump vyjadřoval ke kryptoměnám kriticky a bitcoin označoval za hrozbu pro dominanci amerického dolaru. V posledních letech se však k této myšlence přiklonil, zejména s prudkým nárůstem institucionálního přijetí. Jeho předvolební rétorika naznačovala strategičtější přístup s možností, že americká vláda bude držet bitcoin jako národní rezervní aktivum na základě tzv. zákona o bitcoinu. Tento potenciální posun v politice by mohl vést k větší důvěře institucí, což by podpořilo další investice do kryptografického prostoru.
Trumpova širší ekonomická filozofie upřednostňuje deregulaci, která by se mohla rozšířit i na trh s kryptoměnami. Méně restriktivní regulační prostředí by podpořilo inovace a investice, což by usnadnilo působení blockchainových startupů a velkých burz na území USA. To by mohlo vést ke zvýšení likvidity a přijetí, zejména pokud Trump podpoří politiku, která vyjasní právní status digitálních aktiv.
Rostoucí poptávka po bitcoinových ETF navíc postavila USA do pozice klíčového hráče na institucionálním trhu s kryptoměnami. Pokud Trumpova administrativa zaujme volný přístup k regulaci, mohlo by to urychlit přijetí Bitcoinu v hlavním proudu.
Níže si můžete prohlédnout graf bitcoinu za posledních 6 měsíců.
REKLAMA
Maxim Manturov, vedoucí investičního výzkumu ve společnosti Freedom24, říká, že: „Trumpovo druhé funkční období bude mít pravděpodobně pozitivní dopad na trh s kryptoměnami. Trh s kryptoměnami se v současné době nachází v býčím trendu a v krátkodobém horizontu se mu může nadále dařit díky celkově příznivému ekonomickému klimatu a zvýšenému zájmu institucionálních investorů. Kryptoměnoví býci netrpělivě čekají, až Trump vytvoří „strategickou bitcoinovou rezervu“.“
Podle takzvaného zákona o bitcoinech musí USA do 20 let nashromáždit 1 milion bitcoinů, přičemž cílem je vlastnit zhruba 5 % celkové nabídky. Odvětví je touto myšlenkou nadšeno. Za předpokladu, že omezená nabídka tokenu povede k růstu ceny, by nahromadění části bitcoinů dnes mohlo USA umožnit kompenzovat jejich rostoucí dluhové problémy v příštích letech. Spolu s obrovskou poptávkou ze strany ETF fondů by to mohlo vytvořit silnou nerovnováhu mezi nabídkou a poptávkou, na tomto pozadí existují různá očekávání ceny BTC od 125 tisíc dolarů v roce 2024 až po 2,9 milionu dolarů v roce 2050.
Trump navíc spustil vlastní minci World Liberty Financial, což naznačuje, že to prezident myslí s kryptoměnami zcela vážně. Očekává se, že Trumpova administrativa přijme deregulační opatření v různých odvětvích, což by se mohlo týkat i kryptoměn. Takové regulační prostředí může podpořit inovace a investice do blockchainové technologie a digitálních měn.“
Potenciální rizika Trumpovy kryptopolitiky
Navzdory optimismu, který obklopuje Trumpův možný deregulační postoj, je třeba zvážit významná rizika. Méně regulací by sice mohlo podpořit inovace, ale zároveň by mohly vést k nárůstu podvodů a manipulací s trhem, což by podkopalo důvěru investorů. Pokud navíc Trump zaujme agresivní postoj k ekonomickému nacionalismu, mohly by Spojené státy čelit problémům při integraci s globálními kryptoregulacemi. Restriktivní politika v oblasti mezinárodních kryptografických transakcí by mohla bránit růstu decentralizovaných financí (DeFi) a přeshraničních digitálních plateb.
Investování do kryptoměn za Trumpovy vlády
Vzhledem k možnosti, že administrativa bude ke kryptoměnám vstřícnější, by investoři měli zvážit několik klíčových strategií, jak se ve vyvíjejícím se prostředí orientovat. Za prvé, klíčová zůstává diverzifikace; zatímco bitcoin a ethereum jsou dominantními hráči, alokace prostředků do slibných altcoinů a blockchainových projektů může nabídnout další příležitosti k růstu. Zadruhé, zásadní je zůstat informován o aktualizacích v oblasti regulace, protože jakékoli změny v politice by mohly ovlivnit trendy na trhu. A konečně, průměrování dolarových nákladů (DCA) může pomoci zmírnit rizika volatility a umožnit investorům stabilně budovat své kryptoaktivní podíly v průběhu času.
Mimo zkoumání problematiky bychom neměli vynechávat i základy bezpečných investic. Výběr správného online brokera pro investování do kryptoměn je zásadní z hlediska bezpečnosti, poplatků a snadného používání. Hledejte platformu se silnými bezpečnostními opatřeními, jako je dvoufaktorové ověřování. Porovnejte poplatky za obchodování, náklady na výběr a případné skryté poplatky, abyste se ujistili, že nepřeplácíte. Dobrý broker by měl také nabízet uživatelsky přívětivé rozhraní, spolehlivou zákaznickou podporu a širokou nabídku kryptoaktiv.
Budoucnost kryptoměn v roce 2025 a dále
Příští čtyři roky by mohly být pro kryptoměny klíčové, přičemž Trumpovo vedení může potenciálně ovlivnit trajektorii tohoto odvětví. Pokud jeho administrativa podpoří deregulaci a strategické hromadění bitcoinů, mohl by trh zažít nebývalý růst. Geopolitické napětí, ekonomické podmínky a globální změny v regulaci však budou hrát roli při určování toho, zda bude kryptoburza pokračovat, nebo bude čelit novým překážkám. Bez ohledu na politické výsledky zůstávají dlouhodobé základy technologie blockchain silné, což z kryptografie činí atraktivní investici do budoucna.
Autor: Dmytro Spilka, finanční a technický spisovatel