CZK/€ 24.710 -0,02%

CZK/$ 22.791 +0,20%

CZK/£ 28.835 +0,15%

CZK/CHF 25.074 -0,39%

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

18. 03. 2022

4 komentáře

Jak se daní zisky z kryptoměn

 

Zisky z investic můžeme rozdělit do tří skupin. První skupina investic je zdaňována při výplatě srážkovou daní a tyto investice není nutné uvádět do daňového přiznání a platit z nich daň z příjmu. Druhá skupina je od daně z příjmu osvobozena a daň není třeba platit. Třetí skupina jsou pak investice, které je nutno uvést do daňového přiznání a zaplatit z nich daň z příjmu. Do této třetí skupiny patří i obchodování s kryptoměnami.

Loading 

Jak se daní investice

 • Srážkovou daní při výplatě. Takto vám například zdaní úroky na spořicím účtu, výplatu z penzijního spoření, výplatu domácích dividend. Pro tyto investice platí, že je není třeba uvádět do daňového přiznání a není třeba platit znovu daň z příjmu.
 • Daň z příjmu se neplatí. Mezi investice osvobozené od daně z příjmu patří například prodej cenných papírů, které jste drželi déle než tři roky. Prodej cenných papírů s příjmem pod 100 000 Kč za rok. Nebo prodej nemovitosti, kterou vlastníte déle než 5/10 let.
 • Daň z příjmu platíte po podání daňového přiznání. Do těchto příjmů platí například příjem z pronájmu investičního bytu. Příjem z prodeje cenných papírů neosvobozených od daně z příjmu. Nebo prodej kryptoměn.

Hodleři daně neplatí

Hodlovat je jedno ze základních pravidel kryptoinvestování. Neboli nakoupit a držet. Držet, ať už to padá nebo klesá, prostě držet. Pokud tedy máte nějaké kryptoměny v portfoliu a ty pouze držíte, tak daňové přiznání podávat nemusíte, ani neplatíte daň z příjmu. A to dokud některou z držených kryptoměn neprodáte. V českém daňovém řádu se nedaní držení kryptoměn, ale dani z příjmu podléhá až příjem z jejich prodeje.

Kdy musíte podat daňové přiznání?

 • Když zmenšujete portfolio a prodáváte některou z držených kryptoměn.
 • Pokud měníte váhu jednotlivých kryptoměn v portfoliu a za prodej jedné z kryptoměn hned nakupujete další.
 • Pokud si za kryptoměnu něco kupujete, tedy využíváte ji jako platidlo.

Kryptoměny nepodléhají žádnému osvobození z daně, neplatí na ně stejná pravidla jako na cenné papíry. Dle českého daňového řádu se kryptoměny totiž nepovažují za investice a není možné na ně aplikovat pravidla pro osvobození od daně. Daň z příjmu tak platíte, i když prodáváte méně než 100 000 korun hodnoty v kryptoměnách. Stejně tak, pokud vlastníte kryptoměny déle než 3 roky, tak stále máte povinnost platit daň z příjmu. Finanční správa v Česku stále pohlíží na kryptoměny jako na zboží, kryptoměna je nehmotným aktivem, a zisk z nich je zařazen do §10 zákona o daních z příjmu. A kryptoměny zůstávají definovány jako zboží i poté, co se bitcoin stal oficiální měnou Salvadoru.

Daň z příjmu u kryptoměn tvoří 15% a odvádí se z daňového základu tvořeného příjmem a poníženého o náklady, které jste vynaložili pro získání tohoto příjmu. Do nákladů můžete započíst nákupní cenu kryptoměn a poplatky, které jste při nákupu i prodeji zaplatili.

Musí se kryptoměny danit?

Rozhodně se nespoléhejte na to, že jsou kryptoměny anonymní a není třeba se k zisku z těchto investic jakkoliv přiznávat. Prodej kryptoměn je totiž stále spojen s bankovním účtem nebo z účtem konkrétního uživatele na burze. Tento příjem pak patří do příjmů dle §10 zákona o daních z příjmu.

REKLAMA

Daň z příjmu a kryptoměny

Pro daňové přiznání je nutné uvést prodejní cenu kryptoměn a na tu uplatnit nákupní cenu. Můžete uplatňovat princip FIFO, tedy že prodejní cenu kryptoměny navážete s nákupní cenou kryptoměny nakoupené jako první. Nebo uvedete aritmetický průměr nákupní ceny dané kryptoměny v portfoliu. Prodejní a nákupní ceny by vám měl sledovat systém, přes který s kryptoměnami obchodujete.

Spočítané příjmy pak patří do ostatních příjmů dle §10 zákona o daních z příjmu. Jako náklady můžete uplatnit i poplatky za transakce. A z rozdílu mezi prodejní cenou a uplatněnými náklady počítáte 15% daň z příjmu. Pokud realizujete z prodeje kryptoměn zisk, tak jako fyzická osoba navíc nemůžete tento zisk započíst se ztrátou v minulých letech, ani se ztrátou například z prodeje akcií. Můžete ale zisk z prodeje jedné kryptoměn kompenzovat ztrátou realizovanou prodejem jiné kryptoměny.

Loading

Vstoupit do diskuze 4 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Bitcoin se vrací zpět na úroveň 60 000 USD

Bitcoinu se nepodařilo navázat na dynamiku z předchozího týdne, přičemž jeho cena nebyla schopna dosáhnout „vyššího maxima“ nad hranicí 66 800 USD. Místo toho jsme byli svědky ústupu k hranici 60 000 USD, která byla od března opakovaně testována.

Text: Redakce

14. 05. 2024

Daňový přeplatek

Kdy dostane důchodce daňový přeplatek?

Začátek dubna byl termínem pro podání papírového daňového přiznání. Při elektronickém podání je termín 2. května. Starobní důchod je sice od daně osvobozen, ale řada starobních důchodců jsou povinni podat daňové přiznání. A jsou případy, kdy se vám daňové přiznání v důchodu vyplatí, protože budete mít nárok […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

22. 04. 2024

bitcon 2024

Má bitcoin svůj rok, nebo ho čeká další korekce?

Jaký je bitcoin 2024? V první polovině dubna se bitcoin prodával asi za 70 tisíc USD. Přičemž na tuto rekordní cenu se dostal během půlročního růstu. Ještě v dubnu 2023 se prodával za méně než 30 tisíc USD. Na začátku letošního roku jste už mohli bitcoin koupit […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

18. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Taxation is Theft

  18 března, 2022

  Pro chudé kryptoinverstory:
  – V roušce vybrat z bitcoinmatu hotovost a sbohem
  – V nějaké „kryptovexl“ skypině na Telegramu, Signalu, či Facebooku si najít protějšek a směnit

  Pro bohaté kryptoinvestory:
  -Koupit chatu na Německé straně Krušných hor, změnit si tam daňovou rezidenci a za 2 roky uplatnit časový test a nedanit
  – Změnit si daňovou rezidenci do Panamuy, Paraguaye, Salvadoru, … a nedanit kapitálové příjmy vůběc

  Odpovědět

 • Josef Novotný

  18 března, 2022

  Gratuluji autorce k vynálezu nového pojmu „hodler“. Ještě, že jsou takoví autoři. Člověk by se jinak v dnešní napjaté době ani nezasmál.

  Odpovědět

 • Skoky

  21 března, 2023

  Nevím čemu se smějete, ve světě kryptoměn je pojem hodler naprosto běžná věc. Asi jste chtěl být za chytrého, vždyť přece držet = holder, že? Ano, tímto překlepem to kdysi vzniklo, ale určitě to nevymyslela autorka tohoto článku, a Vy jste ze sebe udělal akorát pitomce.

  Hezký den

  Hodler Skoky

  Odpovědět

 • Mirda

  27 března, 2022

  Můžete mi poradit, zda lze pro výpočet daně z příjmu fyzické osoby vzájemně kompenzovat zisky a ztráty z prodeje akcií, podílových fondů a ETF? Pokud se nemýlím tak se daní podle § 10.

  Dle tohoto článku nelze z výše uvedeným kombinovat zisky a ztráty z obchodování kryptoměn, které by taky měli být daněn dle §10
  Díky.

  Odpovědět