CZK/€ 23.715 +0,08%

CZK/$ 22.076 -0,19%

CZK/£ 27.473 +0,64%

CZK/CHF 24.472 -0,01%

Text: Martin Dočekal

01. 07. 2019

9 komentářů

IPC: Dokonalá investice, nebo podvod?

 

„Dejte nám alespoň 500 000 Kč, my pro vás vytvoříme svěřenský fond, prostředky za vás investujeme a každý rok je tak zhodnotíme o 9,2 %.“ Zní to jako lákavá nabídka. Pokud se ale na společnost a její fungování podíváte blíže, vaše přesvědčení o dokonalé investici se může rychle rozplynout.

Loading 

Kdo je IPC a jak funguje

Společnost Invest & Property Consulting a. s. (IPC) nabízí svým klientům vytvoření svěřenských fondů. Podepíšete smlouvu, necháte si vytvořit svůj fond a na společnost IPC přehodíte všechny ostatní starosti. Ta každý rok zhodnotí vaše úspory o pevný úrok až 9,2 %.

Tohoto zhodnocení podle svých tvrzení dosahuje tak, že je za klienty dále investuje. Třeba do nemovitostí, kapitálových účastí ve společnostech, start-up projektů nebo skupování pohledávek.

Že se nejedná o žádnou malou firmu, ilustruje několik čísel. Podle jejich vlastní prezentace z 29. 11. 2018 takto obsluhovala 2256 klientů, kterým založila 1313 svěřenských fondů. To je pro vaši představu 78 % všech svěřenských fondů na našem trhu. Takto spravuje minimálně nižší stovky milionů korun.

Společnost IPC založila dle svých slov k 29. 11. 2018 celkem 1313 svěřenských fondů. I kdyby od té doby nezaložila jediný další, celkový počet svěřenských fondů v ČR je k 5. 6. 2019 celkem 1675. Založila jich tedy těžko uvěřitelných 78 %.

K jejímu fungování nám přišlo do redakce [Profi PF – pozn. red. Investujeme.cz] několik podnětů, prodávají jí totiž zejména finanční poradci. Proč by taky ne, když nabízí až 18% provizi. Tak jsme se na ni podívali. A čím déle se dívali, tím více podezřelých skutečností jsme odhalili.

REKLAMA

Podezření první – vlastnická struktura

Společnost IPC, a.s., jakožto matka a hlavní společnost, vznikla 31. 12. 2015, a to přeměnou z původního s.r.o. se stejným názvem. Vtipným detailem pak je, že ji při této přeměně před českými orgány zastupovala na základě plné moci paní Pavla Stehlíková z Plzně. U té se jinak můžete nechat kdykoliv ostříhat, je totiž profesí kadeřnice a tuto činnost stále vykonává.

Zajímavější je fakt, že tato společnost je ze 100 % vlastněna americkou společností

Invest and Property Investments, Inc. se sídlem v USA ve státě Washington. Jako korespondenční adresa je pak uvedena Gorkého 3 v Bratislavě. Zde k 10. 6. 2019 sídlilo dalších 146 firem, jedná se tedy o klasické virtuální sídlo. Tuto společnost podle dokumentů z Amerického registru založila a řídí paní Genevieve Magnan, která je velmi kontroverzní osobou. Živí se totiž zakládáním a řízením offshorových firem a optimalizačních schémat. Její jméno naleznete třeba v Panama Papers (kauza z roku 2016 kdy z panamské společnosti Mossack Fonseca uniklo 2,6 TB dat s informacemi o více než 214 000 offshorových firmách a jejich vlastnických strukturách – pozn. red. Profi PF). Krom této firmy takto řídí minimálně několik desítek dalších firem.

Aby to nebylo úplně jednoduché, i tato společnost má svého 100% akcionáře. Tou je firma S.V.N Management se sídlem na Seychelách. Finální vlastník – kdo tedy reálně za společností stojí, nelze zjistit.

Obrázek 1: Potvrzení o existenci společnosti
IPC - potvrzení o existenci společnosti

Zdroj: Výpis z amerického rejstříku (překlad)

Podezření druhé – plná moc a příkazní smlouva

Dostaly se k nám dokumenty, které IPC minimálně nějaký čas v roce 2018 používala. Pravděpodobně do doby, než ji ČNB vyzvala k předložení způsobu podnikání a spojenému právnímu auditu smluv. Do té doby svěřenský správce (většinou finanční poradce), který zakládal klientovi smlouvu, zplnomocňuje prakticky k bezvýhradnému nakládání s majetkem klienta společnost IPC. To je velmi zvláštní ze dvou důvodů:

REKLAMA

 • Poradce je ve střetu zájmů, protože od této společnosti inkasuje zmíněné velmi vysoké provize.
 • Tato společnost nemá žádný významný kredit jako správce majetku, ani nedisponuje licencí pro spravování majetku na kapitálovém trhu. V jejím čele nepůsobí lidé s dostatečnou zkušeností a renomé na kapitálovém trhu. A především tato společnost ani nezveřejňuje mnoho důležitých informací o svém hospodaření a vlastnické struktuře.

Obrázek 2: Plná moc
IPC - plná moc

Zdroj: Dokument společnosti IPC

Podezření třetí – kompetence společnosti FWG v hodnocení projektů, do kterých IPC vstupuje

Společnost IPC se ve vyhodnocení investičních projektů opírá o expertizu společnosti FWG, dle jejích internetových stránek má tato společnost na starosti i „komplexní management projektů“. Měla by být tedy garantem toho, že klientovy peníze jsou správně a bezpečně zainvestovány.

Společnost FWG Investment s.r.o. byla založena 23. 5. 2014 dvěma společníky – Michalem Kvíčalou (r. 1981, vlastní 80 % společnosti) a Matějem Kvíčalou (r. 1989, vlastní 20 % společnosti). Společnost sídlí na virtuálním sídle Varšavská 715/36 , Praha společně s dalšími 528 firmami.

Internetové stránky hlavní firmy fwg.cz nenabídnou žádné informace, snad kromě několika hesel jako „Chceme vyhrávat stejně jako Vy“. V průběhu ledna až května 2019 pak bylo založeno několik dalších společností (FWG Capital, Finance, Group, Wine, Caesar). Kromě společnosti FWG Executive s.r.o. (která dle rejstříku jako jediná neexistuje/nemá právní formu), nefunguje ani u jedné z nich žádná internetová prezentace, ani nelze dohledat žádné další informace. Je tedy velkou otázkou, nakolik je tato společnost kvalifikovaným subjektem pro (spolu) rozhodování o stovkách milionů korun.

Obrázek 3: Skupina FWG
Skupina FWG

Zdroj: Skupina FWG (internetové stránky společnosti)

REKLAMA

Podezření čtvrté – provize

Na workshopu společnosti IPC na konferenci FINfest jsme se dozvěděli, že provize za sjednání schématu svěřenského fondu, jsou provize v následující výši – při sjednání dostane obchodník/správce 3 %, prvních pět let navíc 1 % ročně a 6. až 10. rok dokonce 2 % ročně. To je dohromady za 10 let celkem 18 %. Neuvěřitelně vysoké číslo na poměry našeho trhu.

Obrázek 4: Provize
IPC provize

Zdroj: Prezentace společnosti IPC, 29. 11. 2018

Podezření páté – absence finančních výkazů ovládaných firem

Naprostá většina firem, do kterých IPC směřuje prostředky klientů, nezveřejňuje své finanční výkazy v obchodním rejstříku. To je mimochodem povinnost, kterou jim ukládá zákon. Nedá se tedy běžnými metodami zhodnotit, jak jsou jednotlivé projekty reálné. Zda se tedy jedná o hodnotné projekty, nebo o prázdné firmy s nulovou hodnotou.

Je to velmi neseriózní jednání firmy, která měla proinvestovat stovky milionů korun. Vzhledem k nedostupnosti finančních výkazů si nemohou udělat obraz stavu svého majetku ani klienti, ani jejich svěřenští správci.

Vyjádření ČNB k podnikání společnosti IPC

Společnost Invest & Property Consulting nedisponuje žádným povolením k činnosti, licencí či registrací udělenou Českou národní bankou. Není tedy subjektem, který by podléhal dohledu ČNB.

Česká národní banka v současnosti šetří činnost společnosti IPC, neboť její činnost může spadat do oblasti zákona o investičních společnostech a investičních fondech (zákona č. 240/2013 Sb.).

Dalších pět podezření naleznete v plné verzi článku v aktuálním čísle PROFI Poradenství&Finance, které si můžete koupit na Alza.cz a v seriálu na serveru Finsider.cz.

Loading

Vstoupit do diskuze 9 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Stanou se akcie AI společností nejchytřejší technologickou investicí pro běžné investory?

Umělá inteligence (AI) způsobuje revoluci v různých odvětvích a mění způsob našeho života a práce. Od samořídících aut po osobní asistenty, jako jsou Siri a Alexa, se AI stává nedílnou součástí našeho každodenního života. Tato technologie přitahuje velkou pozornost investorů, kteří hledají další velkou investiční příležitost.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 05. 2023

Nová unijní regulace kryptoaktiv favorizuje molochy na úkor inovátorů

Sociální sítě nyní baví vtípek stavějící na analýze vzájemného zápolení USA a Číny. Obsahuje totiž také graf zachycující segmenty, v nichž dominují Spojené státy a ve kterých naopak Čína. Čína vede například v 5G technologiích nebo ve výrobě komerčních dronů. Spojené státy mají navrch v kvantové výpočetní technice, ve fúzní […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 05. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Insider

  1 července, 2019

  V článku uvedená společnost si tu bez povolení ČNB dělá doslova co chce, ale obyčejného pojišťovacího zprostředkovatele úředníci ČNB při kontrole pokutují za to, že u čisté rizikovky (bez jakékoliv investiční složky) nemá AML dotazník…Jaký to paradox, že?
  Jinak ta provize je opravdu „krásná“, podobně vysoký vývar byl snad jen u IŽP, ale ten nám moudří zákonodárci ve spolupráci s pojišťovnami rozložili do nádherných pěti let storna.
  Samozřejmě jsem bytostně přesvědčen, že se časem zvolí a do zákona prosadí stejně zodpovědný a odborný přístup, který rozloží výplatu provize u svěřenských fondů do řekněmě pěti let…

  Odpovědět

 • Radek

  1 července, 2019

  Přesně tak. Nebo pokutuje špatně vyplněnou kolonku, slůvko „spoření“ ve starých neskartovaných materiálech k IŽP apod. Podvodníci tohoto kalibru ale nejsou registrovaní, tudíž nejsou regulovaní a tudíž na ně ČNB nemůže…

  Odpovědět

 • mikayyy

  19 září, 2019

  asi jste nečetl pozorně, výplata u svěř. fondů u IPC je rozložena
  1.rok 1,8-2% (3% jsou mylná informace)
  2-5. rok 1/3 provize z 1.roku
  6. – ……… 2/3 provize z 1.roku
  vím, o čem mluvím, jsem spolupracující správce

  Odpovědět

 • Petr

  30 září, 2019

  Kdyz tam pracujete, tak jak je majetek kryty, v cem jsou vlozene prostredky (konktretni nemovitosti.. ?)
  a co brani Spravci, resp.jednateli finance proste stahnout, prevest (rozumejte zproneverit) ?

  Odpovědět

 • Mira

  3 července, 2019

  Je přímo signifikantní, že ČNB jakou dobu nedělala vůbec nic. A až po dlouhé době se pomalu probouzí. Přitom za tu dobu bylo s vysokou pravděpodobností poškozeno nebo vážně ohroženo přes 1300 subjektů v celkové částce ve výši stamilionů. Hlavně, že poradce buzerují nesmyslnými požadavky a sankcemi. Ale že jim v revíru řádí predátor, je nechává v klidu. Úsměvné je jejich vyjádření, že IPC není subjektem, který by podléhal dohledu, protože nemá registraci. Proboha právě proto by na ně měla ČNB přímo brutálně kleknout.

  Odpovědět

 • Jiřin

  3 července, 2019

  Když jsem na ČNB poslal dotaz na tuto firmu, tak mi po uplynutí lhůty pro odpověď jen suše napsali, že tato firma nepodléhá jejich dohledu a má to i uvedené na webových stránkách, takže to není jejich problém… 🙁

  Odpovědět

 • ivo

  6 července, 2019

  Firma IPC vydala na svém webu prohlášení k tomuto článku .
  Další reakce bude zveřejněna v další čísle odborného časopisu .
  Obsahem to může zabrat až 4 strany časopisu .

  Odpovědět

 • Pavel Kolář - Generální sekretář KSPS ČR

  9 července, 2019

  Tiskové prohlášení: Reakce Komory svěřenských poradců a správců ČR na článek v časopise PROFI Poradenství & Finance. Odkaz: https://www.kspscr.cz/magazin/aktuality/tiskove-prohlaseni-reakce-komory-sverenskych-poradcu-a-spravcu-cr-na-clanek-v-casopise-profi-poradenstvi-finance-o-spolecnosti-ipc

  Odpovědět

 • Martin Dočekal

  9 července, 2019

  Dobrý den,
  za sebe pouze doplním pár informací. Vytýkáte nám, že jsme mylně informovali o počtu členů KSPS ČR. Stejně jako u všech ostatních dat jsme vycházeli z veřejně dostupných informací. K době publikování článku bylo v sekci trefně pojmenované „rejstřík členů“ takových členů právě 30. Včetně zmiňované Ireny Purschové (pod číslem 24). V případě zájmu mohu zaslat otisk obrazovky ze dne 11.6. Pokud komora tento rejstřík neaktualizuje či jsou někteří členové skryti, nemohou o tom autoři vědět.

  Co však považuji za informaci lživou, je odstavec o tom, jak proaktivně zasíláte redakci PROFI P&F informace. Redakci nebyly v uvedené době adresovány žádné informace. Stejně tak mě nikdo, ani redakci z KSPS ČR nekontaktoval ani telefonicky, ani e-mailem. Dohledal jsem jediný email, který je adresován Ondřeji Zárubovi ohledně konference FinFEST, kde jsem v kopii. Toto opravdu nepovažuji za proběhlou komunikaci.

  Odpovědět