CZK/€ 23.725 -0,36%

CZK/$ 21.694 +0,17%

CZK/£ 26.582 -0,28%

CZK/CHF 23.745 -0,32%

Jak požádat o informativní osobní list důchodového pojištění?

 

Pro výpočet důchodu jsou důležité dvě věci. Zaprvé, jak dlouho jste pracovali, přičemž pro přiznání starobního důchodu potřebujete vykázat minimálně 35 let odváděného důchodového pojištění. A za druhé, jaký je váš osobní vyměřovací základ. 

Osobní vyměřovací základ je v podstatě průměrný výdělek během vaší ekonomicky aktivní doby. Počítá se z odváděných záloh, ať už v rámci zaměstnání, z práce na dohodu nebo z výkonu OSVČ. Osobní vyměřovací základ je dobré znát, protože na jeho základě se počítá přiznaný starobní důchod.

Pro přiznání důchodu je ale mnohem důležitější vědět, kolik let máte do důchodu odpracováno. Může se totiž stát, že si myslíte, že máte na důchod nárok, přitom ale jste ještě nepracovali 35 let. Je tak vhodné si hlídat, kolik vám stát už eviduje odpracovaných let. To nejjednodušeji zjistíte z tzv. informativního osobního listu důchodového pojištění (IOLDP).

Co je to IOLDP neboli informativní osobní list důchodového pojištění?

Je to výkaz doby, kterou stát eviduje jako dobu, kdy jste odváděli důchodové pojištění. Pro přiznání starobního důchodu musíte dosáhnout 35 a více let evidované doby. Do evidované doby se započítává doba, kdy jste odváděli sociální pojištění:

 • jako zaměstnanec na klasický pracovní úvazek,
 • při práci na DPP při výdělku 10 001 a více za měsíc,
 • při práci na DPČ při výdělku 3 000 a více za měsíc,
 • při odvádění záloh jako OSVČ,
 • při dobrovolné platbě důchodového pojištění.

Do doby nutné pro přiznání starobního důchodu se počítají i tzv. náhradní doby důchodového pojištění.  Ty v IOLDP nenajdete, jejich trvání prokazujete až při žádosti o důchod. Mezi náhradní doby patří například doba, kterou jste strávili na mateřské a rodičovské dovolené při starosti o dítě do 4 let. Takovou dobu dokazujete doložením rodného listu dítěte. Mezi náhradní doby se počítá také například studium (před rokem 2010), to dokazujete doložením diplomu. Stejně tak je náhradní dobou čas pobírání invalidního důchodu III. stupně.

REKLAMA

Na informativním listu najdete shrnutá jednotlivá období, kdy a jak jste odváděli důchodové pojištění, od roku 1986 najdete i evidované osobní vyměřovací základy. Stejně tak i celkovou dobu státem evidovaného pojištění. Získáte tím přehled o tom, kolik máte do důchodu odpracováno, a také o tom, jestli máte správně evidované všechny doby, kdy jste platili důchodové pojištění.

Jak si zažádat o IOLDP?

Každý občan má právo si vyžádat výpis svého důchodového pojištění jednou ročně a to zdarma. Žádost se podává na ČSSZ a IOLDP vám bude vydán do 90 dnů. Přičemž žádost můžete podat:

 • osobně na pobočce OSSZ v kanceláři starobních důchodů,
 • není zákonem předepsaná forma žádosti, takže můžete sepsat žádost doma na čistý papír,
 • nebo si můžete stáhnout standardní formulář na stránkách ČSSZ,
 • pak už jen stačí vytisknout, podepsat a poslat poštou na adresu vaší OSSZ,
 • formulář je možné vyplnit i online a poté žádost odeslat s elektronickým podpisem na podatelnu,
 • nebo do datové schránky místně příslušné OSSZ,
 • kontakty najdete na stránkách ČSSZ.

Co dělat, když mi v IOLDP chybí odpracovaná doba?

Může se stát, že si pamatujete, že jste nějaký rok pracovali tam a tam, ale tuto dobu na svém výpisu důchodového pojištění nenajdete. V takovém případě je možné, že váš bývalý zaměstnavatel zapomněl tuto dobu na OSSZ vykázat. A je na vás, abyste odpracovanou dobu dokázali. To můžete například evidenčním listem důchodového pojištění, který byste měli dostat vždy při odchodu ze zaměstnání.

Náhradní doby vám budou v informativním listu důchodového pojištění také nejspíše chybět, dokládají se až při žádosti o důchod. Můžete je ale doložit i dříve a to na OSSZ. Stejně tak byste se měli na OSSZ poradit o jakékoliv chybějící době, o tom, jaké doklady máte doložit pro její prokázání, a o dalších nejasnostech.

Rozhodně řešte, pokud vám ve výpisu něco chybí. Není totiž povinností ČSSZ toto řešit bez podnětu od příslušného pojištěnce. A je jen ve vašem vlastním zájmu, abyste měli všechny odpracované i náhradní doby řádně zaevidované. Správa sociálního zabezpečení za vás toto bez podnětu řešit nebude. Na druhou stranu, pokud už se na OSSZ obrátíte, tak by vám měli umět pomoci a poradit v tom, jaké doklady doložit a kde tyto doklady případně získat.

Vstoupit do diskuze 6 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Paušální daň pro podnikající důchodce

Vyplatí se mít paušální daň, když jste v důchodu a podnikáte?

Při pobírání starobního důchodu si můžete bez omezení přivydělat. A to buďto na pracovní poměr, prací na dohodu, stejně tak i prací na živnostenský list. Z těchto příjmů pak samozřejmě osoba pobírající důchod platí daň z příjmu.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

08. 12. 2022

Evropský důchod

Jak získat evropský důchod

Evropská unie zatím něco jako evropský důchod nevyplácí. Za splnění daných podmínek ale můžete dostávat starobní důchod z několika členských států EU. Nebo alespoň můžete dosáhnout toho, že se vám práce v jiném členském státě započítá do důchodu ve státě vašeho bydliště.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

14. 06. 2022

Sociální pojištění v důchodu

Musíte platit sociální pojištění, když pracujete v důchodu?

Sociální pojištění je forma daně, která je odváděna ze závislé i nezávislé činnosti. Stejně jako je odváděno z těchto činností i zdravotní pojištění. Sociální pojištění je tvořeno důchodovým pojištěním a příspěvkem na státní politiku zaměstnanosti. Zaměstnanci navíc povinně přispívají i na své nemocenské pojištění, zatímco OSVČ se […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

27. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Mgr. Dagmar Mojdlová

  3 února, 2021

  Dobrý den, prosím o zaslání informací o mém nástupu do důchodu.
  Mgr.Dagmar Mojdlová

  Odpovědět

 • Smejkalova Miroslava

  6 února, 2021

  Prosím o zaslání osobního listů důchodového pojisteni

  Odpovědět

 • Smejkalova Miroslava

  6 února, 2021

  Dobrý den,prosím o zaslání informací o mém nástupu do duchodu

  Odpovědět

 • Vladimir

  24 února, 2021

  Dobrý den
  Prosím o zaslání papírů o nástupu do starobního důchodu.
  Děkuji Růžička

  Odpovědět

 • Darina Fodorova

  27 května, 2021

  Dobry den prosim a zaslání osobniho listu do nástupu předčasného starobního důchodu dekuji

  Odpovědět

 • Vávrová Ilona

  7 července, 2021

  Prosím o zaslání informací o mém nástupu do starobního důchodu.Děkuji Vávrová Ilona

  Odpovědět