CZK/€ 25.330 -0,12%

CZK/$ 23.428 +0,00%

CZK/£ 29.594 -0,04%

CZK/CHF 26.427 -0,66%

Text: Hana Bartušková

17. 12. 2019

2 komentáře

Investice jako dárek a dárek jako investice

 

Vánoce se blíží a už za týden bude úřadovat Ježíšek. Pokud dárky nakupujete na poslední chvíli, tak se zkuste chvilku zamyslet. Jestli chcete dát jenom dárek, nebo chcete něco se svou vlastní hodnotou. Místo ponožek se totiž nabízí možnost dát jako dárek investici.

Loading 

Investiční dárky si můžete vybrat v mnoha cenových kategoriích, můžete koupit láhev dobrého vína za pár stovek nebo i hodinky za pár desítek tisíc. Společný jmenovatel těchto dárků je pak fakt, že v budoucnu budou na své hodnotě nejspíš jen růst.

Investiční zlato a zlato tak nějak všeobecně

Investiční zlato je něco, co vás nejspíš napadne jako první. Zlato se třpytí a navíc představuje reálnou hodnotu, na kterou si může obdarovaný sáhnout a potěžkat si významnost daru. Pokud jde o investiční zlato, tak je nutno na začátek poznamenat, že je to celkem drahý dárek, hlavně pokud chcete opravdu udělat dojem. Kupovat můžete například zlaté slitky nebo mince.

Zlaté investiční mince můžete koupit i jako pamětní, můžete je mít se symbolem, se jménem, s datem jubilea. Připravte se ale na to, že u mincí ze zlata si budete muset připlatit. Pokud je váš rozpočet na dárek menší, tak můžete nakoupit investiční stříbro. Stříbro bývá v současné době navíc často považováno za lepší investici než zlato, je potřebnější, využívá se masivně v elektrotechnickém průmyslu a jeho současná hodnota je významně podhodnocená.

Kromě tradičního investičního zlata, jako jsou mince nebo slitky, můžete samozřejmě koupit i šperky. V takovém případě můžete sáhnout po špercích z běžného zlatnictví, které poslouží jako šperk i jako úschova hodnoty ve zlatě. Pokud sáhnete po designových kouscích některé ze známých značek (Cartier), tak hodnota bude růst nejen díky růstu ceny zlata, ale také díky tomu, že se jedná o sběratelský kousek.

REKLAMA

Kabelka jako investice

Zlatý šperk budete nejspíš dávat nějaké ženě. Té ovšem můžete koupit i některou známou kabelku. Kabelky patří k alternativním investicím, které ale dokážou nabídnout opravdu zajímavé zhodnocení. Mezi nejlepší značky patří například Chanel, Dior nebo Hermés. U těchto značek se pak bude jednat o nejprofláklejší kousky, ty zaručují celkem stabilní výnos v dlouhém období.

Analýza a srovnání investice do luxusních kabelek navíc ukázala, že svou výnosností se kabelky můžou srovnávat s výnosností akciového trhu. Přitom ale si kabelky stále zachovávají svou hodnotu, i při celkovém poklesu trhu můžou ceny luxusního zboží a těch (správných) kabelek růst.

Pokud kabelkám nebo módnímu světu rozumíte, ale nemáte desetitisíce či sta tisíce na nějakou tu nejznámější kabelku, tak v tomto odvětví se často vyplatí poohlédnout se po mladých perspektivních návrhářích. Budete sice muset zapojit svůj šestý smysl a možná se ta investice nemusí úplně vyplatit, ale neokoukaný návrhář bude levný s velkým potenciálem růstu. Stejně jako je tomu u mladých umělců, jejichž díla získávají svou hodnotu až časem.

Hodinky a alkohol pro muže

Pro muže asi kabelku od Hermése k Vánocům kupovat nebudete. U luxusních značek se ale vyplatí poohlídnout například po hodinkách. V tomto případě nesahejte po oděvních značkách, ale po těch, které prosluly právě hodinkami. Mezi nejlepší investice patří dozajista Rolex, Patek Philippe nebo Cartier. Výhodou investice do hodinek je fakt, že hodinky nevyžadují příliš péče a ty kvalitní vydrží opravdu dlouho. A výnos? Záleží na konkrétních hodinkách, rekordního výnosu dosáhly hodiny Paula Newmana, Rolex Daytona, které se prodaly za 17,8 milionů dolarů.

REKLAMA

Mezi muži oblíbené dárky patří alkohol. Jako investiční alkohol můžete věnovat určitě láhev vína nebo některého z destilátů. Nevýhodou takové investice je ovšem často fakt, že obdarovaný se neudrží a dárek nakonec vypije. Na druhou stranu, pokud budete lahve s alkoholem dobře skladovat, určitě nebudou ztrácet na hodnotě, spíš se dá čekat, že jejich hodnota bude stále růst. Na rozdíl od hodinek, kde pořizovací cena začíná na desetitisících, tak lahev alkoholu pořídíte i třeba za tisícovku a obdarovaného potěší. Jako dárková investice poslouží například láhev dobrého vína, whiskey, rum nebo limitované edice známých značek. Zhodnocení může být hodně zajímavé, například limitovaná edice českého ginu Žufánek OMFG 2014 se prodávala v roce výroby za 600 Kč, v letošním roce se pak prodávala na bazarech až za 40 tisíc korun.

Investice jako dárek

Kromě hmotných a sběratelských kousků můžete jako dárek věnovat opravdu investici v tom běžném slova smyslu. Dáváte tak vlastně peníze, ale v nelikvidní formě. A pak už je jen na obdarovaném, jestli si dá tu práci a akcie či dluhopisy prodá, nebo si je nechá a počká, až povyrostou. Základním takovýmto finančním dárkem je většinou v Česku stavební spoření. A možná jste zaznamenali v rádiu reklamu, která nás už minimálně měsíc přesvědčuje, že i státní podpora ke stavebnímu spoření je vhodný dárek.

Pokud jste odvážnější investor, tak stavební spoření je pro vás nejspíš až moc základní a až moc málo výnosná investice. V takovém případě se vyplatí například investice do akcií, do státních dluhopisů nebo případně i do firemních dluhopisů. U těch si jen musíte dát dobrý pozor na výběr společnosti, protože tyto dluhopisy jsou často spojeny s velkým rizikem. Na druhou stranu je tam také určité nostalgické spojení s danou firmou a jako tématický dárek můžou dluhopisy opravdu potěšit.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Stát chce i nadále vybírat windfall tax. Hrozí žaloby menšinových akcionářů ČEZ

Ještě loni ministr financí Zbyněk Stanjura říkal, že daň z mimořádných zisků zřejmě skončí už po roce trvání. Dávalo by to smysl. Ke konci loňska stát ukončil zastropování cen energií. Ty totiž na burze klesly tak nízko, že už není třeba, aby lidem od drahých energií ulevoval. Jestliže […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Síla složeného úroku aneb tajný vzorec bohatství

Mnoho lidí se zajímá o to, jak úspěšně investovat, ale málokdy se zamyslí nad efektem složeného úročení, přestože právě ten je tajemstvím úspěchu každého investora. Předpokládejme, že dokážete sestavit konzervativní portfolio s očekávaným výnosem 5 % ročně. Ten by se měsíčně připisoval od vašich 25. narozenin s […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Komentář: Rekordní hodnoty na akciovém trhu – případ racionální přebujenosti

Minulý týden padla řada rekordů, když hlavní akciové indexy v USA, Evropě a Japonsku dosáhly historických maxim. Ale na rozdíl od rekordů ve sportovních výkonech bývají rekordy ve výkonnosti akciových trhů spojeny s jednou zásadní obavou: Nejde o případ „iracionálního přebujení“? Myslím si, že je to racionální […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

28. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Karásek

  19 prosince, 2019

  “Investice jako dárek“ je nejlepší jako levné dividendové akcie.

  Odpovědět

 • Dušan

  22 prosince, 2019

  Souhlasím na 100%.

  Nákup stříbra v ČR,kde je daň velmi vysoká jako investice. Má smysl možná v horizontu 50 let.?!

  Odpovědět