Úterý 02. března. Svátek má Anežka.

Invalidní důchod pro podnikatele

Invalidita - pojištění invalidity - invalidní důchod

Zatímco u zaměstnanců invalidní důchod pokryje alespoň základní životní potřeby, u OSVČ je státní invalidní důchod mnohem nižší, než by byl potřeba.

Požadavky na získání invalidního důchodu pro OSVČ se ničím neliší od člověka v zaměstnaneckém poměru. Výše invalidního důchodu je stanovena pomocí vyměřovacího základu, kterým je v případě podnikatelů polovina rozdílu mezi příjmy a výdaji z podnikání. Dále je třeba dát pozor na počet let neplacení sociálního pojištění.

Tip: Invalidita: Kolik je potřeba vlastních peněz?

Příklady

Pokud je průměrný roční zisk 480 000 Kč, vyměřovací základ činí 240 000 Kč. Tedy 20 000 Kč měsíčně. Pokud celkový počet placeného pojištění s připočítaným počtem let do důchodového věku je například 40 let placeného pojištění, dostal by podnikatel od státu v roce 2019:

 • Měsíční invalidní důchod I. stupně: 6 440 Kč
 • Měsíční invalidní důchod II. stupně: 8 025 Kč
 • Měsíční invalidní důchod III. stupně: 12 779 Kč

Znamená to tedy, že z příjmu okolo 40 000 Kč měsíčně by podnikatel při třetím stupni invalidity spadl na příjem 12 779 Kč.

Ještě větší problém nastává ve chvíli, kdy si většinu let sociální pojištění člověk neplatí. Při zaplaceném a dopočítaném pojištění pouze 20 let by výše invalidního důchodu vypadala následovně:

 • Měsíční invalidní důchod I. stupně: 4 855 Kč
 • Měsíční invalidní důchod II. stupně: 5 648 Kč
 • Měsíční invalidní důchod III. stupně: 8 025 Kč

S tím se již velice špatně žije. OSVČ s příjmem skoro půl milionu korun ročně by v tomto případě musel v nejhorším případě 3. stupně invalidity vyžít pouze s 8 025 Kč měsíčně.

A co OSVČ využívající paušál?

OSVČ využívající paušál namísto reálných nákladů by si rozhodně měli platit komerční pojištění. Pokud mají roční příjem okolo 500 000 Kč a odečtou paušál například 60 %, zbude 200 000 Kč, které musí vydělit dvěma, a získají vyměřovací základ ve výši 100 000 Kč. Měsíčně tedy 8 333 Kč. Konkrétní výše důchodu pro takovéhoto jedince by při 40 letech placeného pojištění vypadal následovně:

 • Měsíční invalidní důchod I. stupně: 4 937 Kč
 • Měsíční invalidní důchod II. stupně: 5 770 Kč
 • Měsíční invalidní důchod III. stupně: 8 270 Kč

Jak tuto situaci tedy řešit?

Platit vyšší než minimální sociální pojištění pro většinu OSVČ nebude správná volba. Ideálním možným řešením je buď tvorba dostatečně vysoké rezervy, která ochrání před nahodilými událostmi, jako je invalidita, nebo kvalitně sestavené komerční životní pojištění. Komerční pojištění vyjde ve většině případů i mnohem levněji než sociální a jste kryti na větší rozptyl rizik i na vyšší plnění.

Jeden komentář: “Invalidní důchod pro podnikatele”

 1. Podnikání napsal:

  Jsem invalidní důchodce prvního stupně a jsem OSVČ 4 měsíce .Chci se optat.78456kc ročně nemůžu přesáhnout? Co když budu mít ročně 500000.To mě zavřou? Nebo budu pak 300000 vracet států nemám to radci zrušit? Protože dělám jerabnika a oni mi dávají dost dobrý peníze a jako invalida jen mackam čudlíky ideální pro moje zdraví .děkuji za odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.