CZK/€ 24.710 -0,02%

CZK/$ 22.791 +0,20%

CZK/£ 28.835 +0,15%

CZK/CHF 25.074 -0,39%

Text: Daniel Kuchta

10. 09. 2009

6 komentářů

Insideři velí: Prodávat!

 


 

Optimismus některých investorů se zdá být v posledních měsících nekonečný a jejich apetit po dalších nákupech je obrovský. Nic je nemůže odradit od myšlenky, že ekonomika se dá co nejdříve do pořádku, a jelikož akcie předbíhají ekonomiku o půl roku, je růst na trzích prakticky opodstatněný. Posílení indexu S&P 500 o více než polovinu za posledních 6 měsíců je úplně v pohodě a po ztrátách z konce minulého roku a začátku letošního je potřeba akcie co nejdříve vyhnat na svá nová maxima. A ještě je v tom podporují vyhlášení různých analytiků a odborníků, kteří vidí v akciích stále velký potenciál.

Rekordní insider prodeje

Ředitelé, majitelé a vrcholoví manažeři, jinak řečeno insideři, v mnoha společnostech jsou ale nejspíše jiného názoru. V posledních měsících zmiňované rally totiž kromě indexů a cen akcií roste také objem akcií, kterých se zbavují ve svých společnostech právě insideři. V srpnu v USA prodeje ze strany insiderů více než 30násobně překročily objem insider nákupů (historicky je to průměrně kolem 7:1). Tento poměr je nejvyšší od roku 2004 a pro mnohé investory může být signálem k tomu, že pokud svým společnostem nevěří jejich majoritní vlastníci a management, není asi něco v pořádku.

Vysoký podíl prodejů ze strany insiderů sám o sobě není jasným signálem k tomu, aby se investoři začali zbavovat akcií ve velkém ze strachu z propadu na trzích. Existuje k tomu několik důvodů, jako jsou například firemní programy, v rámci nichž mohou majitelé velkých balíků akcií prodávat své cenné papíry pouze ve vymezených časových intervalech. Dalším důvodem mohou být soukromé důvody investorů, kdy zkrátka potřebují krátkodobě větší část peněz v hotovosti. Letos může být důvodem také realizace zisků poté, před rokem mnozí z insiderů zaznamenali výrazné ztráty a současná půlroční rally jim alespoň částečně tyto ztráty nahradila.

I z těchto důvodů mnoho investorů nebere zvyšující se objemy insider prodejů za relevantní důvod k tomu, aby začali redukovat své pozice v trzích. Mezi odborníky je mnohem oblíbenější opačný stav, kdy převládají nákupy insiderů nad prodeji, což je většinou považováno za velmi silný signál k nákupům. To se stává velmi zřídka i proto, že insideři většinou akcie dostávají jako formu odměny, nebo v rámci motivačních programů. Možná to ale souvisí také s tím, že lidé raději slyší na pozitivní informace v očekávání růstu a možnost výraznějšího propadu nikdy nebude patřit mezi oblíbená témata. Grafy směřující nahoru jsou jednoduše hezčí na pohled a rovněž lépe prodávají.

Na druhé straně je ale nutné podotknout, že o přílišném optimismu se mluví již nějakou dobu, a to nejenom v souvislosti s rostoucími prodeji insiderů. Růst akcií o polovinu za půl roku není úplně normální, a už vůbec ne v době, kdy pochybnosti o zdraví ekonomiky a nevýrazné výsledky společností spíše vyvolávají vrásky, než euforii.

REKLAMA

Není žádnou novinkou, že současný růst je z velké části způsoben přetlakem likvidity, kterou nalily do systému centrální banky v rámci záchranných opatření. A pozitivně naladění investoři navíc stále věří, že mimo trhy se nachází stále ještě miliardy dolarů, jejichž umístění na trhy zabezpečí další kontinuální růst akcií. Takřka bezbřehý optimismus některých investorů již začíná nabírat rozměrů, jaké jsou k vidění na vrcholech bublin.

Právě takový bezbřehá optimismus už ale vadí i těm, kteří si růžové brýle už dávno sundali a snaží se hodnotit situaci poněkud střízlivěji. Alan Greenspan, bývalý šéf FEDu, tuto situaci vystihl zcela přesně. „Finanční krize jsou každá jiná, mají však jeden základní zdroj. Tím je neuhasitelná schopnost lidských bytostí při konfrontaci s dlouhými obdobími prosperity předpokládat, že tato období budou stále pokračovat,“ řekl Greenspan, který očekává další krize. I když tento výrok spíše souvisí s tím, že krize jsou součástí ekonomického cyklu spíše v delším horizontu, na dnešní optimisty sedí dokonale, i když na současné krizi a jejích rozměrech má samotný Greenspan určitě svůj podíl.

O miliardách mířících na trhy si zase myslí svoje Charles Biderman, CEO výzkumné společnosti Trimtabs: „Skutečně nemám ponětí, kde by se vzaly peníze, které uchrání ceny akcií před výrazným propadem,“ uvedl Biderman koncem srpna pro Bloomberg TV. Podle něj nejde pouze o vzrůstající objem insider prodejů, ale o neochotu insiderů i korporátních investorů investovat, resp. nakupovat akcie vůbec. Samotný nárůst objemu insider prodejů by však podle něj investoři měli brát jako upozornění, že se něco děje.

Jak se nakonec budou trhy v nejbližších měsících skutečně vyvíjet, neví nikdo. Insider trading, jako ukazatel obchodování lidí s informacemi, které nejsou běžně dostupné běžným smrtelníkům, však při rozhodování může pomoci. Jak se ale nakonec rozhodnete vy, to už jen a jen na vás.

Loading

Vstoupit do diskuze 6 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • AZOR

  11 září, 2009

  A co opoziční trarding? Opoziční trader věří, že pokud všichni dělají totéž, on se má připravit na opak. Protože jestli všichni insideři prodávají a je to na historickém maximu, pak je velice pravděpodobné, že se to oprátí. Na akciových trzích všchno co je na max/min je připraveno na obrat trendu, nic nejde do nebe a nic nejde do pekla*.

  Odpovědět

 • Warren

  11 září, 2009

  Jeste moc potencialu k rustu maji akcie.
  Jeste moc miliard penez je na kontech nachystáno na akcie. Nyní je takové mnozství penez mezi lidmi a institucemi, ze se investují a nechaji rusti soucasne akcie i zlato i dluhopisy. To nikdy nebývalo, dríve se stehovaly peníze z jednoho sektoru do jiného a nyní ne, nyní je penez moc na vsechny 3 sektory a tak roste vsechno soucasne. Akcie se snadno dostanou na kurzy z roku 2007 (protoze na vrcholu 2007 nebyly drahé) i akcie bank, a proto ty nejspadlejsí akcie bank (Citigroup, RBS, Lloyds) maji potencial tisíc procent na ten kurs z roku 2007, stací jen zacít dosahovat zisk a platit dividendy.
  Webstránky, magazíny a noviny by nemely publikovat hloupá, prolhaná, pesimistická slova amerických gauneru a krach profetu a komiku ( Greenspan, Rogers, Roubini, Prechter ), ale publikovat jen rozumná, pravdivá slova slavných optimistických manageru fondu, jako Ken Fisher.

  Odpovědět

 • Rosta_Tucak

  13 září, 2009

  Svatá prostoto… Stačí jenom dosahovat zisk a platit dividendy… Pokud je to skutečně tak jednoduché neměl byste nastoupit třeba právě do té Citigroup a zavřít těm prolhaným gaunerům pusinky tím, že zhodnotíte svým akcionářům majetky o tisíce procent? Píšete,že je to snadné… Tak konec tlachání po webech a hurá do top-managementu!

  Odpovědět

 • Wimmer-Dahl

  11 září, 2009

  Muze mi autor vysvetlit, jak je mozne, ze pomer insider prodeju a nakupu je historicky prumerne 7:1?
  Kde se u insideru ty prodavane akcie berou, kdyz se nekupuji?

  Odpovědět

 • Jan Dvořák

  11 září, 2009

  Třeba při IPO insideři akcie nekupují, protože jim firma většinou patří, ale potom na burze jen prodávají.

  Odpovědět

 • Ondřej Záruba

  11 září, 2009

  Nebo když se rozdávají jako bonusy akcie,tak to také nekupují.Ikdyž spíš dostávají call opce.

  Odpovědět