Pondělí 02. srpna. Svátek má Gustav.

Insideři kupují ve velkém. Je to signál k nákupům?

V posledním týdnu se v USA uskutečnilo nejvíce insider nákupů od doby, kdy trhy dosáhly dno v březnu 2009. Pro mnohé investory to může být signál k nákupům, platit to ale nemusí. Racionální chování insiderů, kteří věří svým společnostem, totiž může narazit na iracionální chování davu, který nevěří ničemu a má pochopitelně větší sílu.

Podle magazínu Barron´s nenakupovali insideři akcie svých společností v takovém množství a tempu jako v uplynulém týdnu od března 2009. Jelikož jde o lidi, kteří nejlépe vědí, jak na tom jejich společnosti skutečně jsou, může jít o signál pro ostatní investory, že společnosti jsou na tom, i přes výrazné výprodeje v posledních dnech, poměrně dobře a ceny akcií jsou na zajímavých úrovních. Zejména, pokud jde o objem, který je mnohem vyšší, než je běžné a navíc v probíhající výsledkové sezóně, kdy firmy takové obchody nepodporují.

Legální insider trading, který představuje nákup nebo prodej akcií vysokými manažery společností, je investory hodně sledován. Společnosti veřejně oznamují obchody svých manažerů a investorům mohou tyto obchody napovědět, jestli jsou šéfové firmy, přesvědčení o jejím dobrém stavu a mají pocit, že cena akcií je výhodná. Pokud akcie prodávají, resp. pokud jde o prodeje ve vyšších objemech, nebo se opakují příliš často v krátké době, může to značit, že společnost má problémy a šéfové mají spíše pocit, že její akcie jsou drahé. Pokud jde o jednorázovou záležitost, nemusí to znamenat prakticky nic.

V současnosti podle všeho o jednorázovou záležitost nejde a mnozí investoři po nedávných propadech mají pocit, že mnohé akciové tituly jsou podhodnocené a vhodné k nákupu. Větší insider nákupy pak mohou tuto domněnku potvrdit.

Opatrnost je na místě

V konečném důsledku ale nikde není napsáno, že jde o jistou věc, přičemž podobných příkladů z minulosti, i té relativně nedávné, je hned několik. Insideři byli naladěni na nákupní vlnu také v září 2007 poté, co v srpnu trhy ztratily několik procent. Sázka na nákupy v tom čase skutečně nebyla dobrý nápad, protože po krátkém růstu následoval pád, z něhož se akcie nevzpamatovaly prakticky dodnes. Ještě větší nákupy zaznamenávali insideři v listopadu 2008, kdy se zdálo, že trhy jsou již na dně. Skutečnost ale byla poněkud jiná a trhy po korekci směrem nahoru padaly ještě několik měsíců.

Také v opačném směru nemusí být obchody insiderů pravdivým indikátorem pro investory. V září 2009, po poměrně rychlém růstu, kdy si trhy přičetly desítky procent za půl roku, vypadalo chování insiderů jakoby byla výraznější korekce na spadnutí, ve skutečnosti ale trhy rostly dál, prakticky až do poloviny tohoto roku.

Jak již bylo zmíněno v perexu, insider traděři sice mohou věřit svým akciím, ale emoce na trhu nejsou schopni potlačit. V době euforie investoři prakticky nehledí na zhoršující se fundamenty a nakupují akcie bez rozmyslu ve velkém. Když se pak trend na trzích otočí a přijde panika, výprodejům nic nezabrání. A růsty na trzích v posledních dnech mohly být pouhou korekcí vyvolanou právě nákupy manažerů firem. Ti sice vidí zdravé firmy, investory v době paniky ale takové věci nezajímají. Hlavní je zbavit se cenných papírů za každou cenu, ať už dobrovolně, nebo nedobrovolně.

Od nelegálního tradingu ruce pryč

V každém případě je nutné neplést legální a všemi viditelnýá insider trading s tím nelegálním. Nepovolený insider trading znamená obchodování na základě informací, které jsou tajné, nebo citlivé (a mohou mít velký vliv na cenu akcií), přičemž investor se je snaží využít pouze ve svůj prospěch a své obchody určitě nezveřejňuje. Nedovolený insider trading je na vyspělých trzích poměrně důkladně kontrolován a provinilcům hrozí poměrně vysoké tresty, je však poměrně těžce prokazatelný.

Příklady se ale najdou, posledním případem je odsouzení jednoho z bývalých výkonných ředitelů burzy NASDAQ, který využíval přístup k citlivým informacím, které pak využíval při svých obchodech. Celkově si tak nelegálními obchody přišel na sumu 640 000 dolarů. Nakonec mu nepomohlo ani to, že při obchodování využíval účet své manželky a dělal pouze pár obchodů za rok při relativně malých objemech.

Také americká komice pro cenné papíry se například snaží zjistit, jestli nedošlo k insider tradingu v souvislosti se snížením ratingu USA od S&P, jelikož ale agentura o tomto svém kroku informovala poměrně dlouho předem, a mnozí investoři s tím počítali, bude velmi těžké prokázat, jestli k tomu vůbec došlo.

Ovlivňuje insider trading vaše investiční rozhodnutí?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.