Úterý 02. března. Svátek má Anežka.

Hypotéky na sto procent ceny nemovitosti jsou minulostí

Doby, kdy si bylo možné vzít hypotéku na sto procent ceny nemovitosti, jsou pryč. Banky totiž v souladu s doporučením ČNB s podobnými úvěry skoncovaly a dnes už půjčují nejčastěji jen do 80 procent hodnoty nemovitosti (loan to value, ve zkratce LTV), v mnohem menší míře pak do 90 procent. Pro všechny, kteří chtějí bydlet ve vlastním a dosud si na bydlení nespořili, to znamená dost podstatnou komplikaci. Jinými slovy bez úspor už dnes byt ani domek nekoupíte.

Zájemce o koupi nemovitosti musí nyní rozdíl mezi hodnotou nemovitosti a výší LTV pokrýt z jiných zdrojů. U nových bytů se kupní cena zpravidla rovná odhadu. U koupě staršího bytu však může nastat problém, protože názor odhadce může být klidně v řádu stovek tisíc níže, než za kolik si nemovitost pořizujete. O tento rozdíl se vám pak sníží půjčka, takže opět musíte víc peněz vytáhnout z vlastní kapsy.

Výhodu mají nepochybně ti, kterým určitý finanční základ naspořili rodiče na stavebku, a ještě větší ti, kteří ve spoření se státní podporou už jako dospělí pokračovali či pokračují. Čím více vlastních prostředků máte, tím větší je šance, že vám banka půjčí. A tohle pravidlo bude platit i do budoucna, proto se vyplatí myslet také na děti, které jsou možná ještě malé, ale za nějakých deset, patnáct let budou podobný problém řešit též. Zařídit jim včas stavební spoření a pravidelně na ně ukládat peníze, může být jeden z nejlepších kroků, které pro zajištění budoucnosti svých dětí uděláte.

Výstavba nových bytů nestíhá držet krok s poptávkou. Tím pádem je jisté, že ceny nemovitostí dolů nepůjdou, natož aby se vrátily na někdejší cenovou hladinu. Pořízení bydlení bude tedy stále dražší a dražší. Alternativou přitom není ani bydlení v nájmu, protože na růst cen nemovitostí reagují i nájmy, které hlavně ve větších městech prudce zdražují. Nejvyšší nájemné měla koncem loňského roku Praha, v závěsu bylo Brno a Olomouc. Situace na trhu s nemovitostmi prostě není a hned tak nebude růžová. Vyplatí se být na ni co nejlépe připraven.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.