CZK/€ 24.755 +0,06%

CZK/$ 23.747 -0,31%

CZK/£ 28.570 -0,91%

CZK/CHF 24.693 -0,60%

Text: Redakce

26. 09. 2018

0 komentářů

Hypotéky na sto procent ceny nemovitosti jsou minulostí

 

Doby, kdy si bylo možné vzít hypotéku na sto procent ceny nemovitosti, jsou pryč. Banky totiž v souladu s doporučením ČNB s podobnými úvěry skoncovaly a dnes už půjčují nejčastěji jen do 80 procent hodnoty nemovitosti (loan to value, ve zkratce LTV), v mnohem menší míře pak do 90 procent. Pro všechny, kteří chtějí bydlet ve vlastním a dosud si na bydlení nespořili, to znamená dost podstatnou komplikaci. Jinými slovy bez úspor už dnes byt ani domek nekoupíte. 

Zájemce o koupi nemovitosti musí nyní rozdíl mezi hodnotou nemovitosti a výší LTV pokrýt z jiných zdrojů. U nových bytů se kupní cena zpravidla rovná odhadu. U koupě staršího bytu však může nastat problém, protože názor odhadce může být klidně v řádu stovek tisíc níže, než za kolik si nemovitost pořizujete. O tento rozdíl se vám pak sníží půjčka, takže opět musíte víc peněz vytáhnout z vlastní kapsy.

Výhodu mají nepochybně ti, kterým určitý finanční základ naspořili rodiče na stavebku, a ještě větší ti, kteří ve spoření se státní podporou už jako dospělí pokračovali či pokračují. Čím více vlastních prostředků máte, tím větší je šance, že vám banka půjčí. A tohle pravidlo bude platit i do budoucna, proto se vyplatí myslet také na děti, které jsou možná ještě malé, ale za nějakých deset, patnáct let budou podobný problém řešit též. Zařídit jim včas stavební spoření a pravidelně na ně ukládat peníze, může být jeden z nejlepších kroků, které pro zajištění budoucnosti svých dětí uděláte.

Výstavba nových bytů nestíhá držet krok s poptávkou. Tím pádem je jisté, že ceny nemovitostí dolů nepůjdou, natož aby se vrátily na někdejší cenovou hladinu. Pořízení bydlení bude tedy stále dražší a dražší. Alternativou přitom není ani bydlení v nájmu, protože na růst cen nemovitostí reagují i nájmy, které hlavně ve větších městech prudce zdražují. Nejvyšší nájemné měla koncem loňského roku Praha, v závěsu bylo Brno a Olomouc. Situace na trhu s nemovitostmi prostě není a hned tak nebude růžová. Vyplatí se být na ni co nejlépe připraven.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Rozhovor: Spořitelní družstva se opět těší důvěře

NEY spořitelní družstvo je nyní jednou z mála velkých družstevních záložen na tuzemském trhu. Přestože je současná doba ve finančním světě velmi turbulentní a podepsala se na ní světová pandemie i současný geopolitický konflikt, o finanční produkty panuje velký zájem. Spořitelní družstva představují zajímavou alternativu bank. S předsedou představenstva […]

Text: Milan Vodička

Foto: Nej spořitelní družstvo

19. 04. 2022

ČNB nově nastaví limity ukazatelů LTV, DTI a DSTI u hypotečních úvěrů,  zvýší i proticyklickou kapitálovou rezervu na 2 %

Foto: Shutterstock Bankovní rada ČNB dnes rozhodla o nastavení limitů úvěrových ukazatelů při poskytování hypotečních úvěrů na základě nově získaných zákonných pravomocí. Od 1. dubna 2022 budou poskytovatelé hypotečních úvěrů opět povinni dodržovat limity příjmového ukazatele DTI a ukazatele dluhové služby DSTI.

Text: redakce

25. 11. 2021

Je český hypoteční boom u konce? Co bude dál?

V září banky podle Fincentrum Hypoindexu sjednaly 9602 hypoték. V březnu letošního roku to bylo rekordních 14 401 kusů. Máme očekávat na hypotečním trhu klesající trend? Půjdou ceny nemovitostí dolů nebo budou stagnovat? Zeptali jsme se odborníků.

Text: Redakce

25. 11. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.