CZK/€ 24.380 +0,14%

CZK/$ 23.706 +0,67%

CZK/£ 28.780 -0,02%

CZK/CHF 25.162 +0,38%

Text: Roman Koděra

14. 07. 2017

0 komentářů

Hra o trůny pokračuje

 

Spuštění 7. série seriálu Hra o trůny na HBO může rozhodnout o budoucnosti akcií Time Warner. Za pozornost ovšem bude stát sledovat i akcie automobilky Deimler po rozjetí kauzy Dieselgate 2.0. A z českých akcií? Do budoucna slibný může být přemet O2. 

Na začátku měsíce odstartovala Tour de France a hned od úvodní časovky se stala pohromou favoritů. Nejprve tour opustil Alejandro Valverde, kterého následoval Peter Sagan. Král sprintu a bodovacích závodů (čtyřnásobný vítěz zeleného trikotu a úřadující mistr světa) byl diskvalifikován za manévr, který poslal k zemi Marka Cavendishe a ostatní borce. Víkendové drama přineslo další pády a v pelotonu chybí též Richie Porte, Garaint Thomas a Rafael Majka. Pádům se nevyhnul ani Alberto Contador. Černí jestřábi (tým Sky) se letos oblékli do bílé a Chris Froom si brzy po startu oblékl žlutý trikot. Do Paříže je ještě daleko a rozhodně to není nuda. Kdo usedne na trůn, ještě není rozhodnuto. Fenomenální výkony předvádí Marcel Kittel, který z pěti hromadných dojezdů všechny vyhrál.

Hra o trůny je populární fantasy série, ve středu stanice HBO odstartovala její 7. sérii. Fanoušci netrpělivě čekají na její pokračování a kromě děje na obrazovce se rozbíhá bitva o diváka a pomyslný trůn sledovanosti. HBO patří do skupiny Time Warner a kabelové televize čelí obrovské konkurenci ze strany Amazonu a Netflixu, a tak i z tohoto důvodu bude výsledek diváckého zájmu sledován velice bedlivě investory.

Co však investory zajímá ještě více je hra o úrokové sazby. Do té se jako poslední přihlásila Bank of Canada, která se zařadila po bok Fedu a ve středu poprvé od roku 2010 zvýšila úrokové sazby (éra záchranné politiky centrálních bank je u konce).

Vzhledem k tomuto kroku bylo včerejší vystoupení šéfky Fedu před Kongresem velice důležité. Pro mnohé bylo nakonec možná zklamáním, protože se defacto nedozvěděli nic nového, ale pro ty, kteří umějí číst mezi řádky to možná znamenalo, že je připravena se vzdát svého trůnu. Ano, včerejší a dnešní vystoupení Jannet Yellenové jsou její poslední v Kongresu před vypršením mandátu v lednu 2018. Proto by se pozorný čtenář a investor měl zajímat o to, kdo bude „novým panovníkem“.

REKLAMA

Trh možná již něco tuší, a proto je výnos 10letého dluhopisu na 2,3 % i přes čtyři zvýšení ze strany Fedu. A opět je tu otázka, kdo tedy nahradí šéfku Fedu? Pokud bych si mohl přihodit, tak bych si vsadil na Neela Kashkariho, který je nejnovějším členem Fedu. Je jediným, který se nechal slyšet, že se ekonomika má nechat rozběhnout, a až poté zvyšovat sazby. A přesně to chce administrativa prezidenta Trumpa slyšet. Je to nejspíš i důvod, proč Jannet Yellen pravděpodobně svůj post neobhájí.

Zajímavé dění je i na trzích, když automobilový sektor dnes ovládla Dieselgate 2.0 a po koncernu VW se do problémů dostává konkurenční Daimler. V případě výraznějšího poklesu cen akcií (pamětníci se mohou podívat na grafy VW) se vyplatí tento titul sledovat. Na domácím trhu se naopak vyplatí nadále sledovat akcie O2, které se na konci června ocitly na hranici 270 Kč a necelé dva týdny poté jsou opět na 282 Kč.

Léto drží své žezlo pevně. To, že se v Čechách trochu ochladilo, berte jako příjemnou přestávku.

Autor je ředitel Treasury Banky CREDITAS.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Sedm důvodů, proč být pozitivní za současných podmínek na trhu

Jak jsem již dříve zmínila, současné prostředí na globálních trzích považuji za příliš pesimistické. Před dvěma lety jsme se nacházeli ve víru celosvětové pandemie a nebyli jsme si jisti, zda se vůbec někdy podaří vyvinout účinnou vakcínu proti COVIDu. Dnes se nacházíme v jiné situaci. Samozřejmě, že […]

Text: Redakce

Foto: Invesco

02. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.