Čtvrtek 28. května. Svátek má Vilém.

Hlas lidu: nerušte stravenky a příspěvky na penzi, zdaňte hazard

Podle aktuálního průzkumu agentury Ipsos Tambor 95 procent lidí z České republiky stojí o to, aby stát i nadále přispíval na penzijní připojištění a stavební spoření.

Většina dotazovaných je pro zdanění loterií a hazardu. Kladně na toto zdanění odpovědělo 87 procent respondentů. Lidé také chtějí zachovat oblíbené stravenky v rámci zaměstnaneckého benefitu. Stravenky brání dokonce 83 procent dotázaných.

Na chvostu reforem je naopak placení poplatků ve zdravotnictví, které preferuje pouhých 30 procent lidí.

 V oblibě také není rozhodnutí o sjednocení sazby DPH. S tím souhlasí 39 procent. Od ledna 2012 bude nižší sazba DPH 14 procent, za rok, tedy v lednu 2013 bude jediná sazba daně z přidané hodnoty ve výši 17,5 procenta. Původně se DPH mělo zvednout už letos v říjnu, nakonec nás tato změna čeká až příští rok.

Respondenti se rozdělili na dva tábory hlavně v otázce placení léků. Padesát procent lidí je pro, aby si lidé sami platili léky do padesáti korun.

Volby by záležely na poplatcích ve zdravotnictví

Součástí průzkumu byla také otázka, na jakém základě by lidé volili politické strany, kdyby teď byly volby. Nejdůležitějším aspektem by momentálně pro voliče bylo, jak se politické strany postaví k poplatkům ve zdravotnictví.  Kdyby některá z politických stran chtěla zvýšit poplatky ve zdravotnictví, nevolilo by je téměř 64 procent lidí.

Lidi také zajímá státní podpora stavebního spoření a penzijního připojištění. Kolem 60 procent respondentů by nevolilo stranu, která by chtěla omezit nebo zrušit příspěvky na stavebním spoření či penzijního připojištění.

Podle Asociace penzijních fondů ČR přispívá svým zaměstnancům na penzijní připojištění pouze čtvrtina firem. Tento příspěvek se přitom těší velké oblibě mezi zaměstnaneckými bonusy.

Zvyšte daně firmám

Lidé se pravděpodobně domnívají, že firmy neplatí přiměřené daně. Státnímu rozpočtu by tak podle dotázaných velmi ke snížení státního dluhu pomohlo zvýšení daní firmám a progresivní zdanění. Pro to, aby firmy platily vyšší daně je 48 procent a k progresivnímu zdanění se přiklání 56 procent.

"Populaci není lhostejný současný stav státních financí i současná diskutovaná sociálně – ekonomická témata. Z výzkumu vyplývá, že populace je velmi citlivá na vše, co se dotýká jejich peněženky. Proto je, vedle často diskutovaných poplatků ve zdravotnictví, logicky proti jakýmkoliv krokům státu, které by omezily či zrušily příspěvky na penzijní připojištění a stavební spoření. Naopak velmi výrazně schvaluje vyšší zdanění loterií a hazardu a víceméně je příznivě nakloněna i progresivnímu zdanění, zvýšení daní firmám a hrazení levných léků do 50 Kč pacienty. Je rovněž patrné, že kroky politických stran ať pravicových či levicových pro řešení těchto témat  mohou ovlivnit finální rozhodnutí populace při dalších volbách," komentuje výsledky výzkumu Tomáš Macků, Research & Communication Director výzkumné agentury Ipsos.

Výzkum byl realizován společností Ipsos Tambor v červnu 2011 na reprezentativním vzorku populace ve věku 18-65 let (dle regionu, velikosti místa bydliště, pohlaví, věku a vzdělání). Velikost základního souboru byla 1053 respondentů. Výzkum byl realizován metodou on-line dotazování.

Článek vyšel na ČeskéReformy.cz.

Plánujete vstup do 2. penzijního pilíře?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

2 komentáře: “Hlas lidu: nerušte stravenky a příspěvky na penzi, zdaňte hazard”

 1. chk napsal:

  pokud by se na to agentura ptala, vyplynulo by z vysledku, ze lide si preji trojnasobnou minimalni mzdu, nulove dane, podojeni bohatych, sedrit z kuze podnikatele, duchod rovny prumerne mzde a treba nemoznost vyhodit zamestnance. A taky nulovou mzdu pro politiky:)

  • Radek napsal:

   😀 máte naprostrou pravdu…

   … bohužel. To totiž zamená, že lidé zvolí toho, kdo jim to (alespoň trochu důvěryhodně) slíbí. A po nás potopa :-(.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.