CZK/€ 24.355 -0,02%

CZK/$ 22.601 -0,07%

CZK/£ 28.423 +0,07%

CZK/CHF 25.809 +0,10%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

09. 08. 2023

0 komentářů

Glosa: Už se ucho utrhlo?

 

Když poprvé snížil v roce 2011 S&P (Moody’s) rating vládního dluhu USA, trhy reagovaly okamžitě: akcie propadly strmě dolů a výnosy z dluhopisů putovaly nahoru. Po nedávném snížení ratingu amerického dluhu agenturou Fitch z triple A na AA+, byly trhy víceméně překvapeny a nereagovaly ihned. Finanční svět si na politické tanečky kolem zvyšování stropu amerického vládního dluhu již poměrně zvykl. Ozvaly se i hlasy, jak politické tak ekonomické, že tentokrát to Fitch zřejmě přestřelil.

Loading 

Když se rozvířený prach poněkud usadil, vidíme, že trhy reagovaly, a reagovaly jasně, i když ne tak prudce jako v roce 2011. Rating vládního dluhu Německa a Švýcarska zůstává pořád prvotřídní a právě výnosy z německých desetiletých vládních bondů klesly o 3 bazické body. Trhy jsou si extrémního rozdělení dnešní americké politické scény a jeho dopadu na ekonomiku USA v dlouhodobém horizontu velmi dobře vědomy.

Alternativa k americkým vládním dluhopisům však v kontextu současné globální ekonomiky stále neexistuje. Buď alternativní trhy ( Německo, Švýcarsko) postrádají dostatečnou likviditu a objemy, nebo jsou ještě daleko více politicky nepředvídatelné a riskantní než trh amerických dluhopisů (Čína). Ekonomika USA je v post-koronavirovém období překvapivě odolná a robustní a za bariérou soupeření Trumpa s Bidenem dozrává v USA nová, mladá politická reprezentace uvnitř obou hlavních stran i jako třetí možnost a je si mnohem ostřeji vědoma nutnosti znovuobnovení pro-byznysového pozitivního tržního prostředí.

Otázkou nicméně zůstává, zda nezdravé propojení politiky a byznysu v otevřené americké společnosti a ekonomice nedosáhlo již bodu, z něhož návrat k chudé vládě a bohatému soukromému podnikání v tržním prostředí je již vpodstatě nemožný. Jestli už se ucho džbánu amerických vládních financí definitivně utrhlo nebo ještě ne. Stav americké ekonomiky a rozhovory s mnoha americkými byznysmeny a občany ve mně udržují naživu optimismus, že ještě snad pozdě není. Mnohé napoví výsledek voleb v příštím roce.

Autor: Miroslav Hošek, CEO Advanced Food Products (AFP), LLC, v USA působí na manažerských pozicích už 17 let

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Spěje Ruská ekonomika k zániku, nebo posílí svůj vliv ve světě?

Ruská ekonomika čelí výzvám mezinárodních sankcí a vrchní představitelé se snaží dosáhnout předválečné úrovně do poloviny roku 2024. Rychlost obnovy ekonomiky a přizpůsobení se novým geopolitickým změnám v krátkém čase bude rozhodovat, jak velký podíl bude mít Rusko na světovém vlivu. Blýská se Rusku na lepší časy, […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

08. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *