CZK/€ 24.425 +0,18%

CZK/$ 23.032 +0,43%

CZK/£ 28.064 +0,09%

CZK/CHF 25.241 +0,19%

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

16. 09. 2022

1 komentář

Finanční svět v nejistotě, rada kvalitního poradce může být k nezaplacení

 

Řešit osobní a rodinné finance s profesionálním finančním poradcem se rozhodně vyplatí. Bez něj lidé zpravidla tápou, náhodně skládají finanční produkty, nesledují žádný cíl, ke kterému by měli směřovat. Spolupráce s finančním poradcem ale není jen o nastavení finančního plánu. Stejně významné jsou i pravidelné servisní schůzky, na kterých je cesta k cíli kalibrována podle aktuální životní situace.

Loading 

Za běžných okolností je vhodné s finančním poradcem konzultovat aktuální životní a finanční situaci jednou až dvakrát za rok. Současná inflační doba je jedním z hlavních důvodů, proč se s poradcem setkat výrazně častěji, a to hned z několika důvodů. Hlavní roli přitom hraje vysoká inflace.

Podpojištění ohrožuje majetek

Ceny za poslední rok stouply o pětinu, a to se projevilo ve všech oblastech rodinných financí.

„Kvůli téměř 20% inflaci je velká část domácností podpojištěných. Pokud neaktualizují své pojistky, nejen že nebudou kryti na celou hodnotu majetku, ale především i při menší škodě dostanou od pojišťovny méně peněz,“ upozorňuje Karel Šulc, místopředseda představenstva finančně poradenské společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Vysoká inflace vede k podpojištění, tedy k situaci, kdy náklady na obnovu zničené věci přesahují částku, na kterou je věc pojištěná. Příkladem může být pojištění domácnosti. Pokud byla hodnota domácnosti před rokem řekněme 600 tisíc korun, po nárůstu cen o pětinu stoupla na 720 tisíc korun. Kdyby v této situaci došlo ke škodě 200 tisíc korun, klient by nedostal celou částku, ale jen nějakých 170 tisíc korun. Pojišťovny totiž při podpojištění krátí vyplácené pojistné plnění.

„Inflace se ale nedotkla negativně pouze pojištění majetku. Má devastující vliv i na další pojistnou ochranu – od pojištění odpovědnosti až po životní pojištění,“ varuje Karel Šulc.

REKLAMA

Vliv inflace na pojištění odpovědnosti je poměrně přímočarý. Pokud stoupnou nominální ceny, náhrada poškozené věci bude stát více než před inflací. Stačí se podívat na cenu zavařenin, z nichž je v obchodě vyskládaná efektní pyramida, a představit si neopatrné děcko, které ji srazí jak kuželky.

O zdraví jde především

U životního pojištění je souvislost s inflací méně patrná. Ale je stejně důležitá. Obě nejvýznamnější krytí – pojištění rizika smrti a pojištění rizika invalidity – mají pomoci pozůstalým či postiženému uhradit životní náklady. Jenže životní náklady vlivem inflace nominálně vzrostly. A tak je potřeba upravit i výši pojistných částek životního pojištění.

„S nastavením veškerých pojistek může pomoci zkušený finanční poradce, který má k dispozici moderní nástroje. S naší Švýcarskou rentou a technologiemi dokáže nastavit pojistné částky životního pojištění i pojištění invalidity tak, aby v případě nešťastné události skutečně pomohly, ale zároveň aby klient neplatil zbytečně moc,“ vysvětluje Karel Šulc.

Jak zachránit úspory

Vysoká inflace také ohlodává úspory. „Lidé vidí, jak se jim ztenčuje hodnota naspořených peněz, a začínají panikařit. Jsou proto otevřenější nejrůznějším rizikovým, a dokonce i podvodným, investicím,“ upozorňuje Karel Šulc a dodává: „Spolu s finančním poradcem se dokáží vyhnout všem nástrahám podvodníků. A i když standardní nástroje nejsou schopny bezpečně vydělat na 20% inflaci, dokáží splnit dlouhodobé cíle, aby klienti mohli žít život podle svých představ.“

Při investování je nejdůležitější nepanikařit a držet se dlouhodobého investičního plánu. Finanční poradce v této oblasti nepůsobí jen jako rádce, který doporučí vhodné investiční produkty, ale především jako mentor, který pomáhá klientům překonat nutkání v panice prodat, nebo naopak chopit se první pochybné investiční příležitosti. Finanční poradce pomáhá dodat do investičních rozhodnutí rozvahu.

Ke zlomu začíná docházet i na realitním trhu. Drahé hypotéky a několikaletý růst cen nemovitostí vyčerpaly poptávku, protože se pro většinu lidí stalo vlastní bydlení finančně nedostupné. Někteří lidé budou patrně nuceni nemovitosti prodávat. A jakmile začnou sazby klesat, vytvoří se opět příležitost jak pro koupi vlastního bydlení, tak i investičního bytu. Jak se tedy na příležitost nákupu bytu připravit?

„Neváhejte, zvedněte telefon a vytočte číslo svého finančního poradce. Ten zhodnotí vaše finanční možnosti a nalezne optimální způsob, jak nadcházející příležitosti využít,“ radí Karel Šulc.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Jsou investice do ESG objektivně a chladně vykalkulovaným krokem?

Globální environmentální hnutí zaměřené proti hrozící klimatické změně vyvolalo v život nový fenomén. Investiční bankéři začali ve velkém zakládat nové ESG investiční fondy a investování do těchto fondů vypadá v dnešní době jako téměř jistá věc. Vždyť vlády téměř všech zemí se předhánějí ve svém úsilí finančně podporovat a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 09. 2023

Co naznačuje model S2F o hodnotě bitcoinu v roce 2024?

Model Bitcoin Stock-to-Flow (S2F) je spolehlivým nástrojem pro předvídání budoucí hodnoty bitcoinu. Je to jeden z nejstarších a nejdůvěryhodnějších ukazatelů v kryptoměnovém prostředí. S blížícím se rokem 2024 se mnozí ptají, co nám tento model říká o hodnotě bitcoinu v nadcházejícím roce. Každého však také napadá jedna […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 09. 2023

Aktivita u bitcoinu klesá

V aktivitě u bitcoinu došlo po týdnu k dalšímu poklesu. Minulý týden začal nad úrovní 26 000 amerických dolarů a na začátku týdne vykazoval volatilitu, zatímco investoři vyhodnocovali makroekonomické údaje.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Roman

    18 října, 2022

    Tohle se mi líbí a tak nějak to mám..“..nepanikařit a držet se dlouhodobého investičního plánu.“ Udržovat kontakt s investičním poradcem určitě není od věci, hlavně pro někoho, kdo třeba s investováním teprve začíná. Taky jsem s ním začínal a dneska se vidíme max jednou za rok, protože jsem od něj dostal potřebnou školu a sám si již vybírám do čeho zainvestuju a kde se mi to vyplatí. S online investicemi jsem se třeba vydal na vlastní lokte a prošel si bondsterem sám, jsou tu zajímavé nabídky, kde mohu získat dobré zhodnocení.

    Odpovědět