Neděle 25. července. Svátek má Jakub.

Finanční poradci, otestujte svou inteligenci…

1 + 1 = 3, matematika, kreativní účetnictví

Před časem mi přišla e-mailem docela zajímavá logická úloha. Zdánlivě krkolomná, ve skutečnosti však překvapivě jednoduchá. Od té doby ji používám, pokud si potřebuji otestovat matematické kompetence potenciálního kolegy. Milí poradci, věnujte mi 15 minut a já vám řeknu, zda jste pýchou svého řemesla, nebo sami potřebujete svého poradce.

Abyste přišli na řešení, nemusíte být MATFYZákem, sám jsem důkazem, že opravdu ne. Jednoduchá úloha může být přínosná pro každého, kdo přichází do kontaktu s financemi, ať už jako klient, nebo jako profesionál.

Úloha, kterou si položíme, je skvělou příležitostí:

 • jak si manažer může ověřit matematické kompetence potenciálních kolegů,
 • jak si klient může ověřit schopnosti svého poradce,
 • jak si samotný poradce může ověřit schopnost řešit složité úkoly a srozumitelně prezentovat řešení.

Zde je slíbená úloha

Chcete si koupit boty, ale nemáte peníze. Takže si půjčíte 50 eur od otce a 50 eur od mámy, dohromady 100 eur. Boty si nakonec koupíte s mírnou slevou za 97 eur, zůstanou vám tedy tři eura. Otci vrátíte jedno, mámě také jedno a zbývající euro si necháte. Teď dlužíte otci už jen 49 eur a máme také 49 eur. 49 +49 = 98, plus 1 euro, které máte 99 eur. Kde je to zbylé 1 euro?

Úloha je zadaná, ať se líbí, vezměte si kalkulačky, papíry, tužky a počítejte. Máte 15 minut, abyste vyřešili záhadu ztraceného eura. Než si řekneme správnou odpověď, ještě důležitá informace o autorství: Autora této logické úlohy bych opravdu rád představil, ztratil se však v anonymitě internetu. Do mailu mi přišla úloha už Nepodepsaná. Pokud víte, kdo je jejím autorem, uveďte to v komentáři pod článkem, rád se mu poděkuji.

A teď k řešení. Rád bych vás upozornil, že odpověď „tři eura si nechám a vyhnu se komplikacím,“ neberu. Takže, jak jste na tom s odpovědí?

__ANKETA1867__

Řešení

Odpověděli jste a můžeme si naše odpovědi porovnat. Předpokládám, že většina z vás ví, že euro vůbec nezmizelo. Chyták byl ve způsobu položení otázky. Pokud jste naletěli, znamená to, že nejste pozorní. Svět čísel je poměrně záludný a je důležité nenechat se vtáhnout do diskuse, jejíž vítěz je předem jasný. Podívejme se tedy na roli z pohledu účetního.

Aktiva Pasiva
První krok – zájem
Boty – 100 EUR Půjčka otec – 50 EUR
Půjčka matka – 50 EUR
Aktiva celkem – 100 EUR Pasiva celkem – 100 EUR
Druhý krok – koupě
Boty – 97 EUR Půjčka otec – 50 EUR
Hotovost – 3 EUR Půjčka matka – 50 EUR
Aktiva celkem – 100 EUR Pasiva celkem – 100 EUR
Třetí krok – splátka
Boty – 97 EUR Půjčka otec – 49 EUR
Hotovost – 1 EUR Půjčka matka – 49 EUR
Aktiva celkem – 98 EUR Pasiva celkem – 98 EUR

Autor otázky účelově nesprávné připočítat jedno euro, které vám zůstalo v peněžence, mezi pasiva k dlužné částce 98 eur. Ve skutečnosti však patří tato částka mezi aktiva spolu s 97eurovými botami. Na obou stranách tak máme 98 eur a rozhodně nemusíme hledat žádné euro, které se ve skutečnosti nikdy neztratilo.

Kdo euro hledal, naletěl a přijal hru, kterou nemůže vyhrát. Finančním poradcem a zprostředkovatelem by to určitě nemělo stávat. Zejména pokud bereme v úvahu, že jejich posláním je hledat optimální nastaveno produkty pro klienty. Kdo pátral po ztraceném euru, má buď nízkou míru matematické kompetence, nebo je nepozorný. V obou případech je to důvod začít pracovat na zlepšení. Nehledejte odpověď na každou otázku, hledejte efektivní řešení.

A hlavně, buďte pozorní, protože, kdo věnuje čas hledání jednoho neztraceného eura, zřejmě bude muset za chvíli hledat i skutečné eura, které se mu ztratí zásluhou vlastní nepozornosti.

Vyšlo na Investujeme.sk

5 komentářů: “Finanční poradci, otestujte svou inteligenci…”

 1. admin napsal:

  Spolupráce pro finanční poradce

  pro finanční poradce máme speciální nabídku – prostřednictvím Dukascopy Europe si můžete vyzkoušet spravovaný účet již od 100USD. Platíme vysoké zprostředkovatelské provize. http://www.managed-forex-account.eu

 2. Jirka napsal:

  Staré, ale pro otestování určité (minimální požadované) inteligence bezesporu účinné. Nechtěl bych finančního poradce, který to nevyřeší ;-)

  http://feedpro­xy.google.com/~r/Spi­kedMath/~3/niN­LtmspBeg/334.html

 3. viglib napsal:

  ale reseni musi rozumet i dite, ktere se zrovna naucilo pocitat do sta. A to prezentovane reseni je asi opravdu pro poradce, jinak si nedokazu vysvetlit, proc se na to jde tak slozite. Zkratka otazka je spatne polozena, protoze micha nesouvisejici cisla a to euro, co mi zbyde v kapse, je zkratka soucasti dluhu, tedy nevracenych 98 eur. Zadne 98 + 1 neexistuje. To bych mohl treba secist 98 + 100 a ptat se, proc mi prebyva 98. Proc do toho michat nejaka aktiva a pasiva? 😉

 4. Radek napsal:

  V prvnim kroku reseni ma byt snad hotovost a nikoliv boty, kdyz jsem je jeste nekoupil.

  Radek

 5. Nox napsal:

  Autora Vam nereknu, ale uloho na stejnem principu (3 tabornici a sekera za 15 Kc) jsem videl v nejakem cisle casopisu ABC vydanem za minuleho rezimu, snad si jeste nekdo vzpomene na vic.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.