Sobota 23. října. Svátek má Teodor.

Finanční analytický úřad se podílel na odhalení miliardového investičního podvodu

Vyšetřování miliardového obchodu stále pokračuje, podvedených je zatím přes dva tisíce. Přičemž policie předpokládá, že počet obětí a celková finanční škoda ještě porostou.

Dle mluvčího Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslava Ibeheje se vyšetřování týká pražské firmy J. O. Investment. Tato společnost měla dle vyšetřování neoprávněně a soustavně nabízet investice na světových burzách v USA, Evropě i Asii. Lidem nabízeli rychlé zbohatnutí. Investice měly být zaměřeny na akciové indexy, měnové páry – futures a na komodity.

„Vylákané finanční prostředky měli používat výhradně pro svoji spotřebu, především k nákupu nemovitostí, luxusních vozidel a luxusního zboží,“ sdělil mluvčí NCOZ.

V souvislosti s vyšetřováním se nejčastěji zmiňuje tzv. Ponziho schéma. To funguje na principu neustálého lákání nových klientů, kteří svými penězi financují výplaty „zisku“ stávajícím starším klientům. Taková podvodná firma ale žádné investice nerealizuje, pouze vybírá peníze od klientů a občas vyplatí menší zisky stávajícím investorům. Peníze pak jsou použity pro osobní obohacení zprostředkovatelů investic, na nákup nemovitostí a luxusního zboží.

Podvodníci nabízeli svým klientům vysoké výnosy (30 až 100 %). Zadržené osoby byly obviněny prozatím jen z pokračujícího zvlášť závažného zločinu „podvod“ spáchaného ve spolupachatelství (dle § 23 a §116 k § 209 odst. 1,5 písm. a trestního zákoníku).

Při domovních prohlídkách policie zabavila velké množství hotovosti a také luxusní auta. Celkem policie zatím zadržela tři lidi, které obvinili z podvodu. Za což hrozí až desetileté vězení. Bylo také provedeno celkem 18 domovních prohlídek a zabaven majetek za více než miliardu korun.

Vyšetřování dále pokračuje. Případní další poškození mohou kontaktovat NCOZ prostřednictvím adresy: PO BOX 41/NCOZ, 156 80 Praha 5 – Zbraslav, či datové schránky: eesyd9x.

Tisková zpráva Policie ČR

Jeden komentář: “Finanční analytický úřad se podílel na odhalení miliardového investičního podvodu”

  1. Gekko napsal:

    Vlci z Wall Street v Praze?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.