Pondělí 18. října. Svátek má Lukáš.

E4U – malá emise, veliké cíle

Na pražskou burzu vstoupí koncem srpna nový titul, který bude po dlouhé době prvním ryze českým titulem a nebude zařazen do segmentu SPAD. Investorům slibuje pravidelnou dividendu a šéf burzy ho burzy ho charakterizoval „spíše jako dluhopis“.

Po dlouhé době se investoři na Burze cenných papírů Praha opět dočkají nového, a navíc ryze českého titulu. 25. srpna vstoupí na burzu nový titul, společnost E4U. Jde o malou emisi, a také proto se prozatím nebude obchodována v segmentu SPAD, ale v KOBOSu. Jak řekl šéf BCPP Petr Koblic, jde o důkaz toho, že se pražská burza nebrání malým společnostem.

Likviditu by ale měla zabezpečovat společnost Cyrrus, která bude plnit úlohu jakéhosi „patrona“ emise. Emisní cena bude 80 korun (nominální cena akcie je 100 korun), za kterou se již dnes obchoduje na mimoburzovním trhu. Jde prakticky o první čistě českou akcii (s ISINem začínajícím CZ) po několika letech, a to hlavně díky tomu, že se zprovozněním CDCP se podařilo standardizovat služby na trhu s cennými papíry.

Malá, ale ambiciózní firma

I když se tak na první pohled zdá, nejde o klasický energetický titul, i když společnost investuje do projektů zaměřujících se na výrobu čisté energie. Samotná E4U, která vznikla před rokem, je vlastně takovým fondem rizikového kapitálu, akorát že základním kapitálem E4U jsou akcie společnosti SANERGIE, která vznikla v roce 2006. A tato společnost je provozovatelem dvou projektů, které tvoří portfolio společnosti E4U.

Společnost se orientuje na projekty zabývající se výrobou energie a tepla ze sluneční energie. Právě zmiňované dva projekty, solární elektrárny v Dubňanech (připojena v říjnu 2008) a Ratíškovicích (listopad 2009) na jižní Moravě jsou největším trumfem společnosti, generující zisk. Vzhledem k době jejich vzniku, kdy ještě solární elektrárny a energie od nich vykupovaná nebyla trnem v oku politiků a veřejnosti, si může společnost dovolit slíbit investorům zajímavé příjmy a zisky společnosti.

Co se týče příštích projektů, tam to ani samotní pánové z E4U nevidí až tak růžově, vše ale záleží na jednotlivých projektech. Vzhledem k tomu, že prvotní náklady na výstavbu a uvedení do provozu u solárních elektráren jsou v současnosti mnohem menší než před několika lety, je možné najít ziskové projekty i dnes nebo v budoucnu.

Dalším zajímavým projektem, který by společnost v budoucnu chtěla financovat, jsou solární teplárny. Princip je takový, že slunce ohřívá vodu, která ve velkých zásobnících udržuje teplotu po dlouhou dobu, a to i v zimě. Prý to funguje a návratnost by měla být, i bez dotací ze strany EU, kolem 8 – 12 let. Společnost chce investovat již do hotových projektů a na jejich pořízení by měla společnost emitovat další akcie. Šéfové společnosti zkrátka vidí ve slunci nevyčerpatelný zdroj energie, což jim dává pocit nezávislosti na cenách vstupních surovin. Zůstává „pouze“ závislost na slunci, resp. hezkém slunečném počasí.

Jedním z taháků pro investory by měla být dividenda, kterou chce společnost vyplácet pravidelně, a to ve výši kolem 6 – 8 %. Podle údajů společnosti vyprodukovaly elektrárny za poslední roky zisk na akcii kolem 20 korun, a tento nerozdělený zisk by měl tvořit základ pro vyplácení dividend v nejbližší době. První dividenda ve výši 5,60 Kč na akcii bude vyplacena již 19. září, takže ti, kteří nakoupí akcie ještě před začátkem obchodování na burze, mají prakticky jistý výnos 7 %. I proto ji Petr Koblic, šéf BCPP, s nadsázkou nazval „spíše dluhopisem“, představitelé společnosti mluví o titulu vhodném spíše k dlouhodobému investování, než ke krátkodobým spekulacím.

Pozor na rizika

Všechno to na první pohled vypadá hezky, ale rizika by investoři neměli opomíjet. Solární energie dnes u nás nemá na růžích ustláno. Poté, co byly v minulých letech výkupní ceny energie ze solárních elektráren dotovány a státem garantovány, přišla poměrně zásadní změna. Solární elektrárny se staly prakticky ze dne na den nepřítelem státu a všech, kteří si stěžují na drahou energii. Honba za dosažením výhod, které plynuly majitelům elektráren zapojených před koncem roku 2010, vedl k tomu, že elektrárny vznikaly téměř všude, kde trochu svítí slunce a za oběť jim padla zemědělská půda nebo i lesy.

Solární energie se někde stala asi tak ekologickou, jako biomasa. Energie a teplo ze slunce sice zní zajímavě, ale dnes nemá dobrý image, což se může projevit v nedostatku zajímavých projektů. To, že v Německu je solární energie velmi populární, neznamená, že bude mít na růžích ustláno i u nás. O nejisté návratnosti investic je zbytečné mluvit, to platí prakticky v každém novém odvětví. I majitelé firmy jsou v tomto směru dost opatrní a tvrdí, že nynější cena 80 korun za akcii odráží i současnou politickou nestabilitu, která se v tomto odvětví může v budoucnu projevit.

Dalším trnem v oku některých investorů je malý objem emitovaných akcií a předpokládaná nízká likvidita titulu, která pak přináší riziko vyšší volatility. Vhledem k tomu, že titul nebude obchodován ve SPADu, se s velkými objemy skutečně nedá počítat a existuje určité riziko, že investor v případě potřeby neprodá titul za vhodnou cenu. Ani poměrně krátká existence společnosti nevyvolává u některých potenciálních investorů velkou důvěru.

Opěvovaná dividenda také nemusí být pro investory až tak velkým lákadlem, jak to na první pohled vypadá. Michal Sergejev ze společnosti WOOD & Company připomíná: ”Dividendový výnos ve výši 6 – 8 % by pro mě nebyl dost atraktivní. Přece jen na českém trhu je hodně likvidnějších a větších společností (Telefónica, Philip Morris, ČEZ atd.), které nabízejí srovnatelný dividendový výnos. Z likvidních společností může investor kdykoli vystoupit. Navíc jsou daleko méně rizikové. Nápad je samozřejmě zajímavý, ale je těžké posoudit, jestli je technologie tepláren na sluneční pohon opravdu tak efektivní.”

Koupíte si akcie společnosti E4U?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.