CZK/€ 25.350 +0,06%

CZK/$ 23.442 +0,45%

CZK/£ 29.634 +0,13%

CZK/CHF 26.632 +0,31%

Text: Petr Gola

06. 04. 2011

17 komentářů

Důchod OSVČ při minimálních platbách pojistného

 


 

Výši státního důchodu ovlivňují dva parametry: získaná doba pojištění a příjmy, ze kterých je odváděno důchodové pojištění od roku 1986 po současnost. Bude tomu tak i po důchodových změnách od října 2011.

Jaké příjmy se počítají u OSVČ?

Vyměřovací základ za každý rok u OSVČ nezavisí na dosaženém zisku (rozdílu mezi příjmy a výdaji), ale na určeném vyměřovacím základu. Při vyplňování Přehledu o příjmech a výdajích pro OSSZ si totiž OSVČ v řádku č. 29 určují sami vyměřovací základ.
Z určeného vyměřovacího základu se následně počítá důchodové pojištění za uplynulý rok, které je potřeba uhradit (odečtou se zaplacené zálohy během roku) na účet místně příslušné OSSZ. Určený vyměřovací základ se nemusí přitom shodovat s vypočítaným vyměřovacím základem (tj. 50 % ze zisku).
Určený vyměřovací základ nesmí překročit maximální a minimální částku. Minimální vyměřovací základ za rok 2010 je částka 71 136 Kč, což odpovídá roční platbě sociálního pojištění ve výši 20 772 Kč (29,2 % ze 71 136 Kč), případně minimální vypočtený základ. Maximální vyměřovací základ za rok 2010 je částka 1 707 048 Kč, což odpovídá roční platbě sociálního pojištění ve výši 498 459 Kč (29,2 % z 1 707 048 Kč). V případě minimální platby důchodového pojištění je nutné počítat s nízkým důchodem.

Platba minimálního pojistného a důchod

Žadatelé o důchod v roce 2011 se ještě nedostali do situace, že by se jim započítávali pouze příjmy na základě určeného vyměřovacího základu. V minulosti to legislativa neumožňovala a současně se jim započítávají i příjmy ze zaměstnání, neboť dnešní žadatelé o důchod nemohli mít celou výdělečnou činnost pouze OSVČ. V budoucnu tomu tak být nemusí.
·        Praktický příklad
Zkusme si vypočítat důchod pana Nováka, který bude celý život samostatně výdělečně činný, získá 40 let pojištění a jeho osobní vyměřovací základ bude 5 928 Kč (71 136 Kč : 12). Osobní vyměřovací základ je zjednodušeně řečeno průměrný měsíční příjem za všechny roky pojištění. V našem případě budeme počítat, že pan Novák platil po celou dobu minimální zálohy na sociálním pojištění. Jedná se o teoretický zjednodušený příklad, jehož cílem je ukázat, že platba minimálního pojistného znamená nízký státní důchod.
Tabulka:
Výpočet penze pana Nováka (dle legislativy do října 2011)

Text Částka
Osobní vyměřovací základ 5 928 Kč
Redukce do 11 000 Kč (ze 100 %) 5 928 Kč
Redukovaný osobní vyměřovací základ 5 928 Kč
Základní výměra důchodu 2 230 Kč
Procentní výměra za odpracované roky (40 let x 1,5 %) 60
Procentní výměra důchodu (5 928 Kč x 60 %) 3 557 Kč
Měsíční důchod celkem (2 230 Kč + 3 557 Kč) 5 787 Kč

Měsíční penze pana Nováka by tedy činila 5 787 Kč, což je přibližně polovina průměrné penze v Česku.

Platíte minimální pojistné? Spořte si a investujte co nejdříve

OSVČ platící minimální sociální pojištění musí tedy počítat s velmi nízkou státní penzí. Možnosti jsou dvě: platit dobrovolně vyšší zálohy nebo zvýšit vlastní investice či spoření na důchod. Druhá varianta je výhodnější. Aby měl pan Novák průměrnou penzi, tak by musel každý měsíc platit nesrovnatelně vyšší scoiální pojištění (přibližně trojnásobně vysoké).
Investováním peněz ušetřených na sociálním pojištění např. od třiceti let může mít pan Novák dostatek vlastních zdrojů k dřívějšímu odchodu do důchodu a životní úroveň pana Nováka odchodem do důchodu nemusí příliš poklesnout, i když bude mít nízký státní důchod. Vlastní penze bude totiž vyšší než státní penze.
Vyšlo na ČeskéReformy.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 17 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Zdenek

  7 dubna, 2011

  Jasně a stručně řečeno. Když to stát umožní, proč nízkých plateb nevyužít. Předpoklad nízkého důchodu má i výhodu… je to výzva. Člověk je donucen být více aktívní a přemýšlet o zajištění renty. Jen ale aby to všem vyšlo jak soukromně, tak s ohledem vnějším, státním nebo v globálu.

  Odpovědět

 • Honza

  7 dubna, 2011

  Díky za článek. Tohle je dobré připomínat. Člověka, který dělá na živnosťák, stát tolik nevodí za ručičku a sebere mu mnohem míň peněz (nižší odvody, „náklady“ procentem a různé jiné fígle, legální i nelegální), ale občas to vyžaduje i trochu víc odpovědnosti a umět se postarat sám o sebe.

  Odpovědět

 • ČID + OSVČ

  30 září, 2011

  S jakou měsíční částkou důchodu bych teoreticky nyní odcházel do důchodu,pokud bych na něj měl již nárok.Podle novely zákona.

  Odpovědět

 • Lucie

  16 února, 2012

  Stát pro OSVČ vymyslel, že vyměřovací základ pro odvod sociálního pojištění se počítá z 50 % částky, která je rozdílem mezi příjmy a výdaji. Zdůvodnil to tím, že OSVČ se o sebe sama stará, má kolem práce mnoho administrativy, riziko fungování při platební morálce v ČR, atd. Mimo jiné pokud OSVČ nemá žádný kšeft a nebo mu někdo nezaplatí a dostane se do platební neschopnosti, nikoho to nezajímá, zaměstnanec když přijde o práci, tak jde na Úřad práce a dostane podporu v nezaměstnanosti, má nárok i na jiné sociální dávky. To OSVČ nemá, musí si pomoci sám, třeba si musí i půjčit. Když mu nepůjčí banka, tak musí třeba použít lichváře atd. V tom tedy dal stát OSVČ jkaousi výhodu a ocenění. Když pak přijde výpočet důchodu, tak ale pro OSVČ to je důchod poloviční než u zaměstnance, takže žádná výhoda od státu, ale podraz. proč mu potom stát ten vyměřovací základ pro výpočet důchodu tedy nezdvojnásobí??? Pak tedy žádná podpora pro OSVČ nikdy nebyla. Stát ušetří na jejich důchodech. Z OSVČ se stanou noví bezdomovci, jestli si stát myslel, že OSVČ bude mít tolik peněz někde ve futrálu, že je může investovat, tak to se mýlí. Drobní živnostníci se sotva živí,natož aby si spořili na důchod.

  Odpovědět

 • Radek

  16 srpna, 2017

  OSVČ by měl počítat s tím, že dostane nižší důchod, stejně jako s tím mají počítat číšníci, kteří si část peněz nechávají vyplácet „na ruku“ mimo jakékoli zdanění.
  A krom toho: Nikdo OSVČ nebrání platit si vyšší sociální pojištění. A to se dá doplatit i zpětně.

  Odpovědět

 • Bohouš

  15 října, 2017

  Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají. Mnoho lidí si myslí, že živnostníci vydělávají miliony, jezdi drahými auty, na drahé dovolené , a tak by měli mít naspořeno na stáří. Ale tuhle hloupost může říci jen ten kdo nezkusil být OSVČ.

  Odpovědět

 • Robert

  27 října, 2014

  Mluvíte mi z duše p. Lucie. Pro stát je výhodnější živit nepracující cikány ,kteří cucají státní rozpočet , který podnikatelská sféra naplnila – tj. i živnostníci. Tato nefachčenko ,,třída“ ovšem bude mít minimálně dvojnásobný důchod oproti Vašemu.Stát tím možná poklonkuje EU a chce ukázat kus naší nové demokracie. Jak tuto demokracii budem nazývat ???

  Odpovědět

 • Jan Cidrych

  4 dubna, 2015

  Půl pracovního života jsem parcoval v těžkém průmyslu ,na šachtě ,v lomu ,po montážích .Odváděl jsem státu nejvyšší daně . Druhou polovinu života jako OSVČ s nejnižším příspěvkem. Výpočet se provádí od roku 1986 a ne za celý můj pracovní život .takže stát rozkradl mnou našetřené finance na důchod ,je to normální zloděj

  Odpovědět

 • Radek

  16 srpna, 2017

  Odváděl jste sociální pojištění, nic jste nespořil, nikdy se nikam žádné peníze neukládaly. A z daní stát platil své výdaje a, kupodivu, také nic nenaspořil. Naopak vytvořil obří dluh.
  Budete se ale divit. To, že se počítá důchod z příjmů od roku 1986 je poměrně novinka. Dříve to byla kratší část posledních pracovních let života.

  Odpovědět

 • Konihojka

  16 srpna, 2017

  Vážený státe a kde jsou důchody těch, kteří se jich nedožili a nebo si jich neužili?

  Odpovědět

 • Radek

  16 srpna, 2017

  Kde? Na účtech těch, kteří se jich dožili a užívají si jich. Zkuste si vyhledat pojem „pojistná matematika“ a dozvíte se o tom víc.

  Odpovědět

 • JAN ČECH

  8 října, 2017

  ..DOBRÝ DEN,ZAJÍMALO BY MĚ KOLIK BUDU MÍT DŮCHODU,JÁ JSEM ROČNÍK 56,DO ROKU 1992 JSEM DĚLAL,OD LEDNA 92 PEČUJI O MANŽELKU 3 STUPNĚ DO DNES,BYL BYCH RÁD ZA ODPOVĚĎ,DĚKUJI..

  Odpovědět

 • Eduard Hanák

  26 listopadu, 2017

  Já jsem dělal jako OSVČ dvacet let zámečnickou ,vzhledem k výpočtu důchodu jsem živnost přerušil a stal se zaměstnanec. Práce mě už nebaví jako dříve , ale dělám po odpoledních. Jen tak nějak nechápu když někdo stanovil minimálni důchod tak proč osvč má nějaké úlevy má se stanovit přiměřený odvod . Pak bude jedno kdo co dělá. Důchod nebude problém .

  Odpovědět

 • Jan Cidrych

  12 února, 2018

  Vláda respektivě Drábek navrhl vypočítat starobní důchod v PRŮMĚRU od roku 1986 do té doby jen POČET let .Takže nás okradl nezohlednil těžkou práci u mne na šachtě v lomu na montážích kdy jsem jako mladý pracoval v úkole soboty neděle v noci v zimě ,kdy jsme byli mladí a zdraví . Odváděl jsem do důchodového systému nejvyšší daně . Klaus použil i mé peníze 300 miliard k vyrovnání státního rozpočtu a nevrátil. Jste celá vláda svoloč a banda obyčejných zlodějů. Starobní důchod jste měli vypočítat z celého pracovního života Za 43 let mám starobní důchod 7000 kč z toho je 415 kč za neoprávněné věznění za totality , Politici tak účelově vypočítali výši důchodu aby nás okradli

  Odpovědět

 • ps

  12 února, 2018

  Jistě jste se nadřel, jenže jste pracoval na špatné straně barikády. Dozorci v koncentračních táborech také jistě neměli snadnou práci, ale málokdo ji dnes ocení. Dějiny píší vítězové – a těmi komunističtí plánovači velkolomů nejsou.

  Odpovědět

 • Anonym

  11 července, 2020

  dejte to vsechno kalouskovi a jeho rodine

  Odpovědět

 • Anonym

  28 září, 2020

  Nejen Kalouskovi ! 🙁

  Odpovědět