Úterý 30. listopadu. Svátek má Ondřej.

Družstevní záložny: Úroky až 3,3 %… vyplatí se?

Kampeličky jsou pod drobnohledem České národní banky. Některým odejmula licenci a na všechny tlačí, aby se staly bankami… Přesto družstevní záložny v Česku působí a nabízejí mnohdy nadstandardní úrok. Vyplatí se?

Vklady u družstevních záložen jsou pojištěny stejně jako vklady v bankách u Fondu pojištění vkladu. V případě krachu záložny je vyplacena náhrada vkladu ve výši 100 % až do 100 tis. EUR. Z tohoto pohledu jsou pro střadatele obdobně rizikové jako banky. Rozdílem je ručení členů družstva do výše dvojnásobku členského vkladu a „poplatků za zápis“. Ty ale u záložen nabízejících služby pro širokou veřejnost bývají v řádu jednotek až stovek korun.

V současnosti je u České národní banky registrováno 11 družstevních záložen. V seznamech již nefiguruje Metropolitní spořitelní družstvo (MSD) , které přišlo o licenci loni v září, ale stále v nich je uvedeno družstvo WPB Capital, které přišlo o licenci zatím nepravomocně letos v dubnu.

Zdaleka ne všechny záložny poskytují služby pro širokou veřejnost. Uzavřenými kampeličkami nebo záložnami bez informací o produktech na internetu jsou České spořitelní družstvo, Kredit, PSD a Podnikatelská spořitelní záložna. Specializované služby nabízí záložna Citfin, která nabízí multiměnový účet určený pro platební styk.

Spořit je možné se zbývajícími pěti kampeličkami. Úrokové sazby se u nich pohybují do 3,3 %, ovšem pouze při uložení peněz na 5 let. Nejvyšší úročení nabízí spořitelní družstvo ANO u 5letého termínovaného vkladu, přičemž nelimituje výši uložené částky. Obdobné úročení za jinak shodných podmínek nabízí Akcenta – 3,2 % u spořicího účtu s pětiletou výpovědní lhůtou i 5letého termínovaného vkladu.

Creditas úročí 5leté vklady také 3,2% úrokovou sazbou, ovšem při připsání úroků až na konci dohodnuté lhůty. Při měsíčním připisování se musí klient spokojit s 3% úrokem. Výsledek je ale v zásadě stejný.

U ostatních dvou družstevních záložen nabízejících spořicí účty a termínované vklady se klient dostane na nejvyšší úročení až při milionových vkladech. U záložny Artesa má šanci získat až 2,8 % při pětiletém vkladu nad 2 mil. Kč a u Peněžního domu 3 % při stejné době a vložení alespoň 1 mil. Kč.

Pětileté vklady ovšem nejsou příliš vhodné z pohledu uložení rezervy domácnosti a zhodnocení kolem 3 % ročně dlouhodobě řádově pokrývá inflaci.

Tabulka: Srovnání výše úrokových sazeb družstevních záložen pro vklad 100 tis. Kč na 1 měsíc

Družstevní záložna

Produkt

Úroková sazba

Artesa

spořicí účet bez výpovědní lhůty

0,70%

spořicí účet s výpovědní lhůtou

0,40%

termínovaný vklad

0,50%

Peněžní dům

termínovaný vklad

0,35%

spořicí účet s výpovědní lhůtou

0,35%

Creditas

spořicí účet

0,90%

Zdroj: Internetové stránky družstevních záložen

Při hledání kam uložit 100 tis. Kč na 1 měsíc se výběr ještě zúží. Záložna Akcenta má nejkratší výpověď u spořicího účtu 6 měsíců (s touto výpovědí ho úročí 0,15 %) a družstvo ANO nabízí nejkratší 3měsíční termínovaný vklad (s úročením 1,1 %).

Využití spořicích produktů družstevních záložen přes vyšší zodpovědnost členů družstva není pro klienty o mnoho rizikovější než využití služeb bank. Mnohem větší riziko podstupují úvěroví klienti kampeliček. V případě krachu záložny (ale i banky, u nich je bankrot ale obecně méně pravděpodobný než u záložen) se stávají veškeré závazky klientů okamžitě splatné. Klient by v takovém případě byl postaven před nelehký úkol úvěr refinancovat nebo splatit.

Spořicí klienti jsou mnohem více chráněni. I v případě krachu peněžního ústavu dostanou náhradu vkladu – a Fond pojištění vkladů musí zahájit výplatu náhrad do 20 pracovních dnů od vyhlášení platební neschopnosti kampeličky nebo  banky. I tento čas se ale může stát pro některé domácnosti kritickým. Je proto vhodné využívat služeb více finančních ústavů, zejména je-li jedním z nich více riziková záložna.

Věříte družstevním záložnám?

Nahrávání ... Nahrávání ...

4 komentáře: “Družstevní záložny: Úroky až 3,3 %… vyplatí se?”

 1. Karlička napsal:

  My jsme šli do ANO SD (http://www.a­nosd.cz)a zatím bych řekla, že se vyplatilo. Máme termiňák na deset let za 3,6% ročně

 2. vrba napsal:

  dobrý den,je nutné zrušit všechny podvodné kampeličky co záměrně porušují zákonná ustanovení s okrádáním klientů místo fin.zhodnocení jejich prostředků dle smluvních podmínek vč. svévolného manipulovaní s jejich penězi …Exceluje záložna Creditas s pobočkou v Liberci za vydatné pomoci v Olomouci.V březnu 2016 obrali svévolně 2 termín.vklady řádně,smluvně ukončené svévolným fin.znehodnocením bez výplaty vloženého celého vkladu s odpovídajícím úročením místo poděkování za svěřené peníze. To jest po skončeném 4 letém období místo zůroč.vkladu 50 tis.u jednoho TV vyplatili neodůvodněně pouze 47 tis.kč a u druhého 200 tis.vkladu uvolnili pouze přes 123 tis. rovněž bez zdůvodnění kam peníze zmizely.Při hledání peněz používají lživá tvrzení,která si mezi sebou dosvědčují, aby dosáhli jako k oprávněné manipulaci s penězi bez vědomí a souhlasu vlastníka peněz. Takto funguje záložna Creditas s pobočkou v Liberci s poškozováním osobnosti klienta po celou dobu vkladu.Klienta pouze lapají na podvodné sliby,ale klienta nakonec oškubou viz.tento případ.

 3. Zdenek napsal:

  Termín 20 dnů od insolvence je krásný termín, jenže než se k insolvenci MSD propracovalo, trvalo to půl roku. Směrnice EU hovoří o tomto období před insolvencí jako bezprodleně.

  • Radek napsal:

   Jestli se ale nepletu, tak ČNB zakázala přijímat nové vklady a poskytovat úvěry. Střadatel si peníze vybrat mohl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.