CZK/€ 24.340 -0,51%

CZK/$ 22.967 -1,08%

CZK/£ 28.146 -0,10%

CZK/CHF 25.174 -0,37%

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Pixabay.com

13. 04. 2023

2 komentáře

Je nutné si odkládat na důchod?

 

Aby se v důchodu měli dnešní mladí lidé alespoň tak, jako aktuální penzisté, musí si odkládat na důchod sami. A ne úplně málo. Zhruba tisíc korun měsíčně, v případě dynamického investování, ale osm tisíc, pokud zvolí konzervativní spoření. Vyplývá to z analýzy investiční společnosti Cyrrus nazvané parafrází známého filmu „Tahle země není pro mladý“.

Loading 

V posledních týdnech se často hovoří o penzijní reformě, udržitelnosti sociálního systému a věku odchodu do důchodu. Pokud má být o budoucí důchodce dobře postaráno, neměla by být změny pouze parametrického charakteru – například jen osekáním výplat nebo posunutí důchodového věku. Neškodí také se zamyslet nad tím, jak situaci může každý z nás předcházet.

Reforma je z dlouhodobého hlediska skutečně na místě, protože průběžný důchodový systém je stále pod větším tlakem. Populace stárne a na „přelévání“ peněz k aktuálním důchodcům v budoucnu nemusí být dostatek aktivních pracujících. „Stávající důchodový systém nedokáže zajistit dnešním mladým slušný důchod,“ potvrzuje analýza vedoucí analytického oddělení Anny Píchové a hlavního ekonoma Víta Hradila z firmy Cyrrus.

Analytici jsou však skeptičtí, komplexní reformu prý od vlády neočekávají, spíše jen vynucenou změnu parametrů. Příspěvky do průběžného systému bez reformy totiž lehce mohou z pohledu investora znamenat nedobrý krok, avšak povinný. „Na mladou generaci pak čeká důchod poblíž dnešních 12 tisíc korun,“ uvádějí analytici. Poměr důchodů k průměrným mzdám by totiž mohls končit někde kolem 30 procent. Současní dvacátníci na svém sociálním pojištění budou tratit cca 1,5 % ročně,“ dodávají.

Kolik si odkládat?

Analytici spíše nabádají k tomu, aby se dnešní mladí zajímali o svůj důchod sami. „Současný dvacátník se tedy bude muset o sebe postarat sám a investovat / odkládat si bokem nejen pokud se bude chtít mít stejně jako současný penzista, ale i v případě, že se bude chtít mít jen o něco hůře,“ tvrdí analytici.

Kolik by si ale měl člověk odkládat a dále investovat? „Tisícovka měsíčně po dobu celého ekonomicky aktivního života stačit může. Nicméně nezajistí důchod v luxusu, jako spíše důchod podobný současnému průměrnému důchodu. A stačit to bude jen v případě, že je nám aktuálně něco kolem dvaceti a investujeme dynamicky. Pokud jsme starší nebo nechceme tolik riskovat, musíme si sáhnout hlouběji do kapsy a na zajištění na důchod dát vyšší částku,“ stojí v analýze s tím, že v případe konzervativního investování by bylo třeba odkládat dokonce 8 tisíc.

REKLAMA

Ať už se rozhodnete pro jakékoliv řešení, není moudré začátek odkládat. „Čím dříve se začnu o svou budoucí finanční situaci zajímat, tím lépe. Dnes to totiž bude stát méně, nežli zítra,“ dochází k závěru analytici Cyrrus.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Rok poté: Jak proof-of-stake změnil Ethereum

Loni v září nahradilo Ethereum svůj konsenzuální mechanismus založený na proof-of-work blockchainu konceptem proof-of-stake. Tento dychtivě očekávaný upgrade je označovaný jako Sloučení (The Merge). V uplynulém roce došlo ke snížení počtu etherů v oběhu o téměř 300 000 a spotřeba elektřiny klesla o 99,95 %. Mezitím se však síť přiblížila možnému kritickému […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 09. 2023

Poselství a nutnost 5S jsou stála aktuální

Jedna z dnes celosvětově rozšířených metod zvyšování produktivity nese označení „5S“. Jde o dobré hospodaření na pracovištích, a to se ve výsledku odráží v nákladech a rentabilitě. Tisknou-li se například zbytečné kopie, ve vytištěném jsou chyby, musí se to opravit a předělávat, stojí to peníze. Kdykoliv vznikne chyba, […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

29. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Kalkulátor

  17 dubna, 2023

  Z průměrné mzdy jde na SocPoj přes 13 tisíc měsíčně.

  Mladí udělají nejlíp, když vypoví poslušnost a ze systému vystoupí.

  Ostatně pokud vím, nikomu nic neslibovali.

  A 40 let platit 13tis/měs do systému, ze kterého (skoro) nic nedostanou, je HLOUPOST.

  Pokud si tyto prostředky místo toho investují, budou penzi trávit ve vile na Azurovém pobřeží.

  Odpovědět

 • Riki

  27 dubna, 2023

  To je teorie. Těch, co vydrží až do konce, bude jako obvykle pod 5%, neboť tak dlouhý časový test si vyžaduje železnou disciplínu, kterou v těchto zeměpisných šířkách jaksi nevlastníme. Zbývajících 95% chce a vyžaduje silnou asistenci státu. Tak to je a tak to bude. Bohužel.

  Odpovědět