Čtvrtek 05. srpna. Svátek má Kristián.

Druhý pilíř bude vhodný pro všechny. Díky ČSSD

Sociální demokracie hřímá a slibuje zrušení druhého pilíře. Jejím cílem je nejspíš odradit co nejvíce lidí od vlastního spoření a vyvedení peněz z černé díry důchodového pojištění. Opak ale může být opačný. Stačí vzít jeho prodej za správný konec.

Na druhou stranu mince sociálně-demokratického bouření proti penzijní reformě upozornil Miroslav Zámečník v časopisu Euro. ČSSD neprozřetelně slíbila, že v případě zrušení druhého pilíře lidem nabídne dvě možnosti, co s penězi v penzijním spoření: vrátit všechny (tedy včetně 2 % vkládaných navíc) do průběžného systému, nebo vložit všechny (tedy včetně 3 % z průběžného systému vyvedených) do doplňkového penzijního spoření.

První možnost – vrácení všech peněz do průběžného systému – není příliš výhodná. Zaplatit další 2 % z příjmu za příslib, že někdy v budoucnu dostanu o pár haléřů vyšší příjem, může jen člověk bez zbytků finanční gramotnosti. Zato druhá možnost činí z druhého pilíře nejvýnosnější spoření (opět díky „státnímu příspěvku“), které je v České republice dostupné. A to mohou finanční zprostředkovatelé použít jako trumf.

Pokud ČSSD skutečně splní své sliby a zruší druhý pilíř, lidé, kteří do fondového penzijního systému vstoupí, si budou moci převést všechny peníze do třetího pilíře – doplňkového penzijního spoření. Zaplatí do spoření 2 % z hrubé mzdy a díky vyvedení peněz z průběžného systému dostanou „státní příspěvek“ ve výši 3 % z hrubé mzdy. Druhý pilíř přitom v takovéto konstelaci politických hvězd bude fungovat pouhé 2 až 3 roky.

Ze mzdy 25 tis. Kč hrubého tak daňový poplatník zaplatí na své spoření navíc 500 Kč měsíčně, k nim ale dostane od státu 750 Kč. Za rok zaplatí 6 tis. Kč a dostane 9 tis. Kč. To je štědřejší podpora, než jakou slibovalo stavební spoření na vrcholu své slávy.

Analýzy druhého pilíře hovoří o maximálním věku, ve kterém se lidem vyplatí do penzijního spoření vstoupit. ČSSD se svými proklamacemi ale staví analýzy na hlavu. Pokud by skutečně zrušila druhý pilíř po vítězných volbách, nejvíce by na něm vydělali lidé v předdůchodovém věku. Po převedení peněz z druhého do třetího pilíře by si mohli peníze vyzvednout jednorázovým vyrovnáním za kratší dobu než mladší jedinci.

Za celou transakci lidé zaplatí jen poplatek za správu v řádu desetin procenta. Zvolí-li nejkonzervativnější variantu, nehrozí ani propad kapitálové hodnoty.

Finanční zprostředkovatelé tak navzdory snahám ČSSD mohou využít hlásání sociálních demokratů jako argument, proč naopak z průběžného systému vystoupit, i pro starší občany. Má to ale háček: Pokud sociální demokracie své sliby nesplní, pro starší občany nebude opt-out tak výhodný. Při krátké době spoření si nestihnou naspořit dostatek peněz, aby následná renta z kapitálového pilíře tvořila významnější přínos do rodinného rozpočtu.

Vstoupíte do 2. pilíře?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

6 komentářů: “Druhý pilíř bude vhodný pro všechny. Díky ČSSD”

 1. Petr Mikšíček napsal:

  Tenhle týden samá perla.

 2. stas napsal:

  omyl, ty penize ktere stát přidává jsou naše! A už ses zamyslel proč stát přidává, když nás všude škube???“““

 3. stas napsal:

  Ježíši co je na tom za výhodu? Kde je přidaná hodnota?? To je zase tunel na daňové poplatníky? Vždy%t to jsou NAŠE paníze???

  • karlsson napsal:

   Ta přidaná hodnota je jasně daná a peníze nejsou „naše“, peníze jsou toho, kdo je do fondu vložil. O NAŠE peníze, tedy peníze daňových poplatníků se bude jednat až ve chvíli, kdy zrušeným penzijním společnostem bude muset stát zaplatit všechny náklady vzniklé se zbytečným založením provozováním firmy.

   • stas napsal:

    naše peníze jsou ty co stát přidává !

   • alfa napsal:

    II-pilíř je dobrovolný a vyplatí se POUZE těm penzijním fondům,nikoliv vkladatelům. Za současných podmínek tam může vstoupit pouze hlupák!!! A jak to zruší? Úplně jednoduše, sdělí,že že od 1.1.2015 tam nebude stát posílat finance a kdo si chce spořit, ať si prosím nadále spoří!!!!Tečka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.