CZK/€ 24.735 -0,06%

CZK/$ 22.795 -0,26%

CZK/£ 29.035 -0,10%

CZK/CHF 24.969 -0,04%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 06. 2023

0 komentářů

Dokáže Fed zastavit posilování akcií?

 

V květnu americká inflace dál ochladla a trhy přišly na chuť riziku. Nyní se pozornost obrátila na schůzku FOMC, jejímž nejpravděpodobnějším výsledkem se zdá být tzv. „hawkish hold“, kdy bude centrální banka připravená zvýšit sazby, ale zatím se nebude do ničeho pouštět. Jedním z klíčových úkolů pro FOMC bude udržet ve hře červencové zvýšení sazeb.

Loading 

Inflace: Zpomaluje, ale nejednoznačné detaily jsou i nadále otevřené interpretacím

Celková inflace v USA v dubnu výrazně zpomalila z meziročních 4,9 % na 4,0 %. Jádrová však byla poněkud vyšší, než se očekávalo, konkrétně meziročně 5,3 % (očekáváno 5,2 %; dříve 5,5 %), i když se meziměsíčně udržela na 0,4 % (očekáváno 0,4 %; dříve +0,4%). Tento vývoj si může evidentně každý politik nezávisle na tom, jaký postup preferuje, vykládat, jak se mu hodí. A právě proto zůstává nejpravděpodobnějším výsledkem červnové schůzky dočasné pozastavení, které prodlouží současné příznivé směřování.

Pro ty, kteří mají k této inflaci holubičí postoj, je důležité, že jádrovou inflaci údajně udržovaly na vyšší hodnotě hlavně ceny bydlení a ojetých automobilů. V poslední době se však objevují zprávy o tom, že nájmy v USA klesají, a to zejména na západním pobřeží. Podle zprávy společnosti Redfin stanul medián nájemného ve Spojených státech v květnu na 1995 USD, což představuje meziroční pokles o 0,6 %. To by se mohlo začít projevovat na nákladech na bydlení. Klesají i ceny nových vozů a ojetin prodávaných v aukcích prostřednictvím společnosti Mannheim, takže v nadcházejících měsících tyto dvě komponenty patrně nebudou tlačit jádrovou inflaci výš.

Z pohledu člověka s jestřábím postojem se ovšem dá říct, že celková inflace zpomaluje kvůli klesajícím cenám energií. Takže ani na tento pokles se nedá příliš spolehnout. Obrat v cenách energií může znovu přinést ošklivé cenové tlaky z loňského roku. Radovat se ze současného klesajícího trendu inflace by proto bylo předčasné.

FOMC: Přístup založený na datech už nemusí stačit

Před schůzkou Fedu se zdá nejpravděpodobnějším výsledkem takzvaný „hawkish hold“, kdy bude centrální banka připravená zvýšit sazby, ale zatím neudělá nic. Fed má nepochybně dál své důvody pro zvyšování sazeb – ať už se jedná o sílu trhu práce nebo o uvolnění podmínek financování vzhledem k tempu zhodnocování akcií. Obvykle však trhy na výsledky svých jednání připraví, a protože se ve WSJ neobjevují články o tom, proč by bylo zvýšení sazeb dobrý nápad, zdá se, že opravdu přijde pauza.

REKLAMA

Větší neznámou zůstává, zda se dočkáme dalšího růstu sazeb v červenci. Pokud bude inflace i v červnu dál klesat, lze si jen těžko představit, co by k němu mohlo vést, pokud tedy údaje o zaměstnanosti a o mzdách hodně nepříjemně nepřekvapí. Ale s ohledem na signály, které vysílá svými hospodářskými výsledky v prvním čtvrtletí maloobchodní sektor, je možné, že spotřebitelé dál omezí výdaje, což by pravděpodobnost dalšího zvýšení sazeb ještě snížilo.

Z ekonomických projekcí však lze dojít i k holubičí interpretaci. Rizika bankovního sektoru a dluhového stropu jsou teď odsunuta do pozadí, a tak by stačilo, kdyby se očekávaný růst zvýšil a zároveň se snížila inflace. Aby červencové zvýšení sazeb zůstalo i nadále ve hře, bylo by je nutné vyvážit dostatkem jestřábích komentářů. Své jestřábí postoje už dali najevo členové jako Lorie Logan, Neel Kashkari, Christopher Waller či Michelle Bowman. Ale přístup založený čistě na datech už teď při snahách o přibrzdění růstu cen akcií příliš nepomůže.

Autor: Charu Chanana, tržní stratéžka Saxo Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Tři nejslibnější akcie generativní AI s malou tržní kapitalizací pro drobné investory

Trh podnikové umělé inteligence zaznamená do konce desetiletí složenou roční míru růstu (CAGR) ve výši 34 %. Růst trhu bude podpořen potřebou generativních aplikací umělé inteligence, jako jsou mimo jiné chatboti, virtuální asistenti, rozpoznávání řeči a zpracování přirozeného jazyka. Předpovídá společnost Grand View Research.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 05. 2024

Nasdaq-100: Jak inovace poznamenávají váš šálek kávy

Technologie dnes ovlivnily téměř vše. A to včetně toho, co mnozí považují za „pohon“, který stimuluje velkou část světové produktivity. Mluvíme samozřejmě o kávě, staletém nápoji, který si vychutnáváte v domácnostech, na pracovištích i v restauracích. A jak podle společnosti Invesco inovace změnily způsob, jakým vybrané společnosti […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

21. 05. 2024

Co sledovat u investic do finančního sektoru v době klesajících úrokových sazeb

Tradiční názor tvrdí, že klesající úrokové sazby jsou pro finanční akcie negativní, protože snižují úrokový výnos. To je však přílišné zjednodušení, které se může ukázat jako nepravdivé. Finanční společnosti jsou různorodou skupinou, v níž banky tvoří pouze jednu část, a mezi jednotlivými společnostmi existují významné rozdíly, které ovlivňují […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *