CZK/€ 24.355 -0,02%

CZK/$ 22.601 -0,07%

CZK/£ 28.423 +0,07%

CZK/CHF 25.809 +0,10%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 06. 2023

0 komentářů

Dokáže Fed zastavit posilování akcií?

 

V květnu americká inflace dál ochladla a trhy přišly na chuť riziku. Nyní se pozornost obrátila na schůzku FOMC, jejímž nejpravděpodobnějším výsledkem se zdá být tzv. „hawkish hold“, kdy bude centrální banka připravená zvýšit sazby, ale zatím se nebude do ničeho pouštět. Jedním z klíčových úkolů pro FOMC bude udržet ve hře červencové zvýšení sazeb.

Loading 

Inflace: Zpomaluje, ale nejednoznačné detaily jsou i nadále otevřené interpretacím

Celková inflace v USA v dubnu výrazně zpomalila z meziročních 4,9 % na 4,0 %. Jádrová však byla poněkud vyšší, než se očekávalo, konkrétně meziročně 5,3 % (očekáváno 5,2 %; dříve 5,5 %), i když se meziměsíčně udržela na 0,4 % (očekáváno 0,4 %; dříve +0,4%). Tento vývoj si může evidentně každý politik nezávisle na tom, jaký postup preferuje, vykládat, jak se mu hodí. A právě proto zůstává nejpravděpodobnějším výsledkem červnové schůzky dočasné pozastavení, které prodlouží současné příznivé směřování.

Pro ty, kteří mají k této inflaci holubičí postoj, je důležité, že jádrovou inflaci údajně udržovaly na vyšší hodnotě hlavně ceny bydlení a ojetých automobilů. V poslední době se však objevují zprávy o tom, že nájmy v USA klesají, a to zejména na západním pobřeží. Podle zprávy společnosti Redfin stanul medián nájemného ve Spojených státech v květnu na 1995 USD, což představuje meziroční pokles o 0,6 %. To by se mohlo začít projevovat na nákladech na bydlení. Klesají i ceny nových vozů a ojetin prodávaných v aukcích prostřednictvím společnosti Mannheim, takže v nadcházejících měsících tyto dvě komponenty patrně nebudou tlačit jádrovou inflaci výš.

Z pohledu člověka s jestřábím postojem se ovšem dá říct, že celková inflace zpomaluje kvůli klesajícím cenám energií. Takže ani na tento pokles se nedá příliš spolehnout. Obrat v cenách energií může znovu přinést ošklivé cenové tlaky z loňského roku. Radovat se ze současného klesajícího trendu inflace by proto bylo předčasné.

FOMC: Přístup založený na datech už nemusí stačit

Před schůzkou Fedu se zdá nejpravděpodobnějším výsledkem takzvaný „hawkish hold“, kdy bude centrální banka připravená zvýšit sazby, ale zatím neudělá nic. Fed má nepochybně dál své důvody pro zvyšování sazeb – ať už se jedná o sílu trhu práce nebo o uvolnění podmínek financování vzhledem k tempu zhodnocování akcií. Obvykle však trhy na výsledky svých jednání připraví, a protože se ve WSJ neobjevují články o tom, proč by bylo zvýšení sazeb dobrý nápad, zdá se, že opravdu přijde pauza.

Větší neznámou zůstává, zda se dočkáme dalšího růstu sazeb v červenci. Pokud bude inflace i v červnu dál klesat, lze si jen těžko představit, co by k němu mohlo vést, pokud tedy údaje o zaměstnanosti a o mzdách hodně nepříjemně nepřekvapí. Ale s ohledem na signály, které vysílá svými hospodářskými výsledky v prvním čtvrtletí maloobchodní sektor, je možné, že spotřebitelé dál omezí výdaje, což by pravděpodobnost dalšího zvýšení sazeb ještě snížilo.

REKLAMA

Z ekonomických projekcí však lze dojít i k holubičí interpretaci. Rizika bankovního sektoru a dluhového stropu jsou teď odsunuta do pozadí, a tak by stačilo, kdyby se očekávaný růst zvýšil a zároveň se snížila inflace. Aby červencové zvýšení sazeb zůstalo i nadále ve hře, bylo by je nutné vyvážit dostatkem jestřábích komentářů. Své jestřábí postoje už dali najevo členové jako Lorie Logan, Neel Kashkari, Christopher Waller či Michelle Bowman. Ale přístup založený čistě na datech už teď při snahách o přibrzdění růstu cen akcií příliš nepomůže.

Autor: Charu Chanana, tržní stratéžka Saxo Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Spěje Ruská ekonomika k zániku, nebo posílí svůj vliv ve světě?

Ruská ekonomika čelí výzvám mezinárodních sankcí a vrchní představitelé se snaží dosáhnout předválečné úrovně do poloviny roku 2024. Rychlost obnovy ekonomiky a přizpůsobení se novým geopolitickým změnám v krátkém čase bude rozhodovat, jak velký podíl bude mít Rusko na světovém vlivu. Blýská se Rusku na lepší časy, […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

08. 12. 2023

Období výhodného spoření se chýlí ke konci

Monetární politika, kterou nejen Česká národní banka (ČNB) momentálně aplikuje přes vysoké úrokové sazby, je přímou odpovědí na inflační tlaky posledních téměř 24 měsíců. Tento omezující přístup má v ideálním případě donutit banky a další velké hráče na finančních trzích změnit svůj typický styl a využívat výhodnějších sazeb k […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

05. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *