CZK/€ 24.700 +0,02%

CZK/$ 22.902 -0,17%

CZK/£ 29.235 -0,14%

CZK/CHF 25.546 -0,29%

Kdo a kdy si dobrovolně platí důchod?

 

Český důchodový systém je postavený jako průběžný. Během aktivního ekonomického života platíte z výdělečné činnosti sociální pojištění, jehož součástí je tzv. důchodové pojištění. Počítá se vám osobní vyměřovací základ a také roky odpracované na důchod. A na základě toho vám poté stát během důchodového věku vyplácí starobní důchod. Existuje ale i něco jako dobrovolné důchodové pojištění. To platíte, i když nepracujete.

Loading 

Český důchodový systém je postaven na dvou základních předpokladech. Prvním z nich je to, že pro přiznání státního starobního důchodu musíte mít odpracovaný určitý počet let, v současnosti platí odpracovaných 35 let. Do této doby se počítají roky, kdy jste odváděli důchodové pojištění. To platíte například z hrubé mzdy při zaměstnání na HPP nebo v rámci povinných odvodů jako OSVČ. A do doby odpracované na důchod se počítají i doby tzv. náhradního důchodového pojištění.

Počet let, které se počítají do důchodu, vstupuje do výpočtové formule starobního důchodu. A starobní důchod se zvyšuje s každým dalším odpracovaným rokem, kdy jste odváděli do průběžného systému důchodové pojištění.

Dalším vstupem do výpočtové formule důchodu je tzv. osobní vyměřovací základ. Což je ve stručnosti průměrný výdělek během ekonomicky aktivní doby. Ten odpovídá částce odvedeného důchodového pojištění, aby se příjem počítal do osobního vyměřovacího základu, je nutné z něj odvádět sociální pojištění. Tento průměrný výdělek je základem pro vypočtený přiznaný starobní důchod.

Co je to dobrovolné pojištění?

Kromě povinného důchodového pojištění je možné najít v českém důchodovém systému i tzv. dobrovolné pojištění. To není povinné platit, ale pokud se rozhodnete si ho zaplatit, tak tím zvyšujete nejen počet odpracovaných let, ale také svůj osobní vyměřovací základ. Přičemž dobrovolné důchodové pojištění můžete platit i v době, kdy nemáte výdělečnou činnosti, kdy nejste zaměstnaní ani neprovozujete OSVČ.

REKLAMA

Kdo si může platit dobrovolné pojištění?

Už ze slovíčka dobrovolné je možné odvodit, že k platbě tohoto důchodového pojištění se může přihlásit kdokoliv, a to na základě svého dobrovolného rozhodnutí. K platbě dobrovolného důchodového pojištění se tak můžou přihlásit osoby starší 18 let, které podají přihlášku k tomuto druhu pojištění. Od roku 2018 navíc platí podmínka, že před podáním přihlášky je třeba získat alespoň 1 rok účasti na důchodovém pojištění odváděním klasického sociálního pojištění.

Dobrovolného důchodového pojištění je možné se účastnit pouze 15 let. V okamžiku, kdy budete účastni na dobrovolném pojištění déle než 15 let, budete automaticky odhlášeni. K dobrovolnému důchodovému pojištění se můžete přihlásit i zpětně, v takovém případě ovšem maximálně 1 rok zpátky.

Také si přečtěte: Jak vysoký budete mít důchod, když platíte jen minimální zálohy

Částka dobrovolného důchodového pojištění

Důchodové pojištění se počítá běžně z odvedené mzdy/platu, v případě OSVČ pak na základě příjmů a výdajů. Dobrovolní plátci počítají pojištění z částky, kterou si dobrovolně zvolí. A poté odvádí na ČSSZ 28 % z této částky.

REKLAMA

Minimální částka, která může být odvedena v rámci dobrovolného pojištění, odpovídá čtvrtině průměrné mzdy, v roce 2020 je tato minimální částka ve výši 2439 Kč. Pokud poplatník chce, může si tuto částku zvýšit, není ale možné platit méně.

Kdo nejčastěji odvádí dobrovolné důchodové pojištění?

Důvody pro odvod dobrovolného pojištění jsou dva. Zaprvé tím zvyšujete počet let odpracovaných na starobní důchod. A za druhé je možné si takto zvýšit i osobní vyměřovací základ, pokud si dobrovolné důchodové pojištění nastavíte dostatečně vysoko.

V praxi dobrovolné pojištění nejčastěji odvádí tyto osoby:

  • registrované na úřadu práce, pokud se tato registrace nepočítá jako náhradní doba pojištění,
  • starší, kterým chybí pár let do důchodu a nechtějí se registrovat na úřadu práce, tito si můžou důchodové pojištění částečně doplatit i zpětně,
  • s vysokými kapitálovými příjmy nebo příjmy z pronájmu, ze kterých se neplatí sociální pojištění,
  • osoby pracující v cizině, pokud není možné zaměstnání v cizině započíst do českého důchodového systému (to je možné například v rámci EU),
  • studenti, kteří chtějí být zároveň účastni důchodového pojištění, studium se v současné době totiž nepočítá jako náhradní doba pojištění,
  • ženy v domácnosti
  • a případně i další skupiny osob.

Také si přečtěte: Příjem z pronájmu v důchodu

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

 


Související články

Průměrný důchod v roce 2024

Podnikání na živnostenský list, když pobíráte starobní důchod

Pro důchodce pracující na malý a částečný úvazek jsou často velmi vhodné pracovní dohody. DPP i DPČ umožňují práci i jen několik hodin měsíčně. Pro osoby pobírající starobní důchod je výhodné, že se z těchto dohod do limitu neplatí sociální ani zdravotní pojištění. Podobné podmínky ale nabízí […]

Text: Hana Bartušková

Foto: sxc.hu

24. 11. 2023

Pracující důchodce

Na jakou smlouvu je výhodné si přivydělávat v důchodu

Pro přivýdělek v důchodu můžete mít různé motivy. Možná máte ještě stále dost energie a nechcete skončit s pracovním procesem. Nebo si chcete přivydělat k důchodu, vydělat si na nečekané výdaje a nebo si jen zajistit ještě další příjem. Jaký přivýdělek je právě pro vás výhodný?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

11. 10. 2023

důchodové spoření 2024

Jak mít vyšší důchod?

Trošku nemístná otázka. Alespoň v dobách chystané důchodové reformy, kdy se opět diskutuje o tom, že na důchody nebude, že současní třicátníci důchody skoro žádné nedostanou a že je třeba změnit výpočet a nastavení celého systému. Pokud ale vezmeme v úvahu současný český penzijní systém, tak jsou […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

13. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *