Pátek 06. srpna. Svátek má Oldřiška.

Dilema SRI: morálka, nebo výnosy?

Sociálně odpovědné investování, a zejména to s důrazem na ekologické principy, má v poslední době mnoho zastánců. Situace kolem havárie ropného giganta British Petroleum však ukázala na některá úskalí této strategie, jenž mohou investorům přinést morální dilema a případné i nezanedbatelné ztráty.

Ropná společnost British Petroleum se moc nevytáhla, když z poškozeného ropného vrtu v Mexickém zálivu nechala uniknout do moře miliony barelů ropy a způsobila tím škody za několik miliard dolarů. Kromě kritiky ze všech možných stran od vlád až po různé ekologické organizace na její faux pas zareagovali dostatečně důrazně také investoři, když hodnota akcie zaznamenala za dvě a půl měsíce propad o více než polovinu.

Tato skutečnost samozřejmě může mrzet mnohé běžné investory, kteří mají daný titul v portfoliu. Mnohem větší starosti ale budou mít ti, kteří mají ve svém portfoliu indexy, nebo podílové fondy, jenž se řídí principy sociálně odpovědného investování. Některé z nich totiž mohou mít v portfoliu právě tuto, dnes tolik nenáviděnou, společnost, což může investorům přinést nemalé problémy.

Například podílové fondy, které sázejí na sociálně odpovědné investování a orientují se na zelené společnosti, nebo zásady šetrného chování k přírodě, a zároveň držící ve svém portfoliu akcie BP, tak mohou mít docela velké dilema. Prodat, nebo neprodat akcie BP, které jsou momentálně na dně? Sociálně odpovědné investování si zakládá na morálce a bylo by tedy morální se akcií společnosti, která způsobila největší ekologickou katastrofu v dějinách, zbavit. Ale co výnosy investorů? Budou ochotni uznat, že sami si vybrali investování podle zásad SRI fondů a teď na to jednoduše doplatí? Bude portfolio manažer, resp. investiční společnost riskovat pověst fondu? A to jak po stránce výnosů (investor: kašlu na fond, který mi nevydělá peníze), tak po stránce morální/zelené (investor: kašlu na fond, který investuje do firem ničící naší planetu). Je investování o výnosech, nebo o morálce? Podobně jsou na tom indexy, z nichž některé již tento titul z portfolia vyčlenily (například Dow Jones Sustainability Indexes, KLD Research & Analytics indexes), v některých ale zůstává (FTSE4Good).

Příliš velká volnost

Sociálně odpovědné investování je docela široký pojem a tak k němu přistupují také investiční společnosti, které nabízí investorům své SRI produkty. Některé bazírují na křesťanských principech (nebo jakémkoli jiném náboženství), jiné dávají do popředí etické zásady, trvale udržitelný rozvoj, ekologii apod. Z dosahu jejich hledáčku se pak dostávají společnosti ve zbrojařském průmyslu, farmaceutické nebo biotechnologické společnosti produkující antikoncepční přípravky, výrobci alkoholu, případně i společnosti ve finančním sektoru (pokud jsou základem pro výběr titulů principy islámské víry) apod.

Investiční společnosti tedy mají, i když to tak na první pohled nevypadá, poměrně volnou ruku při výběru strategie a tím i při výběru jednotlivých titulů. Případ BP ale odhalil jejich slabinu, která, jak říká Kathryn Young, analytička společnosti Morningstar v článku na serveru Wall Street Journal, může znamenat pro investory „více práce při výběru SRI fondu, než si původně mysleli“. British Petroleum totiž určitě není jedinou společností, na jejíž sliby a postoje ke změnám klimatu (zelené logo toho mělo být důkazem) naletěli manažeři investičních nástrojů, nebo společnosti vytvářející indexy.

Výnosy a morálka nejdou dohromady

Samotná akcie BP určitě není výjimkou a nemusí mít v konečném důsledku na sociálně odpovědné investory, resp. výnos jejich investice, nijak zničující dopad. V indexech určitě není jediným titulem a podílové fondy také diverzifikují prostředky do několika desítek titulů, takže celkový dopad na výnos bude nejspíše marginální. Jde spíše o problém samotné strategie, kdy BP v portfoliích fondů a v indexech nakonec jen dokazuje skutečnost, že míchat etické zásady, morálku, ekologii a sociálně odpovědné investování s něčím tak pragmatickým (a dnes stále častěji spojeno s neetičností) velmi nelze. Samotný příklad společnosti BP je zářnou ukázkou toho, že v dnešní společnosti, kdy peníze jsou bohužel jediným a takřka všemocným ukazatelem úspěchu, jsou morálka a výnos dva nesmiřitelní protivníci, kteří za jeden provaz nikdy tahat nebudou.

Zdroj obrázku: http://www.flickr.com/photos/greenpeaceuk/sets/72157623796911855/

Investujete "sociálně odpovědně"?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.