Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

Diamanty opět na scéně?

Diamanty byly v průběhu uplynulého roku jednou z nejvíce výdělečných komodit, i když v poslední době stojí trochu stranou zájmu investorů a médií. Podle analytiků by měl růst cen diamantů pokračovat i v nejbližších letech. Ale ani diamanty nejsou bez rizik.

Diamanty v posledním roce udělaly svým investorům velkou radost, protože v porovnání s jinými investičními komoditami zaznamenaly zajímavý růst. Přestože ani diamanty se v posledních letech nevyhnuly určitému poklesu zájmu ze strany investorů, uplynulý rok ukázal, že poptávka po nejtvrdším nerostu je opět na vzestupu. Zejména v první polovině cena diamantů velmi výrazně rostla a po mírné korekci by v následujících letech měla podle odhadů ještě růst. 

Stejně jako je tomu u ostatních komodit, i zde táhnou poptávku zejména rychle se rozvíjející trhy z Asie, především Indie a Čína, která se dostala už i před Japonsko. Poptávka po luxusním zboží by měla v těchto zemích růst i v následujících letech, přičemž nabídka by měla v růstu za poptávkou zaostávat, což tvoří dobrý předpoklad pro růst cen i v následujících letech.

diamnods-small

Zdroj: www.ajediam.com

Kombinace rostoucí poptávky a poměrně omezené nabídky, která je navíc manipulována největšími zpracovateli diamantů, je na první pohled pro investory výhodná, protože slibuje do budoucna růst cen diamantů.  Na druhé straně je ale každý umělý zásah do ceny rizikem do budoucna, i když v případě diamantů je tento fakt dlouhodobě považován za normální stav.

Široké využití

Diamanty jsou oblíbené kvůli svým specifickým vlastnostem, které je předurčují k využití jak ve šperkařství, tak i v průmyslu. Pro investory je zajímavý fakt, že jde o neregistrovanou komoditu, která představuje v malém fyzickém objemu poměrně velké bohatství, je lehce přenositelná a má cenu všude na světě. V neposlední řadě má z dlouhodobého hlediska stabilizační funkci v portfoliu, protože cena diamantů je poměrně málo ovlivňovaná ekonomickými cykly a inflací.

Z hlediska časového jsou diamanty nástrojem s dlouhým investičním horizontem. Jde spíše o uchovatele hodnoty, který se nevyznačuje vysokou likviditou, i když s prodejem kvalitního diamantu s certifikátem by neměl mít investor větší problémy.

Pozor na specifika

Podobně jako u jakékoli jiné specifické investice, i u diamantů je potřeba si dávat pozor na to, co a kupujeme, za kolik to kupujeme a také od koho to kupujeme. Podobně jako například u nemovitostí, nebo pozemků, člověk musí znát určitá specifika trhu a pokud realizuje nákup bezhlavě a narychlo, může se mu to vymstít.

Bez certifikátu to nejde

Základem při nákupu diamantu je certifikát od mezinárodně uznávané společnosti (většinou GIA, HRD, IGI), resp. jeho zmenšenina zatavená v pouzdře společně s diamantem. Ten definuje všechny základní vlastnosti diamantu ve formě 4C (cut – řez, color – barva, carat – hmotnost, clarity – čistota). Různé kartičky od pochybných obchodníků jsou bezcenné. Důležitý je také certifikát původu, který by měl zaručovat, že diamant nepochází z některé z afrických zemí, kde odbojová hnutí ilegálně prodávají surové diamanty k financování teroristů a občanských válek.

Co se týče jednotlivých vlastností, z investičního hlediska jsou zajímavé především čistě bílé diamanty (na stupnici GIA od D do F). Ve šperkařství mohou být zajímavé i jiné barvy, zde ale více závisí na módním trendu, takže v určitých časových obdobích jsou oblíbené různé barvy. Čistota musí být také na vysoké úrovni, nejhůře na stupni VS, což znamená velmi malé inkluze těžce odhalitelné i zkušeným odborníkem pod lupou.

Co se týče hmotnosti, k investici jsou vhodné diamanty od jednoho a půl karátu. Nejčastější je tvar kulatý briliantový, s 57 ploškami (facetami), ale mohou se nakupovat i jiné tvary. Nejdůležitější je čistota a symetrie brusu, který dokáže udělat z obyčejného kamene skutečně výjimečný a drahý kousek.

Pozor na pochybné prodejce

I když najdeme v Čechách několik firem, které budou tvrdit, že prodávají nejkvalitnější kameny za skvělé ceny, opak je spíše pravdou. Kameny nejsou ani kvalitní, a už vůbec ne za dobré ceny. Až při prodeji pak investor zjistí, že i když cena diamantů v průběhu investice, resp. vlastnění diamantu, stoupala, jeho investice byla ztrátová, a diamant není schopen prodat ani za cenu, za níž ji pořídil. A problém nemusí být pouze v rozdílu nákupní a prodejní ceny, ale právě v kvalitě kamenu, který si pořídil.

Při nákupu diamantu (ať už pro šperk, nebo jako investici) je potřeba si nechat poradit důvěryhodným odborníkem, nebo někým, kdo má s nákupem diamantů zkušenosti. Ti, kdo mají s investováním do diamantů zkušenosti, doporučují realizovat nákup v zahraničí, například přímo v Antverpách, kde je výběr velmi široký a kvalita kamenů je zaručena. V konečném důsledku tak investor, i přes cestovní náklady, ušetří peníze i nervy při prodeji diamantu.

Dalším problémem je likvidita. I když je teoreticky možné prodat diamant s certifikátem prakticky ihned, investor musí počítat s tím, že plnou cenu za svůj kámen nedostane. Jak již bylo řečeno, diamanty nejsou rychloobrátkové zboží a jejich prodej, pokud chce investor dostat odpovídající sumu, nějaký čas trvá (i tak je potřeba počítat s určitým spreadem, podobně jako u jiných fyzických komodit). Pro domácí korunové investory je rizikem také vývoj měnového kurzu koruny s dolarem, což může cenu v korunách významně ovlivnit, a to oběma směry. I přes zajímavý růst ceny v dolarech pak nemusí korunový investor realizovat zisk a z relativně konzervativní investice se tak může stát sázka na vývoj měnového kurzu.

Posledním rizikem, na které by si měli investoři dávat velký pozor, jsou umělé diamanty, jejichž množství stále roste a od pravých kamenů jsou bez pořádného testu k nerozeznání. I zde platí, že u dobrého a prověřeného obchodníka by takové kameny investor neměl koupit, ale opatrnost je na místě.  Heslo dvakrát měř a jednou řež se zde nevyplatí ignorovat.

Tagy diamanty

7 komentářů: “Diamanty opět na scéně?”

 1. Lukas napsal:

  než začnete plkat neodborné blbosti, navíc neznalé procesu vzniku takové věci, o níž mluvíte, zejména té umělé, nejprve se dovzdělejte, pak tlachejte.
  Investice je to dlouhdobá, zajišťovací, konzervativní, uchovávací hodnotu vložených peněz. Pokud se někdo chce ‚vzrušovat‘, ať si jde na trh se zlatem a jezdí v tom roller coasteru nahoru dolu. Mimochodem, ví někdo, kdo zlato kupuje, že se má 24 karát nebo 18 karát či čtrnáctku? Vše je obchod, tudíž zpětný prodej je také otázkou nabídky a poptávky. A je lepší fyzická komodita než papírek na důvěru, ať už jim říkáme akcie nebo peníze. A vzhledem k tomu, že Gordon Gekko je investor a spekulant, tak jistě nějaký ten kámen má také. Protože jen chudák si stále stěžuje, že nemůže, ale boháč dělá rozhodnutí a koná.
  Suma sumárum: 1) jen s dborými parametry (4C), 2) jen mezinárodně uznávaná gemologická laboratoř a její certifikát, 3) pokud možno obchodník navázaný přímo na burzu, maximálně 5–10% volného kapitálu a 1/3 investičního kapitálu do diamantů. P.S. Umělé dneska pozná už hodně lidí.

 2. Spekulant napsal:

  Investice do diamantu je dobra leda tak pro ty kteri je prodavaji, ale jako ulozit tam penize? Je to pitomost, proc by nekdo mel kupovat neco za miliony kdyz umele vytvorena vec se stejnejma parametrama je za zlomek ceny?

 3. Gekko napsal:

  multilevelovými naháněči firmy DIC nebo DCI. Když vidím ty jejich prcinky věšící bludy na nos nic netušícím hejlům, je mi z toho zle…

 4. Milan napsal:

  Souhlasím, čeští majitelé diamantů se jednou budou moc a moc divit, v jakém bludu celou dobu žili a budou rádi, když se jim ty jejich „rádoby diamanty“ vůbec podaří prodat.

  • TT napsal:

   Investovat do diamantů v ČR znamená vyhodit cca 70% vložených peněz do kanálu. Obchodník si vás vychutná a ten skvělý investiční diamant, který vám možná osobně prodal, po dlouhém doprošování (možná) za zlomek odkoupí. Docela žasnu, jak se takovéto rady tady mohou objevovat. Autor by si to měl vyzkoušet na vlastní kožku.

   • CharLee napsal:

    A to máte vyčtené nebo z vlastní zkušenosti? Pokud vyčtené, čtete málo nebo bulvár. A pokud z vlastní zkušenosti, tak jste si vybral špatný zdroj a málo jste se ptal. Platí, je to obchod jako každý druhý. A právě proto by si každý kdo chce relevantní informace a koho to zajímá měl prověřit trh v ČR a pak si vybrat. Každý obchod má svá pravidla a bud podle nich hrajete nebo hledáte někde jinde. Tahle investice má své nepopiratelné výhody a v jako každé investici jsou zde určitá rizika. A každý dobrý obchodník Vám je vysvětlí. A nepopiratelným faktem je skutečnost, že v tom současném chaosu se jedná o jednu z nejstabilnějších investic. A kdo chce adrenalin, tak at hleda vlny v akciích a jiných papírech :-).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.