CZK/€ 24.660 -0,14%

CZK/$ 23.320 -0,63%

CZK/£ 29.075 -0,24%

CZK/CHF 23.987 +100,00%

Text: Petr Fejtek

24. 01. 2008

2 komentáře

Dělbuch nebo výbuch?

 


 

Do zajištěných a peněžních fondů sice přišlo 660 milionů koruna, ale zároveň ostatním pustili jejich podílníci žilou 290 milionů korun. Výsledné saldo tedy skončilo na pouhých 370 milionech korun.

A bude ještě hůř: akciové trhy totiž předvedly další ze svých dvojitých vrutů nazad, ale doskok nás teprve čeká. Tím hůř – je to právě nejistota, co naši investoři jen tak neskousnou. Část jich volá "zpátky na stromy", druhá část prchá pod křídla zajištěných kvočen.

Zpátky na stromy fondů peněžního trhu začalo šplhat dalších 150 milionů korun, pěkně v týmu bankovní trojky. Nejrychleji opět leze ISČS Sporoinvest, který se tak (po ročním oddechu) opět blíží svým rekordním 46 miliardám.

Dluhopisové fondy opustilo 80 milionů a nemůžeme se příliš divit, když ročním výnosem nedosahují ani úrovně fondů peněžní trhu. Tentokrát se i smíšené fondy musely rozloučit se 40 miliony korun.

U dluhopisových fondů jsme si na to již zvykli, přesto v nich stále zůstává přes 40 miliard korun a dalších 140 miliard máme v penzijních fondech (které jsou prakticky full dluhopisové). To je dohromady více než třetina z celkem asi 500 miliard úspor, které jsou u nás celkově v investicích, což je stále víc než dostatečné.

REKLAMA

Jen do zajištěných
Dluhopisy obecně jako konzervativní součást portfolia jsou navíc i v zajištěných fondech, protože v nich se – což si mnozí u nás stále neuvědomují – na podkladové aktivum "vsadí" jen jejich kumulovaný kuponový výnos.

Spanilou jízdu zakončil ČSOB Vodního bohatství 1, který ještě za poslední den dokázal spláchnout přes 130 milionů korun. Za 15 dní dokázal zvládnout 880 milionů korun, což je v průměru skoro 60 milionů denně a nový rekord v historii zajištěných fondů.

Z továrny KBC-ČSOB ale hned vyjel nový model – zajištěný fond ČSOB Spektrum 1, jehož konstrukce nabízí další revoluční rozložení investice v rámci jednoho produktu. Jeho výnos se totiž odvíjí od vývoje tří podkladových aktiv v koši fondu – posílení středoevropských měn vůči euru (34% váha v koši), růstu cen komodit (ropa, hliník, nikl, olovo, zinek a měď s váhou 33 %) a růstu cen akcií společností ze zemí BRIC (Brazílie, Rusko, Indie, Čína: 33 %). Fond je samozřejmě korunový, tedy bez měnového rizika a splatnost 5 let a 7 měsíců.

Také ESPA-ČS startuje s novinkou, tentokrát u nás oblíbeného typu click: s pořadovým číslem 25 investory bude fond lákat zhodnocením až 8 % ročně. Výnos za každé z pěti ročních období se uzamkne a na konci pětiletého období trvání fondu se sečtou. Výnos bude záviset na vývoji kurzu akcií 25 velkých světových firem a pokud kurz žádné z nich nikdy během následujících 12 měsíců neklesne pod stanovenou bariéru, připíší si investoři 8% zhodnocení. Při poklesu jedné ze sledovaných akcií si investoři připíší 6% zhodnocení, při poklesu dvou akcií 4% zhodnocení, při poklesu tří akcií 2% zhodnocení. V případě poklesu čtyř a více sledovaných akcií nebude za daný rok žádné zhodnocení. Bariéra bude stanovena procentem ze závěrečných cen akcií ze dne 2. května 2007, nejvýše však může být na úrovni 69 %.

REKLAMA

Pro úplnost ještě dodejme, že i Max 8 se přiblížil 100 milionům, nový a starý ESPA-ČS uvítaly 35 a Pioneer-zajištěný 25 milionů korun.

Akciový strašidelný zámek
Předvedly akciové trhy jen svou oblíbenou petardu, anebo to byl první ze série výbuchů? Situace jakoby připomíná děsivou událost v Novákách. V muničáku se zkrátka nedoporučuje pořádat ohňostroj.

Akciové trhy by měly být odolnější, měly by být i otrlejší. Ale jsou naopak zřejmě čím dál citlivější na každou prskavku. Možná to ještě není "ta pravá" korekce, možná jen medvěd vykoukl po zimním spánku z pelíšku a jak se protahoval, ukázal investorům nejen záda, ale i to, co má pod nimi.

Medvídek nebyl z Bogoty, ale tentokrát ze Šanghaje. Pošťouchla ho ale čínská vláda, která se nechala slyšet, že na místní burze omezí nelegální investice. Tamní trh navíc za poslední rok vylétl o 130 %, takže propad o 9 % byl vlastně zanedbatelný. Čínská centrální banka ale také (s cílem omezit přehřívání ekonomiky) zvýšila povinné rezervy bank. Tím omezila dostupnost půjček doma, ale vlna korekce obletěla svět: "Aby Čína vedla Spojené státy, to je neuvěřitelné. To jsem ještě neviděl, nikdy," poznamenal analytik banky Baring Asset Management. Index Dow Jones zažil největší pokles od 11. září 2001!

REKLAMA

Nu a u nás jsme 4% pokles viděli naposled v loňském květnu.

Dějství druhé
Užuž to vypadalo na uklidnění, ale odpolední čtvrtek vrátil do hry nejistotu: výprodeje dalšího globálního propadu na světových trzích odstartovaly tentokrát pojišťovny. Nejen u nás tedy pojistný trh stagnuje…

Za Čínou však vykoukl a vystrčil růžky ještě horší strašák – stále ještě nezažehnaná deprese, když i Alan Greenspan zapochyboval o konci roku.

Světové trhy zkrátka dostaly záminku k vybírání zisků po více než půlročním růstu. Ani pátek nepřinesl uklidnění: evropské trhy završily svůj nejhorší týden od začátku býčího trendu počátkem roku 2003. Knížecí radou se blýskl analytický tým americké investiční banky Merrill Lynch, když vidí předzvěst vyšší kolísavosti cen, která se zřejmě udrží delší dobu. Doporučuje tedy blue-chips tituly a defenzivní sektory.

Jak to dopadne?
Příliš nenapověděl ani pátek, kdy Evropa stále padala ani večerní Amerika neukázala jiný směr. Jen u nás se zazelenalo a celkový týdenní propad se snížil na necelou stovku bodů a 5,4 %. Proti poklesu loni v květnu a červnu je tedy zatím jen čtvrtinový. Úrovní jsme se vrátili k loňskému Mikuláši, i když roční výkon již klesl na 4,6 %. Pavel Hadroušek z brokerského domu Fio utěšuje, abychom paralelu s loňskou korekcí nehledali. Prý totiž jak české tituly, tak světové indexy potřebovaly korekci jako sůl.

Kdybych to byl býval věděl, tak bych tam nechodil, řeklo si zřejmě mnoho podílníků ISČS Sporotrend, kteří vzali nohy na ramena i se svými 180 miliony. Proti nim bylo bezmocných jak 55 ČSOB Realitního mixu, tak hrdinných 14 milionů Pioneer akciového. I tyto fondy však silně tratily (5,2 a 3,7 %), takže jim budiž příští týden milostiv.

Nebo je už doba k nákupům? U nás poklesy jako motiv k nákupům fungují pouze na burze (třeba v úterý objem obchodů přesáhl 7,9 miliardy korun), ale u fondů nikoli. U nich lze naopak očekávat další silné výprodeje.

Nervozita je globálně silná, u nás bude asi ještě silnější. Nikdo nepotvrdí, že ceny jsou již dostatečně nízko a nikomu se tak nechce vstupovat do nových pozic.

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • K.Ladislav

  5 března, 2007

  ASI snad nejvetsi vinu na tom minikrachu ma Greenspan , myslíme si tady na Maxově předměstí , kterej ma dnes asi vsechny jeho miliony v hotovosti na konte a zadne akcie a v duchodu nevi , co roupami delat.
  Tedy chtel zas vyzkouset , jestli jeho nicnerikajici slova jeste furt privedou hlupaky k panice a k prodavani fundamentalne levnych akcii od podniku krasne zvysujich zisky.
  A povedlo se mu to.
  Ale kdyz uz je Greenspan v duchodu , mel uz bejt zticha a nestrasit verejnost , ze koncem roku mohla by snad asi prijiti v USA recese.
  Z toho plyne , nejvice akcii by se melo kupovat z Nemecka , potom z Britanie a pak z USA a sice hned , jakmile 1. den porostou , a nebo az 3 dny porostou a koncem roku vsechny akcie prikoupit za stejne sumy a tech americkych akcii nejmene , snad 7:6:5 delit penize na akcie NSR:GB:USA , nebo 5:4:3

  Odpovědět

 • Michal Kára

  5 března, 2007

  Temi „fundamentalne levnyni“ myslite banky, kterym rychlym tempem roste objem spatnych uveru?

  Odpovědět