CZK/€ 24.460 +0,49%

CZK/$ 23.227 +1,12%

CZK/£ 28.235 +0,32%

CZK/CHF 25.379 +0,81%

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

21. 04. 2022

0 komentářů

Čtyři zásady nemovitostního investora

 

Investovat v roce 2022 do nemovitostí a vydělat bude těžší, než bylo zvykem. V posledních letech stačilo koupit téměř cokoliv a trh vyhnal cenu ročně o 10 % až 15 %. Nyní musejí investoři nákup lépe zvažovat. Na druhou stranu ústup zájemců z řad střední třídy dává šanci jednat o ceně a najít správnou investiční příležitost. Realitní kanceláře LEXXUS má pro investory ¨na letošní rok čtyři doporučení .

Loading 

Nevěřte, že cena bytů půjde dolů

„Do realit je rozumné investovat s horizontem pěti, spíše deseti let. Kromě výjimečně předražených nemovitostí jsem přesvědčený, že až se za deset let budeme dívat na ceny pražských bytů, ty dnešní nám budou připadat nízké. Krátkodobě může dojít ke snížení ceny, jak bylo vidět za hospodářské krize v roce 2008. Ale i ten, kdo koupil draze v roce 2008, má dnes nemovitost s nejméně dvojnásobnou hodnotou. Do budoucna na levnější bydlení nevěřím, Praha stále přitahuje nové obyvatele a cenami bydlení spíš dohání západní metropole,” říká ředitel realitní kanceláře LEXXUS Peter Višňovský.

„V poslední dekádě byla bytová výstavba naprosto nedostatečná. V roce 2021 bylo zahájeno skoro 10 000 bytů, což je nejvíce za posledních dvacet let, ale na pokrytí deficitu z předchozích období budeme potřebovat ještě mnoho dalších let intenzivní výstavby,” upozorňuje Jana Panochová ze stejné realitky.

Nepřiměřenou cenu odmítněte

Doba, kdy nemovitosti rostly meziročně dvojciferným číslem, se jen tak nevrátí. Dražší jsou také hypotéky, a to znamená jediné: kupujících na trhu letos výrazně ubude.

„Přirozeným vývojem se růst cen zpomalil, po extrémním roce se dostáváme zase do normálu. Je to i tím, že spoustu lidí odrazuje vysoký hypoteční úrok výrazně nad 4 procenta, a to během roku 2022 očekáváme další růst. To vše vede k nižší poptávce po bytech, které si střední třída pořizuje nejčastěji na hypotéku. Ústup střední třídy dává prostor investorům, kteří budou s prodávajícími jednat o ceně. Těchto jednání letos uvidíme podstatně více než v posledních letech,” říká Jana Panochová.

„Největším investorským rizikem jsou předražené a nekvalitní byty, které se prodají jenom kvůli vysoké poptávce. Po delší době ale mohou vyplynout na povrch nedostatky bytu, které není majitel schopný odstranit. Pokud cena neodpovídá kvalitě, nebojte se ji odmítnout,” dodává Peter Višňovský.

REKLAMA

Vybírejte chytře, lokalita a dispozice jsou určující

„Při rozhodování o typu investičního bytu je důležité si dávat pozor na tři hlavní aspekty. Lokalita, dispozice a cena. Lokalita bytu je logicky nezaměnitelná, tudíž velmi dominantní. U velkých bytů s dispozicí 4+kk a více se těžko hledá nájemník, který by pokryl veškeré náklady. Z toho plyne, že nejvhodnějším investičním bytem je bez kompromisů 2+kk v perspektivní lokalitě. Pokud vše odpovídá ceně, rozhodnutí o koupi je správné,” komentuje Peter Višňovský.

Zapomeňte na rychlé zbohatnutí

„Pokud hledáte stabilitu a můžete si dovolit na výnos počkat pět až deset let, nemovitosti stále patří ke špičce. Například, před 5 lety byla průměrná výnosnost bytů v Praze pět procent a hodnota vyskočila mezi 20 až 50 procenty. Nyní se výnosnost pohybuje kolem dvou procent a pomaleji poroste také zhodnocení,” dodává Peter Višňovský.

„Realitní trh nabízí možnost konzervativních, bezpečných investic. Prodělat na takové dlouhodobé investici je skoro nemožné. Nemovitosti rostou v dlouhodobém horizontu stabilně. Pokud má investor volné prostředky v řádu milionů a hledá výhodné zhodnocení, těžko najde bezpečnější příležitost,” uzavírá Jana Panochová.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Investice do větru. Investoři sází i na plovoucí větrné elektrárny

Na výrobu elektřiny z větrných elektráren na moři spoléhá řada přímořských států s vhodnými podmínkami pro jejich výstavbu. Přestože jsou náklady na jejich výstavbu více než dvojnásobné oproti pevninským větrným elektrárnám při srovnání jejich sdružené ceny energie LCOE, mají řadu neoddiskutovatelných výhod.

Text: Filip Kučera

02. 10. 2023

8D: Týmové řešení problémů jako investice

Nejefektivnější programy snižování nákladů nutně nezačínají úmyslem náklady snižovat. Zlepšování procesů každopádně znamená finanční prospěch. Čím více je snižování nákladů ignorováno, tím větší jsou nakonec úspory, zaznívá v jedné z knih věnovaných neustálému zlepšování produktů a procesů. Jedná se o potírání plýtvání a škrty čehokoli, co nepřidává hodnotu, […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

02. 10. 2023

Rok poté: Jak proof-of-stake změnil Ethereum

Loni v září nahradilo Ethereum svůj konsenzuální mechanismus založený na proof-of-work blockchainu konceptem proof-of-stake. Tento dychtivě očekávaný upgrade je označovaný jako Sloučení (The Merge). V uplynulém roce došlo ke snížení počtu etherů v oběhu o téměř 300 000 a spotřeba elektřiny klesla o 99,95 %. Mezitím se však síť přiblížila možnému kritickému […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *