CZK/€ 23.660 -0,25%

CZK/$ 21.748 -1,15%

CZK/£ 26.728 -0,93%

CZK/CHF 23.735 -0,34%

Text: Petr Zámečník

05. 05. 2016

9 komentářů

ČSSD: Dluhy se platit nemusí

 


 

Sociální demokracie (ČSSD) již dlouhodobě prosazuje názor, že dluhy se platit nemusí. Ukazuje to na státním rozpočtu a kupříkladu i postoj ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové, že deficit důchodového účtu není problém. Nyní vedení nejsilnější parlamentní strany dlužníkům ukazuje cestu, jak se placení závazků vyhnout.

ČSSD prohrála soudní spor se svým bývalým advokátem Zdeňkem Altnerem, který pro Sociální demokracii v 90. letech vysoudil od státu Lidový dům. Za to dostal odměnu 17 mil. Kč, ale podle smlouvy měl dostat mnohem víc. Nedávno mu Městský soud v Praze přisoudil dalších 18 mil. Kč – a k nim smluvní úroky z prodlení ve výši dalších 319 mil. Kč. A Sociální demokracie usoudila, že respektovat rozsudek se jí nehodí, a tak ho nerespektuje a dluh odmítá uhradit.

Důvod, proč Sociální demokracie je jednoduchý. Podává dovolání k Vrchnímu soudu, v němž si stěžuje na výši úroků, která má být způsobena liknavostí a průtahy soudů. Jenže dovolání nemá odkladný účinek a pravomocné rozhodnutí stanovilo splatnost dluhu již před několika týdny. Pokud by ale ČSSD dluh uhradila, v případě úspěšného dovolání by musela peníze vymáhat zpět od Zdeňka Altnera. A to se jí nechce. Proto raději nerespektuje splatnost dluhu a nechala na sebe uvalit exekuci.

Nutno podotknout, že pokud se ČSSD přihlásí některý z věřitelů Zdeňka Altnera, jeho pohledávku uhradí. Takto již zaplatila kolem 10 mil. Kč. Na splacení celého dluhu Sociální demokracie ani nemá. Se svými stranickými prostředky hospodaří obdobně jako se státními financemi a dlouhodobě je drží v deficitech. Sice ze státního rozpočtu a od sponzorů obdrží ročně cca 173 mil. Kč, ty ale obratem utratí za stranický aparát a volební propagaci. Dluhy strany dosahují přibližně 200 mil. Kč a hospodaří s majetkem přibližně 350 mil. Kč. A Lidovým domem. Na úhradu dluhu by si tak musela půjčit – a to v situaci, kdy se blíží krajské volby, na které také bude hledat finanční prostředky.

Ve hře o sociálnědemokratické stamiliony se v minulém týdnu objevil další hráč. Slovenský miliardář Pavol Krúpa nabídl Zdeňku Altnerovi, že jeho (v současnosti obtížně dobytnou) pohledávku vůči ČSSD odkoupí. Nabídl 55 mil. Kč s tím, že konečná cena bude otázkou dohody. „Poslal jsem panu doktoru Veselému oficiální žádost na odkup pohledávky pana Altnera za 55 milionů korun. Nabídka zohledňuje i možnou modifikaci výšky pohledávky ze strany Nejvyššího soudu a délku řízení,“ potvrdil Pavol Krúpa pro Lidové noviny.

REKLAMA

Peripetie ČSSD a její přístup k vykonatelnému rozsudku má nepříjemnou pachuť. Strana, jejíž předseda představuje nejvyšší výkonnou moc v zemi na postu premiéra, vytváří prostředí, kdy právo neplatí pro každého stejně a kdy „vyvolení“ mohou nerespektovat soudní rozhodnutí. Možná i proto od Sociální demokracie vycházejí nápady na posilování práv neplatících nájemníků, znesnadňování exekucí a upřednostňování jedné ze stran v obchodním styku. Vždy se přitom ohání ochranou slabší strany – spotřebitele. Kupodivu i v případě, kdy se v daném okruhu spotřebitel nepohybuje, jako je např. regulace provizí vyplácených pojišťovnami finančním zprostředkovatelům.

Loading

Vstoupit do diskuze 9 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

konkurz WCA

WCA je v konkurzu, reorganizace neprošla. Věřitelům běží čas

WCA International Matouše Poláka skončila v konkurzu. Městský soud v Praze zjistil úpadek a prohlásil konkurz na majetek společnosti 27. února 2023. Věřitelé mají nyní jen da měsíce na přihlášení pohledávek. Lhůta pro podávání přihlášek končí 27. dubna 2023.

Text: Veronika Hejná

01. 03. 2023

Zúžení SJM a podnikání

Manžel podniká? Uzavřete manželskou smlouvu

Jak je známo, OSVČ za závazky vzniklé z podnikání odpovídá celým svým majetkem. Nezáleží na tom, zda jde o majetek využívaný k podnikání anebo ne. Jak podnikat a neohrozit přitom svou rodinu?

Text: Veronika Hejná

26. 10. 2020

argentina a MMF

Argentinská partička pokeru

Argentina má problémy s vysokými zahraničními dluhy, nezaměstnaností a vysokou inflací. Nový prezident si na pomoc zavolal zástupce Mezinárodního měnového fondu, aby o výši dluhu jednali.

Text: Karel Pučelík

25. 02. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Míra

  9 května, 2016

  To, co předvádí ČSSD už dlouhá léta od dob předsedování páně Zemana přes všechny až po toho současného, je do nebe volající šlendrián. Pouze nahlas dokazují, že vedle rovných jsou tady ještě rovnější a na ně se zákony nevztahují.

  Odpovědět

 • 9 května, 2016

  Jelikož má ČSSD díky panu Altnerovi dluh přes čtvrt miliardy, tak se domnívám, že regulace provizí u ŽP včetně čistých rizikovek bude schválena a projde…

  Odpovědět

 • pavel-hanzl

  11 května, 2016

  I pouhá dedukce absolventa mateřské školy umožní závěr, že jste si jasně vědom korupce, kvůli které ČSSD tak moc chce omezit roční vyplacené provize ze životních pojištění v českém prostoru. Malá hádanka: dělá to nezištně?

  Odpovědět

 • Gauner

  9 května, 2016

  je na distanc této strany.Po tomto je zcela a absolutně nevolitelná a chce si to při volbách připomenout.Už ji nelze netolerovat a ani žádným jejím předvolební slibům ani heslům nelze věřit.Všichni, i ti co ji nevolili byli podvedeni.Co se tu děje vidí i slepý, němí a chromí.Ještě že se nedá advokát Zdeňkem Altner podplatit jako my hlupáci.

  Odpovědět

 • V.M.

  22 května, 2016

  volit čssd, je jako vložit peníze do banky, na kterou je vyhlášena insolvence 😉

  Odpovědět

 • Milan

  29 září, 2016

  Tlusťochu,zaplať

  Odpovědět

 • Karassidlo

  25 listopadu, 2016

  Tak vážení, právě jsem obdržer Rozhodnutí Dovolacího soudu ve STEJNÉ věci a PROHRÁL jsem!!! Z dluhu 38 tisíc se u GE Money stalo několik milionů!!! Úrok 106% ročně, plus pokuty, měsíční pokuty, poplatky a pod BYLY Dovolacím soudem uznány jako ZÁKONNÉ!!!!!! K.

  Odpovědět

 • Jirka

  13 května, 2017

  Tak tato strana, která těch průšvihů za minulá léta měla nespočet (Gross, Rath…) a její šéf, který se bojí debaklu ve volbách a neustále hledá špínu na jiných (ber kde ber), aby odvrátil pozornost od vlastní neschopnosti, se nás snaží přesvědčit, že oni jsou ti čistí, snad čistší než diamant? Jak to že ostatní strany jí v tom podporují a nekritizují jí za to? To se všechny „zavedené“ strany bojí, že vyhraje ANO a ukáže jim, jak špatně to vedli?

  Odpovědět

 • Radek

  14 května, 2017

  ČSSD rád nemám a nikdy jsem ji nevolil a ani to neplánuji. Přesto má Bohuslav Sobotka mou podporu v současné situaci, kdy Andrej Babiš jako ministr financí nemluví pravdu, přihrává si tantiemy ze státního rozpočtu a likviduje konkurenci z řad malých podnikatelů. A nadto pan všemohoucí a všemocný prezident republiky Miloš Zeman nenašel toaletní papír, tak používá ústavu. Jestli toto nevidíte, co vám ještě může otevřít oči?

  Odpovědět