CZK/€ 25.375 +0,55%

CZK/$ 23.366 +0,77%

CZK/£ 30.180 +0,69%

CZK/CHF 26.208 +0,44%

Text: Daniel Mareš

10. 08. 2020

14 komentářů

Ubytovací zařízení mohou dostat kompenzace za 72 dní karantény

 

Vláda schválila pomoc pro ubytovací zařízení v rámci dopadů koronavirové krize. Díky programu COVID – Ubytování dostanou kompenzace za 72 dní karantény. Stát jim přispěje částkou 100 až 330 korun na pokoj a noc za období, kdy musela být uzavřena. Výzva má být vyhlášena v průběhu srpna. Je taková částka adekvátní? Měla by se hledat jiná lepší forma pomoci?

Loading 

V tiskové zprávě Ministerstva pro místní rozvoj (MMR) se mimo jiné dočteme, že více jak 95 procent ubytovacích zařízení muselo být vzhledem k pandemii koronaviru po dobu 2,5 měsících uzavřeno.  Propad cestovního ruchu bude mít poměrně rozsáhlé ekonomické následky.

Ministerstvo tak přišlo s dotací, která podpoří toto odvětví cestovního ruchu. „Věřím, že tím našim podnikatelům pomůžeme, aby toto svízelné období, kdy musejí navíc čelit odlivu zahraničních turistů,“ říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Analytik Československé obchodní banky (ČSOB) Petr Dufek tento návrh vítá. „Jde o další krok, který může významně vylepšit cash-flow firem. Subjekty měly navíc možnost využít program Antivirus, který jim hradí významnou část mzdových nákladů, moratorium na nájemné a úvěry,,“ vysvětluje analytik ČSOB.

V rámci vyplácení podpory bude zohledněna i sezónnost zařízení. To znamená, že pokud v předchozích dvou letech bylo zařízení uzavřeno, na podporu nárok mít nebude. Případně bude poměrně krácena. MMR vyhlásí výzvu k předkládání žádosti o dotaci během srpna. Žadatel vyplní online formulář žádosti, která bude zpřístupněna zároveň s vyhlášením výzvy, a doručí na Státní fond podpory investic, který bude žádosti administrovat.

REKLAMA

Lepším řešením by bylo odpouštění sociálního pojištění

„Je to vlastně speciální bonus jen pro ubytovací služby, které byly opravdu ve výjimečné situaci ve srovnání s ostatními. Realizovat ubytovací služby na internetu nemohly, stejně jako je prodávat na ulici přes okénko. Pokud bych si měl představit nějakou ráznou plošnou podporu ekonomiky, dal bych přednost odpuštění sociálního pojištění na 3-6 měsíců,“ myslí si Petr Dufek.

COVID – Ubytování počítá pouze s ubytovacími zařízeními, kam nespadají krátkodobé pronájmy typu Airbnb. Dotace je navržena ve výši 100 až 330 korun v závislosti na kategorii a třídě ubytovacího zařízení. Tato podpora přispěje k udržení stávajícího rozsahu a kvality poskytovaných služeb v oblasti cestovního ruchu. Dále též k udržení nabídky služeb.

Na realizaci podpory bude spolupracovat Státní fond podpory investic. Příprava programu byla konzultována s Ministerstvem financí a s Asociací hotelů a restaurací ČR. Spuštěn bude bezprostředně po notifikování programu Evropskou komisí.
COVID Ubytování dotace

V Praze zatím neotevřelo 30 procent ubytovacích zařízení

Podle agentury CzechTourism tvoří cestovní ruch tři procenta z hrubého domácího produktu ČR. Každý rok do veřejných rozpočtů odvádí více než 125 miliard korun. Letos se pak podle analytiků počítá s propadem cestovního ruchu o více než polovinu.

REKLAMA

Situace skutečně není růžová. Podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) Václava Stárka v Praze stále neotevřelo 30 procent ubytovacích zařízení. V regionech jich pak podle Stárka zůstává uzavřená desetina.

Podle průzkumu AHR ČR většina podnikatelů v ubytovacích službách mimo Prahu zatím drží své zaměstnance a propustit musela pouze do 5 procent zaměstnanců. Do 10 procent zaměstnanců propouštělo zatím pouze 14 procent respondentů. Většina stále ještě čeká, jak se bude dále vyvíjet pomoc státu pro udržení a podporu cestovního ruchu.

V Praze se propouštělo více, celkem třetina podnikatelů propustila mezi 5 až 10 procent zaměstnanců. Další třetina podnikatelů propustila do 30 procent zaměstnanců a 15 procent firem uvedlo, že musely propustit až polovinu svých zaměstnanců. Tento stav je daný velkým rozsahem ztrát, kterým budou podnikatelé v Praze čelit, protože jsou většinou závislí na zahraničních turistech a konferencích. Tato skutečnost je také umocněna tím, že Praha tvořila celkem 60 procent cestovního ruchu v ČR.

Loading

Vstoupit do diskuze 14 komentářů


Související články

V ekonomice je hodně peněz

V ekonomice je hodně peněz a co dál

foto: Shutterstock V ekonomice je hodně peněz. To se může zdát jako výhoda, alespoň tak to naše vláda před rokem povídala. Z této krize se proinvestujeme, dáme miliónek sem, další tam, pětitisícovku důchodcům, a to by bylo, aby ten ekonomický růst zase nebyl. A on ani tak […]

Text: Hana Bartušková

31. 05. 2021

Co nás čeká v roce 2021

Vítejme, doufejme, v lepších časech!

Na úvod jednu dobrou zprávu. Horší než loni už to být téměř nemůže. Pak přijdou na řadu špatné zprávy, četbu proto doporučuji lidem s pevnými nervy a smyslem pro realitu. Ale, konec dobrý, všechno dobré.

Text: Luboš Smrčka

04. 01. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Sedlácký dvůr v Jiřicích

  15 srpna, 2020

  Dobrý den, kdy se bude moci žádat o COVID ubytování?

  Odpovědět

 • Hana Bartušková

  16 srpna, 2020

  dobrý den, pro aktuální informace sledujte stránky ministerstva.

  Odpovědět

 • Pavel Filip

  16 srpna, 2020

  Budu. Pro aktuální informace udělám všecko. 🙂

  Odpovědět

 • Pavel Filip

  16 srpna, 2020

  Mimochodem už víte, co je to statistická hypotéza? Abychom si příště ušetřili nesmyslnou e-mailovou korespondenci přes IS.

  Odpovědět

 • Chalupa u tety - Janov

  1 září, 2020

  Dobrý den, pronajímám chalupu k idividuální rekreaci. Mám nárok na kompenzaci ?

  Odpovědět

 • Kompenzace

  11 září, 2020

  dobrý den!
  pronajímám 10 lůžek jako Apartmány tak vedeno v živnostenském listu, mám nárok na kompenzaci?

  Odpovědět

 • Penzion ,,na splávku

  22 září, 2020

  Kterého období se kompenzace ubytoven týká a jak o ní žádat?

  Odpovědět

 • Ubytování v soukromí

  29 září, 2020

  Pronajímám penzion – roubenou chalupu se 2 ložnicemi. Mám nárok COVID ubytování když jsem důchodce. Kde mám žádat a na jakém tiskopise
  Děkuji za odpověď

  Odpovědět

 • Jarmila Kulišťáková

  11 února, 2021

  Pronajímám 2 pokoje v rodinném domku.Mám nárok COVID ubytování když jsem důchodkyně. Kde mám žádat a na jakém tiskopise. Děkuji za odpověď

  Odpovědět

 • Doležalová M.

  4 března, 2021

  Pronajímám 3 pokoje v rodinném domku 1.7 2020, Mám nárok na COVID ? Jsem důchodkyně a mm to jako ubytování v soukromí. Kde mám 6ádat a jaky tiskopis? Děkuji za odpověd

  Odpovědět

 • Věra Jandačová

  8 ledna, 2021

  Mám penzion a čerpal jsem dotaci na 72 dnu a penzion mám stále uzavřený,existuje další dotace covid 19 ubytování

  Odpovědět

 • Zlata Kršková

  28 ledna, 2021

  Dobrý den,pronajímám chalupu v Krkonoších 12 lůžek,mám nárok na kompenzaci,

  Odpovědět

 • Zdeněk Nýč

  25 března, 2021

  Jsem na ubytování zívislý a od prosince, kdy mám zavřeno jsem nedostal nic

  Odpovědět

 • NATAŠA KONEČNÁ

  8 dubna, 2021

  MÁM PENZION 10 POKOJU CELKEM 30 LUŽEK, ČERPALA JSEM KOMPENZAČNÍ BONUZ OSVČ MÁM JEŠTĚ NÁROK NA NĚJAKOU DOTACI NA LUŽKA

  Odpovědět