Neděle 25. července. Svátek má Jakub.

Ubytovací zařízení mohou dostat kompenzace za 72 dní karantény

Vláda schválila pomoc pro ubytovací zařízení v rámci dopadů koronavirové krize. Díky programu COVID – Ubytování dostanou kompenzace za 72 dní karantény. Stát jim přispěje částkou 100 až 330 korun na pokoj a noc za období, kdy musela být uzavřena. Výzva má být vyhlášena v průběhu srpna. Je taková částka adekvátní? Měla by se hledat jiná lepší forma pomoci?

V tiskové zprávě Ministerstva pro místní rozvoj (MMR) se mimo jiné dočteme, že více jak 95 procent ubytovacích zařízení muselo být vzhledem k pandemii koronaviru po dobu 2,5 měsících uzavřeno.  Propad cestovního ruchu bude mít poměrně rozsáhlé ekonomické následky.

Ministerstvo tak přišlo s dotací, která podpoří toto odvětví cestovního ruchu. „Věřím, že tím našim podnikatelům pomůžeme, aby toto svízelné období, kdy musejí navíc čelit odlivu zahraničních turistů,“ říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Analytik Československé obchodní banky (ČSOB) Petr Dufek tento návrh vítá. „Jde o další krok, který může významně vylepšit cash-flow firem. Subjekty měly navíc možnost využít program Antivirus, který jim hradí významnou část mzdových nákladů, moratorium na nájemné a úvěry,,“ vysvětluje analytik ČSOB.

V rámci vyplácení podpory bude zohledněna i sezónnost zařízení. To znamená, že pokud v předchozích dvou letech bylo zařízení uzavřeno, na podporu nárok mít nebude. Případně bude poměrně krácena. MMR vyhlásí výzvu k předkládání žádosti o dotaci během srpna. Žadatel vyplní online formulář žádosti, která bude zpřístupněna zároveň s vyhlášením výzvy, a doručí na Státní fond podpory investic, který bude žádosti administrovat.

Lepším řešením by bylo odpouštění sociálního pojištění

„Je to vlastně speciální bonus jen pro ubytovací služby, které byly opravdu ve výjimečné situaci ve srovnání s ostatními. Realizovat ubytovací služby na internetu nemohly, stejně jako je prodávat na ulici přes okénko. Pokud bych si měl představit nějakou ráznou plošnou podporu ekonomiky, dal bych přednost odpuštění sociálního pojištění na 3-6 měsíců,“ myslí si Petr Dufek.

COVID – Ubytování počítá pouze s ubytovacími zařízeními, kam nespadají krátkodobé pronájmy typu Airbnb. Dotace je navržena ve výši 100 až 330 korun v závislosti na kategorii a třídě ubytovacího zařízení. Tato podpora přispěje k udržení stávajícího rozsahu a kvality poskytovaných služeb v oblasti cestovního ruchu. Dále též k udržení nabídky služeb.

Na realizaci podpory bude spolupracovat Státní fond podpory investic. Příprava programu byla konzultována s Ministerstvem financí a s Asociací hotelů a restaurací ČR. Spuštěn bude bezprostředně po notifikování programu Evropskou komisí.

COVID Ubytování dotace

V Praze zatím neotevřelo 30 procent ubytovacích zařízení

Podle agentury CzechTourism tvoří cestovní ruch tři procenta z hrubého domácího produktu ČR. Každý rok do veřejných rozpočtů odvádí více než 125 miliard korun. Letos se pak podle analytiků počítá s propadem cestovního ruchu o více než polovinu.

Situace skutečně není růžová. Podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) Václava Stárka v Praze stále neotevřelo 30 procent ubytovacích zařízení. V regionech jich pak podle Stárka zůstává uzavřená desetina.

Podle průzkumu AHR ČR většina podnikatelů v ubytovacích službách mimo Prahu zatím drží své zaměstnance a propustit musela pouze do 5 procent zaměstnanců. Do 10 procent zaměstnanců propouštělo zatím pouze 14 procent respondentů. Většina stále ještě čeká, jak se bude dále vyvíjet pomoc státu pro udržení a podporu cestovního ruchu.

V Praze se propouštělo více, celkem třetina podnikatelů propustila mezi 5 až 10 procent zaměstnanců. Další třetina podnikatelů propustila do 30 procent zaměstnanců a 15 procent firem uvedlo, že musely propustit až polovinu svých zaměstnanců. Tento stav je daný velkým rozsahem ztrát, kterým budou podnikatelé v Praze čelit, protože jsou většinou závislí na zahraničních turistech a konferencích. Tato skutečnost je také umocněna tím, že Praha tvořila celkem 60 procent cestovního ruchu v ČR.

14 komentářů: “Ubytovací zařízení mohou dostat kompenzace za 72 dní karantény”

 1. NATAŠA KONEČNÁ napsal:

  MÁM PENZION 10 POKOJU CELKEM 30 LUŽEK, ČERPALA JSEM KOMPENZAČNÍ BONUZ OSVČ MÁM JEŠTĚ NÁROK NA NĚJAKOU DOTACI NA LUŽKA

 2. Zdeněk Nýč napsal:

  Jsem na ubytování zívislý a od prosince, kdy mám zavřeno jsem nedostal nic

 3. Zlata Kršková napsal:

  Dobrý den,pronajímám chalupu v Krkonoších 12 lůžek,mám nárok na kompenzaci,

 4. Věra Jandačová napsal:

  Mám penzion a čerpal jsem dotaci na 72 dnu a penzion mám stále uzavřený,existuje další dotace covid 19 ubytování

 5. Ubytování v soukromí napsal:

  Pronajímám penzion – roubenou chalupu se 2 ložnicemi. Mám nárok COVID ubytování když jsem důchodce. Kde mám žádat a na jakém tiskopise
  Děkuji za odpověď

  • Jarmila Kulišťáková napsal:

   Pronajímám 2 pokoje v rodinném domku.Mám nárok COVID ubytování když jsem důchodkyně. Kde mám žádat a na jakém tiskopise. Děkuji za odpověď

  • Doležalová M. napsal:

   Pronajímám 3 pokoje v rodinném domku 1.7 2020, Mám nárok na COVID ? Jsem důchodkyně a mm to jako ubytování v soukromí. Kde mám 6ádat a jaky tiskopis? Děkuji za odpověd

 6. Penzion ,,na splávku napsal:

  Kterého období se kompenzace ubytoven týká a jak o ní žádat?

 7. Kompenzace napsal:

  dobrý den!
  pronajímám 10 lůžek jako Apartmány tak vedeno v živnostenském listu, mám nárok na kompenzaci?

 8. Chalupa u tety - Janov napsal:

  Dobrý den, pronajímám chalupu k idividuální rekreaci. Mám nárok na kompenzaci ?

 9. Sedlácký dvůr v Jiřicích napsal:

  Dobrý den, kdy se bude moci žádat o COVID ubytování?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.