CZK/€ 25.005 +0,04%

CZK/$ 23.223 +0,15%

CZK/£ 29.136 -0,14%

CZK/CHF 25.597 -0,09%

Text: Luboš Smrčka

09. 03. 2021

1 komentář

Covid je pro nemocnice finanční tragédie

 

Už jsem několikrát slyšel, dokonce i od lidí, kteří jsou vzdělaní a žádní hlupáci, že nemocnice máme plné pacientům s covidem proto, že je to pro zdravotní zařízení finančně výhodné. Rád bych je upozornil, že to není tak jednoduché.

Loading



 

Samozřejmě může vypadat velmi lákavě uklidnit duši představou, že situace v nemocnicích vůbec není tak špatná, protože počty pacientů jsou uměle zvyšovány a tím jsou zvyšovány i platby za „covidová“ lůžka. Moc dobře chápu, proč tomu poměrně dost lidí s radostí věří. Zvláště, když je tento myšlenkový model podporován povětšinou děsivými čísly o rozdílech mezi platbami za běžné nemocniční lůžko a „covidové“ lůžko. A že se jich objevuje. Lidé popírající pomalu i existenci viru třeba uvádějí, že platba pojišťovny za pacienta s covidem je 60 tisíc za den, za běžného pacienta deset tisíc (to jsou čísla vzatá namátkou z jednoho postu na sociálních sítích, který má stovky sdílení, tedy lze jej označit za vcelku rozšířený).

Teď bych tady mohl dalekosáhle vysvětlovat rozdíly mezi lůžkem a lůžkem. Jedno je na běžném pokoji, další na JIP, jiné s ventilátorem… To všechno jsou různé světy. Soustřeďme se ale jen na to, co je pro náš ekonomický příběh skutečně důležité. Je třeba připustit, že po určitou dobu byla skutečně platba za JIP „covidové“ lůžko o nějakých 60 000 korun za den vyšší než platba na „necovid“ lůžko na JIP. Což již neplatí, rozdíl je v současnosti menší, ale to nevadí – pro nás jsou nejpodstatnější celkem obecné vztahy, které stačí doložit bez velkých detailů.

Ta suma rozdílu se zdá obrovská. Zvláště, když si to přepočítáte na týdenní rozdíl (bylo to více než 400 tisíc korun).

Proti tomu ale stojí velmi významné náklady navíc. Ale ty samy by na ospravedlnění tak mohutného „příplatku za covid“ nestačily – jakkoliv jde klidně o deset či dvacet tisíc korun za den. (Jenom na okraj je třeba dodat, že u běžných „covid lůžek“ je příplatek podstatně nižší a sám o sobě sotva pokryje vyšší náklady.)

REKLAMA

Skutečná potíž je ryze ekonomická a tkví v nákladech ušlých příležitostí na straně nemocnic

Například pro ústav zaměřený komerčně především na ortopedii je zabrání JIP (kam tedy nelze umístit pacienty po operacích, transplantacích kloubů a podobně) pro covidové pacienty ekonomická tragédie. Přípatky za lůžko naprosto nemohou vynahradit statisícové a milionové příjmy z neuskutečněných operací.

Ve velké a všeobecně zaměřené nemocnici odpadají v podstatě všechny finančně důležité zákroky. I relativně jednoduchá katetrizace srdečních cév však znamená stotisícové platby. To jsou zákroky, kdy pacient před a po úkonu stráví na JIP dohromady třeba tři dny. Ale vysoce specializovaný zákrok na velmi drahých přístrojích přinese nemocnici třeba půl milionu. A to jsem vybral ještě relativně levný příklad. Invazivně prováděná operace srdce nebo třeba transplantace plic jsou zase v jiných cenových relacích.

Ekonomické logice a prosté matematice skutečně covidové příplatky nemohou konkurovat. Takže finančně to stojí asi tak: Nemocnice dostanou proplaceny desítky nebo stovky milionů korun navíc v příplatcích (podle velikosti a počtu lůžek pro covid-pacienty), proti tomu ale zaplatí o (při troše štěstí) něco menší desítky a stovky milionů korun navíc v nákladech, především však přijdou o stovky milionů a dohromady jistě o mnohé a mnohé miliardy korun za neuskutečněné operace a další zákroky všeho možného druhu.

Ve skutečnosti by bylo v nejlepším zájmu nemocnic dosáhnout u covidových pacientů pokud možno co nejkratší dobu hospitalizace a udržet si alespoň nějakou kapacitu JIP pro komerčně zajímavější činnost. (Což platilo, dokud nepřišla restrikce u zákroků, které nejsou nezbytně nutné pro udržení života nebo zabránění zásadního zhoršení zdravotního stavu pacienta.)

REKLAMA

Ale tak či onak – nenamlouvejme si, že za přeplněná covidová oddělení může systém příplatků za lůžka a ziskuchtiví lékaři mazaně využívající otevřenou ruku státu. Není to pravda a jde o finančně absurdní představu. Je to dokonce právě naopak. Trochu absurdním důsledkem přeplněných JIP v nemocnicích bude, že se ty velké i ty malé dostanou do vážných finančních problémů.

Nevím, zda s tím počítá novelizovaný rozpočet na rok 2021 a zda je sanace nemocnic zanesená ve schodku půl bilionu, ale jestli ne, tak bych doporučil začít někde usilovně hledat pěkných pár miliard.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Nejdůležitější body z letošního sjezdu akcionářů Berkshire Hathaway

Letošní sjezd akcionářů Berkshire byl v poněkud utlumené náladě, protože se tentokrát pořádal po dlouhé době bez již zesnulého Charlieho Mungera. Na Buffettovi to bylo poznat. Ovšem i letošní sjezd nabízí investorům velmi cenné poznatky a vhledy do Buffettovi mysli, ohledně trhů a ekonomiky.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

07. 05. 2024

Vyplatí se prodávat akcie v květnu podle známého přísloví?

‘Sell in May and go away’ je jedno z nejznámějších přísloví ve finančním světě a podle analýzy investiční platformy eToro je toto rčení dobře podloženo historickými údaji. Společnost prozkoumala měsíční výnosy cen 15 největších světových akciových indexů za posledních 50 let, aby otestovala, zda se akcie v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 05. 2024

Diverzifikaci portfolia pomocí FX. Proč a jak na to?

Nejdůležitější investiční strategií je diverzifikace. Devizové prostředky (FX) jsou sice v tomto ohledu často podceňovány, mohou však pomoci zvýšit stabilitu portfolia i rizikově vážené výnosy. FX mohou prohloubit diverzifikaci tím, že sníží přílišnou expozici vůči domácí měně, umožní správu závazků v cizích měnách, budou generovat pasivní příjem, případně nabídnou […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Roman

    14 března, 2021

    Za pár měsíců se podívám do účetních uzávěrek českých nemocnic a pak uvidíme, jak velká katastrofa to je.

    Odpovědět