Čtvrtek 25. února. Svátek má Liliana.

Co bude se strukturami po vyhozených zemských ředitelích OVB?

OVB Allfinanz na příkaz dozorčí rady OVB Holding rozvázala spolupráci se třemi zemskými řediteli. Co se stane s jejich strukturami?

Důvody vyhození tří zemských ředitelů Martina Zoubka, Lukáše Lichtenberka a Jana Kokty si OVB Allfinanz nechává pod pokličkou. Nebyl to ale nápad české centrály, nýbrž dozorčí rady německého OVB Holding. Tentýž holding, který Martina Zoubka vychvaloval a ukazoval po celé Evropě jako příklad špičkového manažera, ho označil spolu s dalšími dvěma zemskými řediteli za původ všeho zla a vystavil mu červenou kartu.

Tři zemští ředitelé s definitivní platností v OVB končí. Bližší podmínky ukončení spolupráce nejsou veřejné, nicméně podle informací zdroje blízkého vedení OVB Allfinanz se dohoda o finanční kompenzaci pro odcházející ředitele zatím nerýsuje. Zato o zbývající bezhlavé struktury je v OVB zájem. Nastává období porcování medvěda.

O finanční poradenství se přinejmenším v případě zemského ředitelství Martina Zoubka hovořit nedalo. Mírně řečeno byla kontroversní i kvalita finančního zprostředkování jeho zemského ředitelství. Petr Borkovec, šéf konkurenční finančně poradenské společnosti Partners, která vzešla z OVB, dokonce neváhal veřejně prohlásit, že „Zoubkovci jsou průser pro celý trh“. Sám jsem měl možnost hovořit s nováčkem zlákaným Zoubkovou strukturou, který mi potvrdil zvěsti o praktikách užívaných při zprostředkování, nad kterými zůstává morálka stát. To je ale jiná pohádka a velký otazník nad efektivitou dohledu ČNB, který se zmohl pouze na sankce 2 mil. Kč a 5 mil. Kč pro OVB a 6 mil. Kč pro Lukáše Štorka (dříve Mikuly, ještě dříve Štorka). Nyní jde o struktury, které v OVB zbývají.

Struktury bez svého zemského ředitele mohou zůstat pod centrálou. Tím by se de facto zvýšila marže centrály, protože by nemusely být vypláceny rozdílové provize, které inkasoval zemský ředitel. Nevýhodou ovšem je, že se o struktury musí někdo starat. Může to sice dělat přímý podřízený bývalého zemského ředitele, ovšem bez pravomocí zemského ředitele to jde pouze omezeně… a na centrále také OVB asi nemá lidi se zkušeností k řízení multilevelové struktury… bude tak lepší struktury přeřadit k jiným ředitelstvím.

A tu začíná boj o nejlepší části porcované šelmy. Zbývající zemští ředitelé OVB si osiřelé struktury mohou osvojit a čerpat z jejich produkce. A zájem není malý. Zda byl motivem příjem nebo špatné renomé provázející Martina Zoubka na finančně poradenském trhu, lze těžko posoudit, nicméně byli to i starší zemští ředitelé OVB, kdo lobboval za jeho vyhození.

V neposlední řadě mohou struktury následovat své zemské ředitele a přestěhovat se do jiné poradenské sítě. Spekulovalo se o Broker Trust, jeho generální ředitel a předseda představenstva Michal Knapp ale tyto spekulace rázně odmítl: „Nezasmluvníme ty tři zemské ředitele, kteří byli odejiti z OVB.“ Pokud by tak k Broker Trustu část struktury přišla, musela by se beztak obejít bez svého zemského ředitele. Pro jakoukoli společnost představují příliš velké reputační riziko… i když, aktuálně je prý připravován přestup jednoho z vyhozených zemských ředitelů pod novou společnost založenou jedním pojišťovacím makléřem…

Doživotní renta aneb Život končí výpovědí…

Zemský ředitel, který vychová dalšího zemského ředitele, má nárok nejen na rozdílové provize, ale také na doživotní rentu. Na tom stojí motivace vychovávat v OVB další, pokud možno silné, struktury. Doživotní renta ale, zdá se, má povážlivou trhlinu.

Martin Zoubek, Lukáš Lichtenberk a Jan Kokta nejsou prvními vyhozenými zemskými řediteli OVB v Česku. V roce 2013 rozvázala OVB Allfinanz smlouvu s Petrem Křenem. Nedohodli se na podmínkách spolupráce. A s každou odseknutou hlavou roste nejistota „přeživších“ poradců: Až se vypracuji na vrcholnou pozici, nedočkám se obdobného osudu? Nejen rozdílové provize z pracně vybudovaných týmů, ale i doživotní renta mohou skončit… např. rozhodnutím dozorčí rady v Německu.

Může být finanční poradenství v MLM společnostech kvalitní?

Nahrávání ... Nahrávání ...

17 komentářů: “Co bude se strukturami po vyhozených zemských ředitelích OVB?”

 1. napsal:

  Artur Petržilka působí na trhu již 8 let. V současné době jako Vicepresident Asociace finančních poradců a je ředitel finančně poradenské společnosti VALfin, s.r.o.. Jaký je názor člověka s dlouhodobými zkušenostmi z poradenství na nové provizní systémy přicházející od prosince 2016?

  Ve finančním poradenství funguji více než 8 let a za celou dobu svého profesního působení v tuto chvíli zažívám již druhé ovlivňování provizí státem, mezi svobodnými soukromými subjekty. V minulosti to bylo zastropování maximální provize u DPS (doplňkového penzijního spoření) na cca 900 Kč (z původních cca max. 6 000 Kč), což je velmi výrazný propad. Jaký to s odstupem času mělo vliv na trh penzijního připojištění – doplňkového penzijního spoření? DPS se téměř přestalo sjednávat. Dá se s nadsázkou říci, že penzijní společnosti počítají počty každoměsíčně uzavřených smluv téměř na kusy. Z pohledu klienta – přestali klienti kvůli této změně méně odkládat na důchod? Můžeme se domnívat…

  V současné době se změna netýká ani tak zastropování provize, nýbrž prodloužení doby ručení za smlouvu životního pojištění (RŽP, KŽP a IŽP) na 5 let. Pojišťovny, jak jsem zaslechl v kuloárech, si od toho slibují, že se prodlouží průměrná doba trvání těchto smluv, která se v současnosti pohybuje okolo 5–6 let. Pozor, co znamená průměrná doba? Samozřejmě, že je velké množství smluv životního pojištění, které končí ještě mnohem dříve. Je otázkou, zda se díky prodloužení doby ručení ze 2 let na 5 let prodlouží také průměrná doba trvání těchto smluv. Podle mého názoru tato změna povede spíše k tomu, že cca 20 – 30 % poradců v oboru skončí, především těch, kteří jsou z pohledu příjmů závislí na prodeji životního pojištění, prostě to finančně neustojí, a nebo si řeknou, že už jim to za to nestojí. A to nemusí být pro zbylé poradce a klienty vlastně špatná zpráva.

  Co jest však ještě pravdou – pokud pojišťovny budou nadále takřka každoročně inovovat své produkty, jak tomu činí v posledních letech, nám poradcům však nezbyde nic jiného, než naše klienty při pravidelném servisu o těchto změnách informovat a pokud to zdravotní stav dovolí a změna pojištění bude dávat pro klienta smysl, je v podstatě naší povinností toto klientovi sdělit a změnu pojištění mu nabídnout – stejně, jako tomu je u pojištění aut, majetku, odpovědnosti a dalších neživotních pojistek.

  Proto tedy prodloužení doby ručení vnímám spíše jako politickou snahu pojišťoven převzít nad distribucí ŽP větší kontrolu a vylepšit zisky pojišťoven. Také tento krok vnímám jako nešťastný z pohledu státu, který říká dvěma subjektům, jaké mezi sebou smějí mít marže. Osobně si myslím, že tento krok povede ke snížení počtu nových smluv a celkovému úpadku trhu ŽP, stejně tak, jako tomu bylo u DPS. A to v situaci, kdy trh životního pojištění již několik let po sobě klesá.

  Na prvním místě je však klient – buďme tedy trpěliví a dávejme klientům cenné rady, jak mají být pojištění na vážná rizika. Kvalitní řešení dokáže většina klientů ocenit.

  Zdroj: http://www.opo­jisteni.cz/po­jistovaci-zprostredkova­tele/artur-petrzilka-co-prinese-zmena-proviznich-systemu-poradenskemu-trhu/

 2. vimzenevim napsal:

  Co asi bude… to co vzdy. S nejakymi ztratami tito 3 ld prevedou struktury jinam… par kusu zustane u ovb jini odejdou ke konkurenci sami… Nemusi bejt jeden vestec aby si to spocital…

 3. Knapp napsal:

  KNapp ten je vzít nemůže když ho nechali vyhodit za neschopnost z ovb:)..
  Jinak je nesmysl to házet na ty 3 zemský ředitele, naopak ti jsou nejschopnější a zajímaví, stejně jako jejich lidi, většina těch nekvalitních chytráku šlo za rychlým výdělkem do konkurence uz :))

 4. Co řešíme? napsal:

  Dobrý den, nechápu co pan Zámečník a lidé zde řeší? Pokud vím, OVB je strukturální firma, tudíž pan Zoubek, Kokta a Lichtenberk měli svého nadřízeného a z podstaty věci tedy náležejí struktury po odejivších ředitelích logicky do strutkury nadřízených těchto pánů… Nebo že by se v OVB něco změnilo a pravidla neplatí?… To že pan Zámečník logicky nemůže vědět jak funguje strukturální firma, protože Fincentrum, pro které pracuje a píše, se jako strukturální nechová a taková zvěrstva jako krádeže a přetahování struktur jsou normální neznamená, že se to samé děje i v OVB, nebo už je tomu jinak? :)

  • Radek napsal:

   Kdepak, jakmile se dostanete na LD či SLD, tak vybočíte ze struktury, která vás „vychovala“. Váš bývalý nadřízený na vás ztrácí jakýkoli nárok, naopak získá nárok na nějakou „doživotní“ rentu.

   Ale asi máte pravdu, že na opuštěné skupiny si bude nejspíš klást největší nárok bývalý šéf Martina Zoubka (víte někdo, kdo to byl?). Ty dva další „vychoval“ právě Martin Zoubek.

   • ovb rd napsal:

    Dita Slezáková s mámou Hankou už konají.

   • Honza napsal:

    No byla to právě Dita Slezáková. A z logiky věci „doživotní“ renta je jen další meziprovize a vypočítává se z výkonů té či oné provize…

 5. OVBák napsal:

  Realita je pochopitelně opět někde úplně jinde. O poradce z těchto tří struktur (ředitelství) projevují zájem jak konkurenční MLM firmy, tak pooly, tak i jednotlivé pojišťovny. Aktivní oslovování a nabídky spolupráce (včetně zajímavých provizí) již běží na plné obrátky (zasvěcení vědí…). Všechny tyto subjekty mají zájem výhradně a pouze o poradce, kteří pod těmito třemi řediteli pracovali (pracují). Ani jeden jediný subjekt nemá zájem o kteréhokoliv z vyhozených tří ředitelů z důvodů reputačního rizika. Takže toliko asi ke všem možným spekulacím a dohadům, kdo-kam-proč-jak a za kolik.

 6. napsal:

  Ono stačí pořádně číst článek jako takový, konkrétně tento výrok Michala Knappa: „Nezasmluvníme ty tři zemské ředitele, kteří byli odejiti z OVB.“ Pan Knapp hovoří o třech ředitelích OVB, nikoliv však o lidech z těchto struktur. Selským rozumem tedy dovozuji, že o ředitele zájem nemají, o jejich lidi však ano. Všichni máme dodnes v paměti onu obrovskou mediální ostudu, kdy pan Hrubý z Broker Consulting vzal pod svá křídla produkční hvězdu OVB pana Štorka…

 7. Ex OVB napsal:

  V OVB se nyní přesahují kdo tyto struktury dostane
  Zoubka a ostatních Ld je mi líto trochu, pořad neco pro tu společnost udělali a nyní je hodí přes palubu a označí za zlo?? No pěkná politika

 8. Kvalita napsal:

  Je zvláštní že dělají ze Zoubka původce všeho zla, přitom o jeho struktury je velký zájem!!! Paradox!!! Zvlášť když nic nepodepisoval a ani lidi neškolil.. Tak nechápu kde na to zlo přišli…

 9. Rejpal napsal:

  Sledováním se dá zjistit, že z OVB do trustu přešlo hodně poradců. Že by najednou OVB poradci smrděli?
  Ne – Knapp prohlásil, že nevezme pouze ředitele. Ale ty ostatní podřízené, proč ne? Byznys je byznys. Kluci ušatí založí firmu, někoho dosadí na viditelná místa a hurá do trustu. Nebo jiného poolu.

  • Krásenský napsal:

   Knapp se prsí, že tři pánové z OVB mají dveře zavřené.
   Ale Lukáše Čovbana do Brokertrustu vzali. A je tam dodnes, i když si změnil jméno na Čovban – podobný postup zvolil Lukáš Štork alias Mikula.
   A to v ZFP Lujáš Čovban bouchal pěkné IŽP, málokdy šel pod 10 mesíčně.

   • Krásenský napsal:

    Z Lukášů se mi udělalo nevolno – Lukáš Čovban změnil jméno na Lukáš Bergmann.

    • Radek napsal:

     Podle ČNB ale v BT už není, byl tam téměř rok od 03.06.2013 do 05.05.2014. Podle všeho je pořád PPZ, ale bez vazby na pojišťovacího agenta či makléře. Že by z oboru již vypadl?

     • Krásenský napsal:

      To musíš bejt Radku schopen trošičku googlovat.
      Když dáš do google jeho jméno a adresu (Italská 324/19), zjistíš, že na stejný adrese Italská 324/19 je Aktiva finance. A tam sice není Lukáš Bergmann, ale Julie Bergmann. Ale teď to podstatný, v ČNB je PPZ Aktiva finance pod Broker Trustem.
      Je stejná adresa v ČNB u Čovbana Bergmanna a Aktivy s Bergmann Julií náhoda?

      Čovban Bergmann měnil jména jako Štork, nakonec sice skončil v Broker Trustu, ale objevila se tam firma na stejný adrese a se stejným příjmením.

      Dobrej návod pro Zoubka, že jo?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.