Sobota 16. ledna. Svátek má Ctirad.

Chráněné fondy – ochrana bez výnosů

Podílové fondy s ochranou kapitálu jsou takovým hybridem mezi otevřenými podílovými fondy a zajištěnými fondy. Od prvních si berou dobrou likviditu, od těch druhých omezení rizika ztrát. Bohužel, snaha o zamezení ztrátám se nepříznivě podepisuje na jejich výnosech.

Chráněné fondy jsou skutečně dobrý nápad. Investory lákají na pozitiva, které si berou z klasických podílových fondů i zajištěných fondů. Již podle názvu je jasné, že od zajištěných fondů si berou ochranu investovaného kapitálu, i když nejde o ochranu stoprocentní. Investor tedy nemá garantováno, že při prodeji podílových listů dostane všechny investované prostředky zpět. Různé fondy řeší tuto ochranu různým způsobem. Někdy je ochrana vázaná na určitý časový horizont, někdy se posouvá nahoru pokaždé, kdy fond překoná maximum a někdy zase může také klesnout.

Tato omezená garance ale platí po celou dobu, kdy investor drží peníze ve fondu, a ne pouze v případě, že investor drží investici až do splatnosti. I v zajištěném fondu totiž může investor skončit ve ztrátě, pokud vystoupí z fondu před dobou splatnosti a ve většině případů ještě zaplatí výstupní poplatek.

Zde se dostáváme k výhodě, kterou si berou chráněné fondy od běžných otevřených podílových fondů, a tím je likvidita. Investor u chráněných fondů není limitován dobou splatnosti a může tak vstoupit, nebo vystoupit z fondu prakticky kdykoli.

Jednou z výhod, kterou mají chráněné fondy oproti zajištěným fondům, by měla být také vyšší flexibilita spojena s aktivní správou. Klasický zajištěný fond má určitou předem danou konstrukci, kterou by neměl v průběhu splatnosti měnit. Chráněný fond má větší možnost reagovat na situaci na trzích a přizpůsobit jí složení svého portfolia. Nižší míra ochrany by tak měla být vykoupena lepší participací na výkonnosti akciových trhů. Dobrý manažer je pak schopný najít ten správný poměr mezi ochranou a výnosy.

Ze silné stránky se ale dneska stává spíše slabina. Nejistota na trzích ve spojení s nutností udržet potenciální ztráty na uzdě však v konečném výsledku vede portfolio manažery k tomu, že portfolia fondů jsou možná až příliš konzervativní. Výnosy, které by tak mohly investoři realizovat při růstu na akciových trzích, jsou tak spíše marketingovým tahem, než skutečností.

Na druhou stranu, jak již bylo řečeno, manažer fondu si nemůže dovolit riskovat v době, kdy je volatilita na trzích nepředvídatelná a ztráty musí být minimální. Klasické zajištěné fondy pak někdy mohou být výhodnějším řešením pro konzervativní investory, kteří se bojí ztrát.

Co je v nabídce

Prvním korunovým fondem, který využíval strategii ochrany investice do výše 90 % byl fond ING Czech Continuous Click Fund Euro, který však byl v červnu letošního roku sloučen s novým fondem ING Multifond Aktiv V5, který vznikl v dubnu. U něho správce negarantuje ochranu investice na minimálně 90 %, ale s pravděpodobností 95 % by neměl pokles překročit 5 %. Jde spíše o aktivně spravovaný target return fond, který by chtěl překonávat tříměsíční EURIBOR o 2 %.

Fond investuje kromě akcií a dluhopisů také do nemovitostí, hedge fondů, komodit a měnových párů, což může být zajímavé a nebezpečné zároveň. Zajímavá je poplatková struktura, což znamená absenci vstupních i výstupních poplatků a správcovský poplatek na úrovni jednoho procenta. Výnos fondu je zatím -2,79 %.

Podobnou pravděpodobnost maximálního poklesu slibuje svým investorům také Česká spořitelna u svého Osobního portfolia 4. Zde je rovněž 95% pravděpodobnost maximálního poklesu o 3 % v průběhu jednoho roku a stejná pravděpodobnost garance investované částky na čtyřletém horizontu. Cílem fondu je překonávání výnosů státních dluhopisů ČR. Fond investuje do státních, korporátních i EM dluhopisů, akcií v USA, Evropě, Japonsku i na rozvíjejících se trzích (akcie dohromady tvoří 20 % portfolia) a také peněžního trhu. Od vzniku fondu (polovina května 2009) je jeho výkonnost 6,97 %, za posledních 12 měsíců je to 1,99 %.

Poměrně dlouhou historii má také fond CS Soft Click Fund (do 11. 2. 2010 Credit Suisse Soft Click Fund), který dnes spravuje společnost Wood and Company. Fond investuje 90 % prostředků do krátkodobých dluhopisů, které tvoří ochrannou složku. Zbylých deset procent mohou tvořit rizikovější nástroje navázané na index, zejména v regionu střední Evropy, které by měly tvořit výnosovou složku. Vstupní poplatek se pohybuje do 3 %, správcovský je 0,8 %. Fond má nastavenou ochrannou hodnotu tak, aby v měsíčním horizontu ceny podílového listu neklesla pod 90 %. Roční výnos fondu je -13,85 %, za posledních pět let je to -12,52 %.

Od září 2006 je dostupný Zajištěný fond od společnosti Pioneer. Název je trochu zavádějící, fond garantuje 90% ochranu investice. Hranice ochrany se posouvá pokaždé, když fond překoná své historické maximum. Fond měl v druhém kvartálu většinu prostředků zainvestovaných v českých dluhopisech (82,2 %), české akcie tvoří kolem 6 %, zahraniční tvoří kolem jednoho procenta (akciové investice jsou v akciových fondech, celkově může být v akciích zainvestováno 40 %), zbytek tvoří hotovost. Vstupní poplatek je od 0,8 do 2 %, správcovský je pak 0,75 %. Fond je v současnosti na stejné úrovni jako na začátku, za poslední rok je výnos 1,17 %.

Zajištěný fond 2 od Pioneerů je k dispozici od konce července 2007. Jeho poplatky jsou stejné jako u prvního fondu, výkonnost za posldní rok je 0,93 %, od vzniku fondu je to 1,18 %. Na první tříleté periodě byla ochranná hodnota nastavena na 100 %. V dalších letech platí, že pokud v průběhu pětileté periody vzroste hodnota alespoň o 5 %, nastaví se další pětileté perioda, kde bude ochranná hodnota alespoň o pět procent vyšší, než v předešlé periodě. Pokud nedojde v pěti letech k růstu alespoň o 5 %, nastaví se nová ochranná hodnota na hodnotě z posledního dne předešlého období.

Fond může investovat do akcií i dluhopisů, v druhém pololetí tvořily většinu portfolia (97 %) české dluhopisy. Oba fondy Pioneer zajišťují měnové riziko.

Od dubna 2007 nabízí svůj Chráněný fond také ČSOB. Fond může do investovat do akciových nástrojů 35 – 60 % portfolia, zbytek by pak měly tvořit dluhopisy. Vstupní poplatek je 1,5 %, správcovský pak 1,5 %. Fond ČSOB také nastavuje ochrannou hodnotu ve výši 90 % na měsíční bázi, podobně jako fond CS Soft Click. Výnos za poslední rok je v mínusu 0,32 %, od vzniku fondu je to pak – 6,9 %.

V říjnu 2007 vstoupila na trh podílových fondů také GE Money se svým Chráněným fondem. Ten má hranici ochrany nastavenou na 90 % historického maxima a nemůže klesnout. Fond má momentálně zainvestováno více než 15 % v akciích (prostřednictvím ETF a jiných indexových nástrojů), bezmála 70 % prostředků je v depozitech a zbytek v hotovosti. Vstupní poplatek je 1,5 %, správcovský je 1,2 %. Za poslední rok fond investorům vydělal 2,56 %, od začátku fungování je v mínusu 4 procenta.

Zatím posledním přírůstkem do rodiny fondů s ochranou investic je Raiffeisen Czech Click Fund, který vznikl před zhruba měsícem. Již podle názvu je jasné, že ochrana investic spočívá v „zaklikávání“ výnosů, a to vždy, když hodnota podílového listu vzroste o pět nebo více procent. Zajišťovací složku tvoří převážně české státní dluhopisy se splatností 3 až 5 let, rizikovou složku pak mohou tvořit akcie obchodované na BCPP, fondy zaměřené na region střední a východní Evropy a v omezené míře také globální akciové trhy. Vstupní poplatek je 2 %, správcovský pak 1,5 %.

6 komentářů: “Chráněné fondy – ochrana bez výnosů”

 1. solidni investor napsal:

  ten co tu pise o zlatu je divnej ne, chytraci kupujou dluhopisovy fondy, jistota je jistota.

 2. goldexpert napsal:

  Fondy jsou pdovod na lidi, vyplati se jen tem co je vytvori a spravuji, normalni clovek by mel misto nejakejch fondu kupovat kousek zlata ci stribra, ano neni to investice, „za tri roky budu bohac“ ale jistota na stari, fondy jsou v penezech ktery tratej hodnotu exponencialni rychlosti, jen si vzpomente kolik bylo 10 000 korun v roce 1995 a kolik je to ted.

  • carlos napsal:

   No nevím, pokud investujete v akciových trzích tak máte kapitál v majetku tj. ne v penězích. Pokud se budu dívat na středně až dlouho dobý trend (10-20 let). Tak věřím spíše podílovým fondům (samozřejmě ne českým)…Zlato je další bublina která praskne a cena se vrátí na dlouhodobý průměr…zlato má totiž jednu vlastnost je nositelem hodnoty rozumějte pořád te samé…takže v tuto chvíli si ji kupujete dost draho.

   • goldexpert napsal:

    Ano o tom pisu a zlato ma do prasknuti jeste par let, nejdriv praskne penezni bublina, zlato je pevnej bod ve svete financi, byl po tisice let a bude dal.
    http://www.finmag.cz/clanek/24034/
    Dam takovej priklad, zrovna v rijnu skoncila platnost jednoho zajistenyho fondu, v roce 2005 jsem nakoupil za 100 000 s tim ze kdyz se neco posere tak aspon budu mit tech 100 000, za dva roky byla jeho cena 130 000 za dalsi dva roky 70 000 a ted, mesic po skonceni mi banka jeste neoznamila kdy a kolik vyplati. Tim jen chci uklazat ze za pet let se toho muze stat hodne a to co se stalo je slabej odvar od toho co se stane tohle desetileti. Kdybych to dal do pitomyho zlata tak mam treba stejnou hodnotu, ale tech 100 000 je dneska daleko min nez bylo v roce 2005… Je treba koukat na realnou cenu penez ne na cisla (kupni sila)

    • chk napsal:

     a jeje, dalsi co si mysli, ze zlato je jistota. staci se podivat na volatilitu a zjistis, ze se o jistote moc mluvit neda. nominalne je zlato na rekordu, ale realne ani zdaleka. takovych expertu jako ty jsou plny zprostredkovatelsky bouchacsky firmy…

     • goldexpert napsal:

      jojo a uz se tesim az ti ho za par let budu prodavat za desetinasobek (nebo akcie tezaru) a ty si budes chrochtat jak si udelal supr obchod, pritom to bude tesne pred splasknutim bubliny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.