Pondělí 02. srpna. Svátek má Gustav.

Chcete výkonného finančního poradce? Zadlužte ho!

Finanční poradce musí působit dojmem úspěšného člověka. I za cenu dluhů. Luxusní oblek na úvěr, automobil na leasing, drahé doplňky v podobě hodinek… prý kvůli dojmu na klienta. První dojem prodává – a nebo prohrává? Důvod k „vyzařování úspěchu za každou cenu“ může být i jinde.

Na první pohled se jedná o zcela logický závěr: Finanční poradce musí působit dojmem úspěšného člověka, aby (snáze) získal důvěru klientů. Kdo by si chtěl nechat radit od někoho, kdo nedokáže poradit ani sám sobě? Ke klientovi se tak podle některých názorů má jezdit luxusním vozem a chodit v drahém obleku. Ano, nejspíš to na většinu klientů působí. První dojem dokáže rozhodnout.

Vyvolání dojmu úspěchu ale není levné. Úspěch spojený s kvalitním finančním oceněním lze dát najevo utrácením vydělaných peněz. A když peníze (ještě…?) nejsou? Pak může pomoci úvěr. Luxusní vůz na leasing lze pořídit „za pakatel“, a když ještě nadřízený ve struktuře ukáže, jak efekt funguje a jak si vůz na sebe sám vydělá, není moc co řešit. Jestli díky lepšímu vozu (a dalšímu luxusu) získám více klientů, kteří mi díky provizím pomohou úvěr splácet, proč váhat?

Pravda je ale zpravidla složitější, než se může zdát na první pohled. Lepší první dojem díky zadlužení skutečně sice může usnadnit poradci cestu ke klientům, ale vyšší výkonnost poradce zdaleka nemusí být dána pouze jejich větší vstřícností. Příčina vyšší výkonosti může tkvět v životní nutnosti poradce.

Poradce, který ví, že mu na bedrech leží váha desetitisícových měsíčních splátek, se musí opravdu hodně otáčet, aby mu po jejich splacení zbylo ještě na živobytí. Jíst se musí a ani bydlení není zadarmo. Navíc dražší vozy málokdy hledí na spotřebu a poradce přeci musí jezdit. Tlak a nezbytnost vydělat o splátky víc než na běžné životní potřeby tak ženou poradce od klienta ke klientovi.

Samozřejmě poradce pod finančním tlakem zpravidla nevydrží finanční poradenství dělat kvalitně, ani pokud to byl jeho původní záměr. S investičkem se na splátky vydělá mnohem snáze…

Nákup „pracovních nástrojů“ v podobě drahých vozů či na míru šitých obleků je nezbytné zvážit jako kteroukoli jinou investici do libovolného podnikání. Je potřeba si nejprve umět vyčíslit náklady (to je snadné) a odhadnout přínosy, jaké z investice budou. Jen tak se dá vyhnout riziku předlužení z neefektivních investic.  

Investujete prostřednictvím IŽP?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

15 komentářů: “Chcete výkonného finančního poradce? Zadlužte ho!”

 1. Igor napsal:

  No to, že zadlužený zaměstnanec pracuje lépe a více než nezadlužený je asi fakt a platí pro všechny obory. Za předpokladu, že je alespoň trochu zodpovědný. Myslím, že autor nepopisuje nic nového.

 2. Podvedná klientka AWD napsal:

  To je bohužel pravda. Finančně poradenské firmy jsou stejně jako pojišťovny součástí finanční mafie v čele s ČNB a ministerstvem financí. Proto se těm zlodějům tak dobře daří.

 3. Pavel napsal:

  Kdyby byly nějaké minusové body, tak je mi jasné, že už jen z principu bych jich dostal tisíc, ale i tak napíšu svůj názor. Pracuji pár let v oblasti finančního poradenství. Začínám mít pocit, že negativní náhled na finanční poradce už je také ve velké míře díky podobným článkům jako je tento. Přece kdo má aspoň trochu rozumu, tak ví, že tento článek byl o ničem. Kdo přemýšlí normálně, stojí nohama na zemi a má to v hlavě srovnané, tak ví, že začít podnikat a jako první „investici“ si koupit černou audi apod je k smíchu. Upřímně, kolik kdo získal STÁLÝCH klientů a DLOUHODOBÝCH spolupracovníků kvůli tomu, že má pěkné brýle a auto a kdyby tyhle věci neměl, tak je nezíská? Copak začínající právníci, lékaři a já nevím kdo dál si jako první věc kupují drahé luxusní auto? Myslím, že ne. Ano, jsou poradenské firmy, které ukazují jen domy, auta, letadla, lodě atd. Jsou „manažeři“, kteří takto „vedou“ a „řídí“ své ovečky, které stejně za pár měsíců skončí, pokud je dostali na tohle. Ale není lepší si těchto tragédů nevšímat, nedávat těmto lidem a firmám pozornost a zkusit hledat pozitivní věci na finačním poradenství a lidi, kteří v tomto oboru pracují? Myslím si, že je zde i dost pozitivních věcí, u kterých ale chápu, že nejsou tak záživné na napsání článku a následné diskuse…

  • prudič napsal:

   Zámečník musí taky vydělávat na hypotéku a chleba. Tak si ten článek tak neberte. Ono vypotit každej den něco smysluplného, to není pro novináře nic jednoduchýho.

   Finanční poradenství bude fungovat, jak má, pokud projde naprosto zásadní proměnou. Jako první je nutné zrušit mlm a závislost příjmu na něm. Pak se musí všechny tři strany, které se trhu účastní, tj. finanční instituce a firmy, poradci a klienti sejít a vyříkat si, co dělají špatně.

   Co třeba klienti, ty žádný článek nikdy nepranýřuje, přitom je to cháska nezdárná. Všechno je jim lhostejné, změny je nezajímají, peníze utrácejí za ptákoviny (aby se pak mohli pěkně rozčílit – to je ohromně baví).

   Poradce musí dělat lidi s fungujícím selským rozumem a finanční gramotností z běžného života, to je daleko důležitější než odborné znalosti z kapitálového trhu. Takový poradce si totiž uvědomí, že veškeré dlouhodobé smlouvy jsou totální blbost. Nikdo z nás nemůže garantovat, že na horizontu dvacet a více let bude poctivě každej měsíc odkládat 500 a více Kč. Takovej poradce si totiž uvědomí, že základem finančního plánování jsou úspory, nikoli z Partnerských prstů vycucané zhodnocení 9 a více %.

   • vasek napsal:

    heh – ten první odstavec sedí :-)
    vidím tam určitou paralelu se střílením investiček :-)

   • Petr Vysočina napsal:

    Na tu kritiku klientů odpovím tak jak odpovídají fin. poradci na kritiku do jejich řad :-) Nemůžete házet všechny klienty do jednoho pytle. Většina z nich je hrozných, ale najděte si nějaké opravdu kvalitní klienty. Pak to poradenství bude fungovat.

 4. Honza napsal:

  Vidíte je na každém rohu – jednou vylezou z Partnerského hnízda, jindy z Broken Consultingu, FCTR, AWD, OVB apod. Společný znak – velmi mladí lidé, brýle bez obrouček, načesané a nagelované kohoutky na hlavě a v hlavě nas.áno. Pouze motivace od nadřízených, kteří taky nic neumí, ale ve firmě jsou déle a kus toho leasingu na ta černá auta už splatili :-) Takhle to obecně funguje v MLM firmách. Poradenství nutno hledat skutečně úplně jinde

  • Minie napsal:

   Z pozice klienta – nevidím důvod proč odsuzovat MLM.. když se to vezme do důsledku, každému vedoucímu v jakékoli firmě z jakékoli oblasti se daří dobře, když ti co pracují na nižších pozicích pracují na 100 a více procent – a kdo tvrdí že ne, tak ať se probere. Zajímalo by mě, kde hledat kvalitní poradenství, když to tu zmiňujete? v bankách, na přepážkách? píše to každý a já to napíšu znovu – je jedno, kterou firmu máte na vizitce, podstatné je, jestli pracujete „pro lidi nebo od lidí“, jestli se vzděláváte, atd. to, že se v najdou ti lapači černoaut a dalšího luxusu – od toho je tu snad dohled ČNB, ne? tak ať přitvrdí ještě o malinko víc na těch, co dělaj ty prasárny, co dělají, ale nemusí snad být za to trestáni všichni? Nevidím jediný důvod, proč bych měla nést kritiku od okolí jen proto, že se setkalo s někým, kdo fakt lovil jen ty černý auta a na klienta hodil bobek. Já to nedělám a proto můžu v noci klidně spát..

 5. Radek napsal:

  Tak pokud vím, veškeré finanční poradenství funguje na bázi multilevelu. Rozhodně to není to, proč s poradenstvím u nás lidé mají takovéto zkušenosti. Každopádně nadpis článku chápu jako radu pro nadřízené než pro klienty:)..

 6. Podvedená klientka AWD napsal:

  Vidím, že finanční poradenství v multilevelu je pěkný podvod. Zřejmě tak to dělá i ta banda gaunerů, zlodějů a podvodníků z AWD, kteří doporučují IŽP jako „vynikající spořící produkt“, poté co jim zkrachovala Immofinanz, kterou zase pro změnu doporučovali i konzervativní klientele jako „naprosto bezpečnou investici“. A bez ohledu na to, že kvůli tomu dostali loni pokutu od ČNB, gauner Manhalter tvrdí, že jednali naprosto správně. Vždyť jejich poradci přece musí vydělat i na ty příživníky nahoře!

  • prudič napsal:

   Tak to dělají všichni, nejen AWD. Aktuální stav je ten, že finančně poradenské firmy vystupují jako zločinecké organizace, které mají jediný cíl – maximalizovat zisk na úkor klienta.

   • Bodo napsal:

    Tak „kolego“, ty už by si taky měl změnit dealera, páč ti to málo ředí…

   • Podvedená klientka AWD napsal:

    To je bohužel pravda. Finančně poradenské firmy jsou stejně jako pojišťovny součástí finanční mafie v čele s ČNB a ministerstvem financí. Proto se těm zlodějům tak dobře daří.

    • Radek napsal:

     Koukám, že vám by se mohlo líbit tohle :-)
     http://video.in­vestujeme.cz/a­mericky-sen-drsny-animovany-film-o-americke-centralni-bance/

     Sám s tím sice nesouhlasím, ale je to moc pěkně udělané a některé skutečnosti jsou i pravda ;-).

    • Romana napsal:

     Už s tím jděte někam, není článek, kde byste si nevylívala svoje srdíčko nad ztrátou svých peněz, berte to jako draze zaplacené životní školné. Místo vysedávání na naetu a psaní podobných kravin, které stejně nikoho nezajímají a kdy se stejně nikde nedovoláte Vám doporučuji spíš zvednout zadek ze židle a začít něco dělat, abyste si ty peníze vydělala zpátky. Napadá mě, nechcete zkusit profesi finančního poradce ? Mrkněte na pracovní portály, tuším že i AWD nabírá…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.