CZK/€ 23.820 +0,04%

CZK/$ 21.866 -0,10%

CZK/£ 27.088 +0,40%

CZK/CHF 23.812 +0,21%

Text: Daniel Kuchta

05. 09. 2011

1 komentář

Chce se vláda USA zbavit velkých bank?

 


 

Federal Housing Finance Agency (FHFA), která dohlíží na hypoteční agentury Federal National Mortgate Association (Fannie Mae) a Federal Home Loan Mortgage Corporation (Freddie Mac) se chystá žalovat 17 velkých světových bank kvůli tomu, že nadhodnocováním cenných papírů navázaných na hypotéky způsobily agenturám škodu v řádu miliard dolarů. Celková částka, o kterou se chce FHFA soudit, činí více než 200 miliard dolarů, přičemž více než čtvrtinu by měla zaplatit Bank of America. Tato kauza není až tak nová, přičemž i soukromí investoři, nebo také jednotlivé americké státy, které investovali do cenných papírů své peníze, se již s bankami nějaký čas soudí o desítky miliard dolarů za škody, které jim tyto investice způsobily.

Na první pohled to zní skutečně hezky. Je potřeba potrestat viníky krize, která trvá do dnešních dnů, a odpovědné banky by měly pykat za to, že investorům lhaly a prodávaly jim nekvalitní produkty jako bezpečnou investici.

Kde je viník?

Krok agentury FHFA není pouze překvapivý, ale je za ním silně cítit snahu o sbírání ztracených politických bodů ze strany prezidenta USA. Nějak se svým voličům před blížícími se volbami zalíbit musí a banky (i když v tom určitě nejsou nevinně a mohou si za to samy) jsou dnes jedním z nejvděčnějších cílů. Jde o hledání viníka, který je dávno znám a je vděčnou kořistí.

Když už jsme ale u hledání viníků krize, zajímavý názor se objevil v diskuzi k článku na serveru NY Times, který o žalobě informoval, a to, že svůj podíl viny nesou také například ratingové agentury. Ty přece nekvalitním CP dávaly vysoký rating, takže i ty by měly být potrestány (což by se vládě USA mohlo hodit, jelikož S&P je momentálně v její nemilosti).

Dalo by se říci, že viníky jsou ale také samotní investoři, kteří nekvalitní cenné papíry nakupovali do svých portfolií s vidinou velkého zisku. Tímto argumentem se snaží chránit také samotné banky, které tvrdí, že jak hypoteční agentury, tak i ostatní velcí investoři (jako například AIG) jsou považováni za sofistikované investory, kteří by měli být schopni identifikovat riziko (to samozřejmě nijak neomlouvá jejich praktiky při prodeji cenných papírů). Honba za ziskem však byla silnější než zdravý rozum. Fannie i Freddie byly již dávno před vypuknutím krize upozorňovány, že jejich risk management je velmi špatný a ženou se do problémů.

REKLAMA

Další diskutéři jdou ještě dál a připomínají, že na vině je vlastně samotná vláda USA, když svými kroky v minulosti (například samotný vznik Fannie Mae a Freddie Mac a následný vznik cenných papírů navázaných na hypotéky, společně s uvolněním pravidel pro investiční banky atd.) celý systém vlastně nastartovala. Takže viníky máme.

V konečném důsledku jde o další nelogický a nekoncepční krok, který přichází poněkud pozdě (oficiální důvod je, že tříletá promlčecí lhůta na uplatnění nároku vyprší tuto středu). Je divné, že ještě nedávno vláda USA velké banky zachraňovala, protože se dostaly do problémů. Dnes se vzpamatovala a chce od velkých bank 200 miliard dolarů za způsobené škody, přičemž ale banky na tom nejsou nijak optimisticky.

Odborníci soudí, že obrovské částky, které banky budou muset zaplatit, je zase dostanou do velkých problémů, které se mohou dále přenést na trh s bydlením, který je dnes stále ve velkých problémech. Nakonec pak bude vláda USA (ale nejenom ona, protože nejde pouze o americké banky) opět nucena přijít s další pomocí, kterou zaplatí normální lidé. Jen stěží se dá předpokládat, že dnes již nechá tyto společnosti padnout. I když… Spekulanti, kteří vidí v žalobě možnost zbavení se některých velkých bank, se už množí. Možná budeme skutečně překvapeni.

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Vlado Z

    6 září, 2011

    Ona je to možná spíše snaha dostat tyto banky více pod kontrolu- vláda USA nemusí chtít po nich peníze, ale majetkovou účast a funkci v dozorčích radách, aby měla pocit, že je do budoucna lépe uhlídá (jen aby..).
    Jinak žaloba, myslím, není postavená na tom, že banky obchodovali s rizikem, jak tomu je celou historii, ale o tom, že doporučovali svým klientům jako výhodné investice, které interně označovali coby brak- tedy klasický podvod.

    Odpovědět