CZK/€ 25.350 +0,12%

CZK/$ 23.394 +0,17%

CZK/£ 29.700 +0,45%

CZK/CHF 26.625 +0,25%

Text: Filip Kučera

22. 12. 2022

0 komentářů

Češi chtějí za Vánoce utratit kolem 13 tisíc, o tisícovku více než loni

 

Za dárky, jídlo a ozdoby chtějí letos Češi v průměru utratit přes 13 000 korun, což je zhruba o 1000 korun více než minulý rok. Na dárky si přitom půjčit neplánují. Zatímco v loňském roce si na vánoční nákupy půjčil každý desátý Čech, letos půjčku zvažují jen 3 % dotazovaných. Vyplývá to z průzkumu České bankovní asociace a výzkumné agentury Ipsos.

Ačkoliv mají být Vánoce především svátky klidu a míru, tradičně znamenají nápor nejen na psychiku, ale také na naše peněženky. Podle listopadového průzkumu ČBA plánují Češi letos utratit za dárky 7513 Kč, dalších 3403 Kč za jídlo a pití a 2719 Kč za vánoční výzdobu.

Loading 

Celkem tak chtějí vydat za Vánoce v průměru 13 635 korun. To je zhruba o 1000 korun více, než tomu bylo v loňském roce, kdy Češi za Vánoce utratili v průměru 12 672 korun.

Pouze 3 % lidí považují půjčku na vánoční dárky za dobrý nápad

Většina lidí nepovažuje půjčku na vánoční dárky za bezpečnou. Obecně platí, že mladší lidé se takových úvěrů bojí méně a za dobrý nápad to považuje 6 % Čechů od 18 do 34 let. Vysokoškolsky vzdělaní jsou obezřetnější, 98 % z nich považuje vánoční půjčku za rizikovou, tedy častěji než lidé se základním vzděláním – i v této skupině je to ale vysoké číslo, a to 89 %.

„Je dobře, že lidé jsou při plánování vánočních výdajů obezřetní a drtivá většina z nich by se kvůli dárkům nezadlužila. I tak ale doporučujeme opatrnost. Je dobré vždy zvážit, jestli na splácení takového závazku mám prostředky, popřípadě si velmi dobře vybrat poskytovatele takové půjčky. Dobré je vždy přesně zjistit kolik za svou půjčku zaplatím,“ upozorňuje Filip Hanzlík, hlavní právník a gestor pro spotřebitelské otázky České bankovní asociace.

Přesto si lidé na Vánoce občas půjčují. Letos však výrazně méně než v uplynulých letech. Zatímco v loňském roce si na vánoční útraty touto dobou půjčil či plánoval půjčit každý desátý Čech, letos půjčku plánují jen 3 % dotazovaných. Nejčastěji si plánují půjčit do 10 000 korun.

Když půjčku, tak u banky

Ti, kteří si plánují půjčku na vánoční dárky vzít, nebo si ji už vzali, si nejčastěji půjčují přímo od banky (58 %). Nad důvody, které by mohly způsobit neschopnost půjčku splácet příliš neuvažují. 35 % z nich by to vůbec nenapadlo, 31 % se pak mírně obává, ale stojí to podle nich za to.

„Přestože půjčka na Vánoce rozhodně není ideálním řešením, pozitivní zprávou v tomto kontextu je alespoň to, že nadpoloviční většina lidí pro ni využije banku, čtvrtina pak hledá prostředky u příbuzných. Lidé se tak i v tomto případě snaží co nejvíce eliminovat různá nesystémová řešení, která je mohou dostat ještě do větších problémů se splácením,“ dodává Michal Straka z agentury Ipsos.

REKLAMA

Žádost o odklad splátek je nejčastějším řešením problémů

20 % lidí, kteří si v minulosti půjčili na vánoční dárky, uvedlo že půjčku splácí s problémy, které budou řešit odkladem splátek. 14 % pak tvrdí, že si při problémech se splácením pomůže půjčkou v rodině.

„Poměrně hodně lidí, kteří se pro vánoční půjčku rozhodli, se dostává do problémů se splácením. V takových případech doporučujeme co nejrychleji kontaktovat poskytovatele půjčky a začít s ním jednat o způsobu řešení,“ doplňuje Filip Hanzlík.

Nejčastějším nákupem jsou hračky

Za peníze, které si Češi letos na vánoční dárky půjčili či plánují půjčit chtějí nejčastěji koupit hračky pro děti (42 %). 38 % z nich pak pořídí bílou elektroniku, 27 % vybavení do bytu a 23 % spotřební elektroniku. Nejčastějším důvodem takové půjčky je nedostatek úspor, a to ve 42 % případů. Téměř čtvrtina (23 %) pak nechce čekat a šetřit na vytoužené zboží. 19 % lidí přesvědčí fakt, že kupovaná věc je ve slevě. 19 % lidí  chce udělat dětem a rodině pěkné Vánoce.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Obavy z inflace už má 95 procent Čechů. Zároveň více investují. Jakým investicím věří nejvíce?

O svoje finance se kvůli inflaci bojí 95 procent Čechů. Téměř tři čtvrtiny proto více řeší, jak ochránit  svoje úspory. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Generali Investments. Kvůli současné ekonomické situaci ubylo lidí, kteří drží peníze v hotovosti nebo na běžných účtech. Téměř 40 procent lidí naopak […]

Text: Filip Kučera

24. 05. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *