CZK/€ 24.295 -0,12%

CZK/$ 23.007 -0,52%

CZK/£ 28.268 +0,19%

CZK/CHF 24.651 +0,20%

Text: Daniel Kuchta

07. 02. 2013

1 komentář

Černý kontinent jako černý kůň investorů?

 


 

Rozvíjející se trhy jsou pro investory stále zajímavou alternativou k běžným investorským destinacím, jako jsou USA, Japonsko, Evropa apod. Jde ale o poměrně široký pojem a v různých obdobích jsou investičně zajímavé, resp. oblíbené jiné regiony, resp. země. Nejprve to byly země BRIC (později i BRICK), pak Next 11, pak to byly frontier markets a dnes je to africký kontinent. Pro většinu ještě stále opomíjená destinace již několik let zaznamenává zvýšenou pozornost skupiny investorů, kteří hledají nové příležitosti se zajímavým růstovým potenciálem. A Afrika toto kritérium určitě splňuje.

Nerostné bohatství, populace, zahraniční kapitál

A co je na Africe tak zajímavého? Nerostné bohatství, zahraniční kapitál a populace. To jsou dvě základní „složky“, které z kontinentu, který je pro mnohé známkou chudoby, dělají perspektivní region a zajímavou investici. Afrika se může pyšnit bohatými zásobami nerostných surovin, zejména ropy, zemního plynu, drahých kovů, diamantů, železné rudy, uranu, ale také zemědělské plodiny, jako je kakao apod. Přítomnost nerostných surovin a nové nálezy a současně velké  přitahují zájem zemí, které si chtějí zabezpečit přísun důležitých surovin do budoucna a mnohé země z tohoto zájmu mohou těžit.

Zajímavým odvětvím pak může být infrastruktura, s jejímž nedostatkem bojují mnohé země v Africe a zájem investorů ze zahraničí je v této oblasti hnacím motorem rychlého rozvoje. Zde je ale problémem časté využívání vládních dotací a vládní monopoly, které omezují příležitosti pro soukromý sektor. I zde se však mohou uplatnit společnosti, které působí jako subdodavatelé, například v sektoru materiálů apod.

Afrika však není živa pouze nerostnými surovinami. Afrika jako druhý největší kontinent představuje více desetinu celkové populace světa, ale její hrubý domácí produkt se podílí na celosvětovém pouze zhruba dvěma procenty. Zde je ukrytý velký potenciál v odvětvích, jejichž potenciál těží z rostoucí kupní síly obyvatel Afriky. Z toho může těžit potravinářský průmysl, zejména výroba piva je v některých afrických zemích na vysoké úrovni. Pak jsou zde odvětví, jako finance a bankovnictví, telekomunikace apod., které mají rovněž velkou perspektivu.

Největší problém – politická nestabilita

Kromě všech těchto pozitiv je však stále nutné si uvědomit rizika, kterých také není málo. Pohled okolního světa na Afriku je v tomto směru většinou omezen na AIDS, chudobu, korupci, válečné konflikty, terorismus apod. Je pravdou, že politické riziko a nestabilita je v mnoha regionech stále ještě velmi aktuálním problémem a nějaký čas ještě potrvá, než se věci dají do normálu. Mnozí mají na pamětí arabské jaro, které zasáhlo severní Afriku a vyvolalo obavy o budoucnost regionu. Na druhé straně je ale možné vidět citelný posun ke zmírňování těchto rizik, což na druhou stranu vede v mnoha regionech k růstu a oživení.

REKLAMA

Další rizika představují poměrně málo rozvinuté kapitálové trhy, nedostatečná regulace a netransparentnost, případně špatná dostupnost informací o jednotlivých společnostech. Nedostatečná likvidita na některých trzích může vést k poměrně velké volatilitě a někdy je poměrně složité se zbavovat titulů, které pro investora ztratily perspektivu. Mezi jednotlivými zeměmi dnes existují poměrně velké rozdíly, což nutí investory, nebo manažery investičních produktů zaměřených na africký region velmi pečlivě vybírat jednotlivé tituly.

Přímé investování do akcií v Africe asi pro domácí investory nebude jednoduché, a tak je potřeba se podívat po produktech, které se na investice v Africe přímo orientují. K dispozici je několik fondů, které mají Afriku jako hlavní destinaci a je možné prostřednictvím nich investovat do diverzifikovaného portfolia afrických akcií. Tyto fondy jsou vzhledem ke zmiňovaným rizikům samozřejmě určeny pro investory s delším investičním horizontem a malou averzí k riziku. V minulých letech bylo dokonce několik fondů nuceno, kvůli problémům na trzích a horší likviditě, pozastavit vydávání a odkupování podílových listů, případně úplně ukončit činnost.

Nejmladším zástupcem rodiny afrických fondů je Templeton Africa Fund, který spravuje odborník na rozvíjející se trhy, Mark Mobius. Fondy pod dohledem Marka Mobia mají poměrně dobrou úspěšnost, nebojí se odchýlit od svých benchmarků (zde je to DJ Titans 50 Africa Index) a často je i překonávají, což může nahrávat investorům s velkým výnosovým apetitem. Fond je momentálně zainvestován ze tří čtvrtin do akcií a zbytek drží v hotovosti. Z hlediska sektorového zaměření hrají prim finance, které tvoří téměř třetinu portfolia, silně jsou zastoupeny také spotřební zboží, telekomunikace a spotřební zboží. Téměř třicet procent portfolia tvoří akcie z Nigérie, 15% zastoupení pak mají trhy Keni, Jižní Afriky a Egypta, což jsou čtyři nejrozvinutější trhy na africkém kontinentu. 

Dalším fondem, který se může pochlubit delší historií a také poměrně dobrou výkonností (s výjimkou problémového roku 2011), je WIOF African Performace Fund. Jeho korunový klon vydělal za poslední tři roky bezmála 26 % (téměř 8 % ročně), a jen za poslední rok to bylo téměř 19 %. Šedesát procent v portfoliu představují akcie Nigérie (30,57 %) a Egypta (29,5 %), společně s Jižní Afrikou (17,77 %) a Keňou (8,03 %) tvoří 85 % portfolia.  Z hlediska sektorového zaměření tvoří většinu portfolia finance (43 %), přes deset procent pak zabírají akcie ze sektorů spotřebního zboží (14,74 %) a materiálů (10,71 %), benchmark fondu je stejný jako u fondu Templeton.

REKLAMA

Určité zastoupení afrických společností najdeme například také ve fondu Templeton Frontier Markets, nebo Franklin MENA Fund, který investuje v regionu severní Afriky a Blízkého východu.

K dispozici jsou také certifikáty, nebo ETF, které investují do afrických společností, přičemž jsou navázány na některý akciový index. Mezi nejznámější ETF patří například iShares MSCI South Africa Index Fund, Market Vectors Africa Index ETF, Market Vectors Egypt ETF, MSCI EFM Africa Top 50 Capped ETF, MSCI EFM Africa ex South Africa-Index. SPDR S&P Middle East & Africa ETF, nebo PowerShares MENA Frontier Countries ETF. Již podle názvů je jasné, že každý z nich je jinak regionálně zaměřen a investoři tak mají na výběr, kterou zemi, nebo region upřednostní.

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Aleš

    10 února, 2013

    Afrika jako investice,super. Doporučuji !

    Odpovědět