Sobota 24. října. Svátek má Nina.

Ceny komodit letí vzhůru: Zdraží nejen potraviny

Ve statistických datech se inflace objeví později a v menší míře, v reálu ale už klepe na dveře. První citelné zdražení přijde u potravin a to ještě v průběhu podzimu. Chleba pod 20 korun bude jen v akcích. Ceny obilovin totiž podražily o 30 %.

Na jaře jsem pro Investujeme.cz psal článek o obilovinách jako atraktivní investici. Konstatoval jsem, že obiloviny jsou fundamentálně velmi levné a jejich cena dlouhodobě poroste, a to jednak vlivem peněžní inflace, a jednak vlivem nepřetržitého růstu globální poptávky (díky růstu počtu obyvatel).

Varoval jsem také před potenciální možností prudkého zdražení obilovin v případě nepříznivého počasí. Předchozí dva roky jsme totiž zaznamenali mimořádně dobrou úrodu. Počasí ale nemůžeme ovládat, vždyť ho stěží dovedeme na pár dní předpovídat. Stačí, aby přišlo sucho, nebo naopak záplavy, a je po úrodě.

Graf 1: Vývoj ceny pšenice

Zdroj: Finviz.com

To se bohužel stalo skutečností. Ruské obilnice zasáhlo v létě extrémně suché a horké počasí doprovázené rozsáhlými požáry. Sucho od srpna hlásí také americký středozápad, čímž trpí zejména produkce kukuřice. I mezi českými zemědělci panuje stesk nad mizernou úrodou od brambor a obilí, až po meruňky a vinou révu.

Podobně jsou na tom zemědělci po celém světě. Povodně v Indii ničí úrodu cukrové třtiny a bavlny. Brazílie hlásí, že očekává horší úrodu třtiny. Čína bije na poplach kvůli nedostatku bavlny, na vině je extrémní sucho. Suché počasí nyní sužuje také Austrálii, dalšího významného producenta a exportéra obilovin.

Tabulka 1: Zdražení zemědělských komodit od 30. 6. do 30. 9. 2010

Cukr

47,50 %

Pšenice

40,04 %

Kukuřice

36,91 %

Bavlna

32,80 %

Rýže

29,35 %

Oves

27,61 %

Sója

22,01 %

Zdroj: Finez.cz

Výsledek je vidět na cenách zemědělských komodit a brzy ho pocítíme všichni v obchodech. Cukr je o polovinu dražší než v červnu. Ceny pšenice a kukuřice stouply na dvouleté maximum. Bavlna je nejdražší od roku 1995 a káva už několikátý měsíc v řadě přepisuje historické maximum.

Graf 2: Vývoj ceny bavlny

Zdroj: Finviz.com

V uplynulém čtvrtletí významně podražily také ceny průmyslových kovů. Nejvíce podražily cín a olovo, pozadu nezůstaly ani měď, zinek, hliník a nikl. To vše se postupně projeví do růstu průmyslových cen a později i do spotřebních cen.

Tabulka 2: Zdražení průmyslových kovů od 30. 6. do 30. 9. 2010

Cín

38,98 %

Olovo

29,90 %

Měď

22,75 %

Zinek

22,71 %

Hliník

18,72 %

Nikl

18,34 %

Zdroj: F inez.cz  

Od nového roku nás dále čeká zdražení potravin v důsledku zvýšení daně z přidané hodnoty a zdražení elektřiny díky „štědrým“ dotacím na podporu obnovitelných zdrojů energie, zejména pak nesmyslným výkupním cenám elektřiny ze solárních panelů. Zbývá už jen, aby podražila cena ropy a zemního plynu, a inflace v následujícím roce bude atakovat daleko vyšší čísla než 5 %, jež jsem odhadoval v investičním výhledu na rok 2010.

My v České republice máme naštěstí jednu obrovskou výhodu – českou korunu – v uplynulém čtvrtletí „nejsilnější“ měnu na světě, která mírní dopady růstu cen komodit. Koruna společně s polským zlotým a maďarským forintem tři měsíce v řadě silně posiluje.

Od konce června koruna posílila vůči všem 159 měnám, jejichž kurzy zveřejňuje Česká národní banka. Vůči americkému dolaru zpevnila za tři měsíce o 14 %, to je dost zásadní tlumič inflace. Lidem ve Spojených státech ale nezávidím, budou muset sahat stále hlouběji do peněženek, kde už nebude nic jiného než dluhy na kreditce.

Autor je ředitelem a hlavním investičním manažerem FINEZ Investment Management.

Podraží potraviny do konce roku 2010?

Nahrávání ... Nahrávání ...

13 komentářů: “Ceny komodit letí vzhůru: Zdraží nejen potraviny”

 1. Mahalia napsal:

  Whoa, tihgns just got a whole lot easier.

 2. Jan Čermák napsal:

  Z grafu pšenice vidíme, že ceny jsou zhruba na polovině maxima z roku 2008. V této ceně už je samozřejmě zahrnuté i očekávání. Jestli bude cena pšenice dál stoupat nebo ne, to opravdu nevím a nemám na to názor. Stejně tak nemám názor na fundamentální ocenění této komodity.

  Pokud ale ceny zůstanou jak jsou, dramatického zdražení potravin v ČR bych se rozhodně neobával. Surovina stejně netvoří víc než 30% ceny chleba. To naše vláda se slavnou sluneční elektřinou a jinými vypečenými státními vychytávkami nám zatopí v příštím roce určitě víc. V tom nezbývá s autorem než souhlasit.

  Jan Čermák, goldstandard.cz

 3. Jojo napsal:

  Pan Traxler je genialni investor, vsechno vi dopredu, jeho klienti maji neuveritelne zisky, vedle byl jen se zlatem, ale jinak…. Ceskej Bufet

  • Zbyněk Svěrkoš napsal:

   Kolik jste vydělal vy ? Nebo jste pouhý investor po česku – tzn. na hubě a po bitvě generál ?

   • jojo napsal:

    Ja mam vsechny prachy v kovech (zlato, stribro, akcie mini tezaru) a v shortech!

    • Zbyněk Svěrkoš napsal:

     Všechny prachy takto málo diverzifikovat (snad i včetně nějaké konzervativní rezervy?) – no buď se zadaří anebo o to hůř nezadaří ….

  • Gekko napsal:

   jojo s tím zlatem byl fakt dost mimo. a navíc mě neposlech když jsem ho varoval aby raději nakoupil GLD a SLV…

  • Tomáš Pavelka napsal:

   Proč taková ironie? Všechny dostupné články a materiály, které jsem od pana Traxlera dosud četl, byly zajímavé. Ne každý, kdo dokáže takto analyzovat trhy a věnuje se tomu takhle do hloubky, je ochoten se o tyto informace veřejně podělit.

   Bylo by velkou chybou spoléhat se při rozhodování co s penězi pouze na jeden zdroj informací, ale přínosné tyto informace určitě jsou.

  • Konference napsal:

   Diky za kompliment.
   Pokud jde o zlato, jeho cena od prazdnin vyrostla nad koridor 800-1200 USD, ktery jsem odhadoval pro rok 2010. Viz investicni vyhled na rok 2010:
   http://www.finez.cz/odborne-clanky/detail/investicni-vyhled-finez-investment-management-leden-2010/
   Je to v podstate jen adekvatni neprima umera s poklesem hodnoty dolaru (viz kurz USD k EUR, JPY a CHF).

   Nicmene jsem rad, ze jsem zlato uz davno prodal a misto neho pred rokem nakoupil certifikaty na psenici a kukurici.

   Jan Traxler
   FINEZ Investment Management

   P.S. Aby investor byl uspesny, vubec nemusi byt genialni. Warren Buffett taky pouziva obycejny selsky rozum. 😉

   • Radek napsal:

    Tedy, jestli Vaší odpovědi správně rozumím, nespletl jste se v ceně zlata, ale neodhadl jste správně pohyb dolaru ;-).

   • OTTO napsal:

    Warren Buffett rekl, ze si cte clanky analytiku jen kdyz v novinach nenajde jine vtipy.
    Clanky pana Traxlera jsou jiste zajimave a obsirne, ale proc na ne Warren hazi bobek?
    Takze otazka je jak byt uspesny bez clanku?

    Musite vedet to co nevi ti co potrebuji cist clanky.
    A co to je?

    Pokud to vite jste Warren Buffett :o)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.