CZK/€ 24.340 -0,51%

CZK/$ 22.967 -1,08%

CZK/£ 28.146 -0,10%

CZK/CHF 25.174 -0,37%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 06. 2023

0 komentářů

Bitcoin dosáhl ročního maxima

 

Na platformě eToro se bitcoin obchoduje na nejvyšší úrovni za posledních 12 měsíců, a to na úrovni lehce převyšující 31 000 amerických dolarů. Jedná se o nejvyšší cenu této kryptoměny od začátku května 2022, když cena v období velké volatility klesala.

Loading



 

Podle všeho stálo za rally v minulém týdnu hlavně několik institucionálních zpráv, jako například pokus společnosti BlackRock o spuštění bitcoinového ETF. Na bitcoinovém trhu však došlo k některým zásadním událostem, které by mohly pozitivní cenový pohyb podpořit.

Mezi ně patří především rostoucí omezování nabídky tokenů pro obchodování. Podle údajů společnosti Glassnode je nyní více než milion „whole coiners“ – majitelů bitcoinů, kteří vlastní alespoň jeden celý token. Tento nárůst nekoreluje s pohybem ceny, ale s adopcí, neboť stálý nárůst je pozorován již více než deset let.

Zajímavé je, že v nedávné cenové rally u bitcoinu zřejmě chybí ether. V minulosti měla obě kryptoaktiva tendenci růst postupně s celým trhem, ale v poslední době se rozhodně otevřely výkonnostní rozdíly. Ve skutečnosti se ether během nejnovější bitcoinové rally z hlediska ceny téměř nepohnul a v posledním měsíci osciloval mezi 1800 a 1900 USD.

Mastercard rozšiřuje přístup ke kryptoměnám

Hlavní globální platební síť Mastercard oznámila, že rozšiřuje svůj program „Engage“, aby umožnila více firmám a uživatelům kryptoměn provádět platby pomocí tokenů.

Jednou z největších změn, které jsme v posledních dvou letech v krypto ekosystému zaznamenali, je rostoucí zapojení institucí do procesů a projektů. Vzhledem k tomu, že sektor hledal stabilitu po těžkých obdobích, není rostoucí zapojení firem, jako je Mastercard, překvapením.

REKLAMA

Platby a transakce jsou v oblasti kryptoměn stále někdy složitým procesem, zejména pokud jde o práci mezi blockchainy nebo různými kryptoměnami. Zatímco stablecoiny poskytují cenné řešení tohoto problému, platební sítě, jako je Mastercard, mají již nyní obrovský dosah, který – pokud bude proveden správným způsobem (tj. při dodržení kryptografických standardů, jako je decentralizace, záznam v blockchainu a podobně) – by se mohl ukázat jako slibný vývoj pro trh.

JPMorgan spouští euro blockchain settlement

JPMorgan, jedna z největších investičních bank na světě, spustila pro klienty blockchainové vypořádání a platby v eurech.

Firma má již několik let vlastní token založený na blockchainu, JPM Coin. Až do této chvíle byl však využíván čistě interně a v rámci plateb vypořádal přibližně 300 miliard dolarů. Nyní však rozšiřuje přístup k tokenu a umožňuje klientům provádět platby v síti. První, kdo s ní zúčtoval platbu, byla společnost Siemens AG.

Rozšíření programu společnosti JPMorgan poukazuje na úspěšnou inovaci blockchainu v různých možnostech finanční infrastruktury. Jedná se o jednu ze skutečně rostoucích oblastí kryptografie v roce 2023, protože institucionální a dlouhodobě působící firmy vidí výhody využití blockchainu k provádění finančních aktivit. V rámci toho roste kohorta krypto a DeFi firem, které chtějí tyto činnosti více usnadnit, a je to oblast, kterou by investoři měli bedlivě sledovat.

Autor: Simon Peters, analytik krypto trhů společnosti eToro

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Rok poté: Jak proof-of-stake změnil Ethereum

Loni v září nahradilo Ethereum svůj konsenzuální mechanismus založený na proof-of-work blockchainu konceptem proof-of-stake. Tento dychtivě očekávaný upgrade je označovaný jako Sloučení (The Merge). V uplynulém roce došlo ke snížení počtu etherů v oběhu o téměř 300 000 a spotřeba elektřiny klesla o 99,95 %. Mezitím se však síť přiblížila možnému kritickému […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 09. 2023

Poselství a nutnost 5S jsou stála aktuální

Jedna z dnes celosvětově rozšířených metod zvyšování produktivity nese označení „5S“. Jde o dobré hospodaření na pracovištích, a to se ve výsledku odráží v nákladech a rentabilitě. Tisknou-li se například zbytečné kopie, ve vytištěném jsou chyby, musí se to opravit a předělávat, stojí to peníze. Kdykoliv vznikne chyba, […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

29. 09. 2023

Odejít do starobního důchodu letos nebo až v roce 2024? Správné načasování je klíčové

Pokud patříte mezi lidi, kterým vzniká nárok na starobní důchod v období do konce letošního roku, zbystřete. Podmínky toho, kdy je výhodné do důchodu odejít, se změnily. Zatímco loni se vyplatilo odejít do důchodu nejpozději do konce prosince, a to dokonce i do předčasného důchodu, letos je situace […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

27. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *