CZK/€ 23.860 +0,15%

CZK/$ 21.880 -0,22%

CZK/£ 27.118 +0,03%

CZK/CHF 23.754 -0,13%

Text: Matouš Maier

26. 12. 2016

2 komentáře

Binární opce: Jaké jsou a jaká nesou rizika

 


 

Problémem je, že toto „investování“, které připomíná spíše loterii, láká spoustu nezkušených investorů, kteří mohou ztratit své úspory. Problémové je také to, že obchodník může odhadovat fluktuaci cen i pro velmi malé časové úseky například v řádech minut nebo i desítek vteřin. V takto krátkém časovém horizontu je velmi těžké až nemožné odhadnout přesný vývoj ceny.

Mezi další problémy patří pochybní brokeři, kteří nevyplácí peníze, nebo různé weby, kde je propagováno automatizované obchodování s penězi s obrovskými výdělky, kde ovšem peníze velmi rychle ztratíte.

Historie binárních opcí

Maverick (2015) uvádí, že se obchodování binárních opcí pro maloobchodníky v podstatě začalo se souhlasem americké Komise pro cenné papíry obchodovat tyto opce v roce 2008. Od té doby zaznamenaly velmi rychlý růst a expanzi. Ve skutečnosti však binární opce existovaly mnoho let před rokem 2008, ale byly dostupné pouze pro velké, institucionální obchodníky nebo jedince s vysokým čistým jměním skrz takzvané OTC (over the counter) trhy. V roce 2007 doporučila Komise pro opce změny, které by je učinily volně dostupné pro maloobchodníky, a v roce 2008 schválila Komise pro cenné papíry tento návrh, který binární opce zařadil jako obchodovatelný investiční nástroj. Krátce nato CBOE (Chicago Board Options Exchange) a americká burza začaly nabízet binární opce pro veřejné obchodování“.

Typy binárních opcí

Základním a nejobchodovanějším typem je tzv. High/Low na Obrázku č. 1. Pomocí tohoto typu se obchodují akcie, komodity, měnové páry nebo indexy. Princip je velice jednoduchý. Zvolíte si vaše aktivum, u kterého určíte, jestli se jeho cena v následujícím časovém úseku bude pohybovat nahoru (Up nebo Call) nebo dolů (Down nebo Put).

Obr. 1:   Obchodování měnového páru AUD/USD pomocí typu High/Low

REKLAMA

binarni-opce-01

Zdroj: Types of binary options – High/Low

Časové horizonty bývají různé, od 15 minut až po několik hodin. Obvykle se však jedná o intradenní obchody. To znamená, že časový horizont musí končit v ten samý den, ve kterém byl započat. Obchodník poté u jednotlivých aktiv vidí i sazbu potencionálního zhodnocení jeho investice, která se pohybuje okolo 80 %.

Pokud je odhad obchodníka po uplynutí časového úseku správný, získá zpět svůj vklad + zhodnocení vkladu. Vůbec nezáleží na tom, o kolik se cena pohnula. Pokud obchodník určí správný směr, získá stejné peníze jak pro téměř nepatrný pohyb, např. v řádech desetin procent, tak pro velké vychýlení, např. v desítkách procent. I to je důvodem toho, proč binární opce lákají také nezkušené obchodníky.

REKLAMA

Druhým typem je tzv. One Touch/No Touch. Jsou zde obchodována stejná aktivu jako při High/Low, ovšem princip je odlišný. Zde obchodník predikuje, zdali se v daném časovém úseku aktivum dotkne (One Touch) nebo naopak nedotkne (No Touch) předem určeného bodu, který vyjadřuje cenu. Nezáleží zde však na konečné hodnotě aktiva. To znamená, že pokud si obchodník zvolí typ One Touch a kdykoliv v určeném časovém horizontu se aktivum dotkne určeného bodu, obchod je úspěšný a obchodník inkasuje. Pro typ No Touch záleží jen na tom, aby se aktivum bodu nedotklo nebo nepřesáhlo, a je jedno, v jaké míře se k němu přiblížilo nebo jaký byl vývoj ceny tohoto aktiva.

Pokud jsme u typu High/Low hovořili o zhodnocení okolo 80 %, u One Touch/No Touch je kvůli zvýšenému riziku zhodnocení zpravidla vyšší. Vše se samozřejmě odvíjí od nastavení bodu dotyku. Čím dále je od stávající ceny tím vyšší zhodnocení, které se může pohybovat až kolem 300 %.

Dalším typem jsou 60 Seconds/Short Term. Tento typ je vlastně obchodováním High/Low nebo One Touch/No Touch, ovšem ve velmi krátkém časovém horizontu, nejčastěji v jedné minutě. Predikce ceny v takto krátkém časovém úseku je velmi obtížná, a především nezkušení obchodníci by si na tento typ měli dát pozor.

Opakem 60 Seconds/Short Term jsou tzv. Long Term opce. U nich už se nejedná o intradenní obchodování, jelikož se obchodují v řádu dnů, týdnů nebo dokonce měsíců. Jedná se tak o typ, který je vhodnější pro začínající obchodníky. Ti si v různých demech mohou vyzkoušet technickou analýzu i svoji strategii, která se v déle trvajících pozicích lépe projeví.

REKLAMA

Dalším typem jsou tzv. Boundary/Range opce. Jde o podobný typ jako One Touch/No Touch s tím rozdílem, že místo jednoho bodu nebo hranice je nastaven rozsah, ve kterém se cena smí pohybovat. Výhodou tohoto typu je to, že se dá využít pro stagnující trhy s bočním pohybem.

Posledním typem jsou tzv. Pairs opce. U Pairs opcí odhadují obchodníci vývoj ceny dvou aktiv. Například máme dvě společnosti obchodované na burze: x a y. Obchodník predikuje lepší vývoj pro společnost x. Pokud je tomu na konci časového horizontu opravdu tak, obchodník vydělá. Tento typ opcí je možné využít i pro tzv. bear (medvědí – klesající) trhy, kde stačí, aby vybrané aktivum mělo lepší vývoj než aktivum druhé, i přesto, že cena obou aktiv klesá.

Problémovost binárních opcí

Zatímco teoreticky by obchodování binárních opcí nemělo představovat žádný problém, skutečnost je mnohdy jiná. Mohou za ni především pochybní, neregulovaní brokeři a různé podvodné weby, které lákají nezkušené investory, a pak je doslova okrádají.

Komise pro cenné papíry ve své zprávě Binary Options and Fraud (n. d.) varuje před pochybnými praktikami neregulovaných obchodních platforem. Ze zprávy dále vyplývá i celková rizikovost obchodování binární opcí, co se týče návratnosti investice. Je v ní uveden příklad 50% zhodnocení na úspěšných obchodech a 100% ztráta v případě neúspěšného obchodu. Pokud by byla úspěšnost obchodů 50 %, je jednoduché vydedukovat, že by se investor ocitnul ve ztrátě.

Zpráva dále varuje před 3 hlavními nekalými praktikami, které někteří online brokeři provozují. Jedná se o odmítání vyplácení původních vkladů nebo výdělku ze strany brokera, krádež identity nebo ovlivňování obchodů pomocí softwarové manipulace v neprospěch klienta.

Weinglass (2016) ve svém článku poskytuje svědectví Dana Guralneka o fungování jednoho z těchto brokerů v Izraeli. Původně tovární dělník z Austrálie se odstěhoval do Tel Avivu s vidinou velkých peněz. Po sérii špatně placených manuálních prací se dostal do společnosti, která se zabývala zprostředkováním obchodů binárních opcí. Bez předchozího finančního vzdělání začal po týdenním školení nabízet lidem investování do binárních opcí a přesvědčovat je o vložení vkladu po telefonu. Netrvalo mu dlouho vysledovat, že čím více obchodů klient udělal, tím více ztratil. Pokud se přece jen našel někdo, kdo si nějaké peníze vydělal a chtěl je vyplatit, byl požádán o prokázání totožnosti zasláním ofoceného pasu nebo řidičského průkazu. Netřeba říkat, že tyto informace při vkladu nikdo nepožadoval. Zatímco klient vyřizoval tuto dokumentaci, byl na něj „nasazen“ retenční agent, který se ho měl snažit motivovat k dalším obchodům. Pokud klient trval na svém, společnost s ním přerušila jakýkoliv kontakt nebo mu poslala email oznamující, že je podezřelý z podvodu a jsou mu zmraženy všechny účty.

V poslední době se také rozšířily stránky inzerující automatizované obchodování v podobě programů, kam obchodníci pouze vloží peníze a program už samotné obchodování provádí za ně. Velmi zákeřnou taktikou těchto programů je to, že nabízejí bezplatné demo, které ovšem falšuje výsledky, a tak si obchodníci myslí, že budou bez problému obchodovat i ve skutečnosti. Ovšem realita je jiná a neuvědomělí obchodníci brzy přijdou o celý svůj vklad. Na internetu je celá řada kladných recenzí, ovšem nenechte se mýlit. Jedná se samozřejmě o smyšlené postavy, které mají za cíl jedinou věc. Nalákat naivní investory ke vkladu.

Závěr

Binární opce se staly v poslední době velmi atraktivním finančním produktem, který láká především nezkušené obchodníky na jejich „jednoduchost“. Jejich obchodování ovšem stejně jako obchodování jiných finančních produktů snadné není. Řada seriózních brokerů v dnešní době poskytuje bezplatná dema, ve kterých si obchodníci mohou obchodování vyzkoušet nanečisto.

Až po porozumění tomuto nástroji a stanovení taktiky, která pro ně bude fungovat, by měli začít hledat vhodného brokera, kterému svěří svůj vklad. Je třeba dát si pozor na neregulované portály, které operují pouze na internetu a které mohou využívat pochybné praktiky. Zároveň je třeba nenachytat se na zdánlivě neuvěřitelné příběhy lidí propagující automatizované obchodovaní skrze programy, jelikož se jedná pouze o snahu dostat z naivních a nezkušených obchodníků peníze.


Zdroje:

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Investorské chyby: Jak investovat a nepřijít na buben

Období zvýšené volatility vždy prověří psychickou odolnost investorů a poslední roky jsou toho ukázkovým příkladem. Při pohledu na klesající hodnotu svých investic byli mnozí investoři v pokušení nejen rychle prodávat, ale dokonce přehodnocovat své investiční strategie a horizonty. Ti poučenější vědí, že je třeba zachovat klid a… ideálně nedělat […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

31. 01. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Jiří

  6 ledna, 2017

  Je pravda, že podvodů s binárním opcemi je neskutečné množství. Stejně neskutečné je, jak se může najít tolik lidí, kteří uvěří, že jim někdo dá peníze zadarmo. A stejně neskutečná je drzost podvodníků, kteří jen mění jména a své podvody provozují dál a dál, jako teď například ve třetí verzi Obchodní ústav Martina Kollára (vysvětlení zde: http://opcebi­narni.cz/spros­ty-podvod-martin-kollar-a-obchodni-ustav-recenze).

  Odpovědět

 • Honza

  23 února, 2017

  Dobrý den,

  hezky v článku popisujete rizika a problémy spojené s problematikou obchodování BO. Pokud ale napíšete, že existuje množství podvodných stránek a brokerů, očekával bych, že přidáte rovněž seznam stránek, kde lze informace důvěryhodně čerpat a brokerů, u kterých krádež identity, ovlivňování výsledků a odmítání vyplacení peněz nehrozí. Mohli byste to doplnit? Děkuji

  Odpovědět