CZK/€ 25.330 -0,26%

CZK/$ 23.782 +0,49%

CZK/£ 29.651 -0,14%

CZK/CHF 26.065 +0,36%

Text: redakce

07. 02. 2022

0 komentářů

Berkshire Hathaway – Buffettův stroj na peníze

 

Foto: Shutterstock

Rostoucí úrokové sazby, rekordní inflace, narušené dodavatelské řetězce a nyní navíc obavy z ozbrojených konfliktů. Otazníků visících nad ekonomikou vskutku není málo a právě v takových chvílích nejvíce doceníme jednu z důležitých vlastností společnosti Berkshire – její stabilitu.

Loading 

Berkshire Hathaway netřeba dlouze představovat. Jedná se o finanční konglomerát, v jehož čele stojí legendární investor Warren Buffett. Berkshire patří mezi největší společnosti světa, ať už dle tržní kapitalizace či tržeb. Sestává z mnoha firem, které můžeme rozdělit do dvou skupin.

Tu první tvoří veřejně obchodované akciové společnosti. Zdaleka největší podíl zde má Apple (zhruba 45 %), dále Bank of America (~15 %), American Express (~8 %), Coca Cola (~8 %) a mnoho dalších.

Neméně zajímavá je i druhá část portfolia. Zde najdeme firmy, které jsou ve většinovém vlastnictví Berkshire a na burze se tedy samostatně neobchodují. Mezi ty největší patří:

  • BNSF – největší nákladní železnice ve Spojených státech
  • Berkshire Hathaway Energy – výrobce a distributor elektřiny
  • Heinz – výrobce potravin a omáček
  • GEICO – druhá největší americká pojišťovna automobilů
  • Duracell – výrobce baterií

REKLAMA

Síť železnic BNSF s délkou přes 50 000 km
Zdroj : https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/83/BNSF_Railway_system_map.svg

 Vyplácet, či reinvestovat?

Vzhledem k tomu, že všechny tyto dceřiné společnosti spadají pod Berkshire, dává to vedení velkou flexibilitu při rozdělování kapitálu. Ten je tak přesouván od společností s volným cash flow tam, kde jsou potřeba rozsáhlé investice. Skvělým příkladem je právě energetický business Berkshire. Na rozdíl od ostatních společností v tomto odvětví, které naprostou většinu svých zisků vyplatí akcionářům na dividendách, B.H. Energy už po mnoho let investuje do zlepšení infrastruktury a do výroby z obnovitelných zdrojů energie. Tato strategie nepřinese své plody okamžitě, ale v dlouhodobém horizontu bude pro konkurenci téměř nemožné B.H. Energy překonat. Už nyní tvoří obnovitelné zdroje 43 % výrobní kapacity a toto procento bude stále narůstat.

Klíčem k úspěchu Berkshire Hathaway byly nejen dobré akvizice, ale také skvělé využití volných prostředků z pojišťovnictví (tzv. float). To jsou peníze, které pojišťovna vybrala od zákazníků a které jim bude povinna vyplatit až v budoucnu, až dojde k pojistným událostem. Mezi tím může ale uplynout mnoho let a pojišťovny tak tyto prostředky investují, většinou do dluhopisů.

REKLAMA

V Berkshire díky dobrým výsledkům divize pojišťovnictví tento float narostl z 16 milionů dolarů v roce 1967 až na dnešních 138 miliard. Klíčové je, že pokud jsou tyto rezervy dostatečně velké, je možné je investovat nejen do dluhopisů, ale také do akcií, což Buffett úspěšně praktikuje. Má tak k dispozici desítky miliard dolarů, které může libovolně investovat a za jejichž držení neplatí žádný úrok.

Tyto faktory pomohly Berkshire dosáhnout mezi lety 1965 až 2020 průměrného ročního růstu 20 %, což je dvojnásobek výkonnosti indexu S&P 500 ve stejném období. V posledních letech už však vyrostla do takové velikosti, že nalézt vhodné kandidáty na akvizice je čím dál tím těžší a růst tak nevyhnutelně zpomaluje. Množství hotovosti držené Berkshire se blíží neuvěřitelným 150 miliardám dolarů a Buffett ji začal ve větší míře používat k nákupům vlastních akcií. Je však také kritizován za to, že nevyužil propadu trhů spojeného s příchodem covidu k větším akvizicím.

Alternativa k ETF

Vzhledem k tomu, jak velké množství společností spadá pod Berkshire Hathaway, můžeme nákup této akcie brát jako zajímavou alternativu k dnes velmi populárním ETF. Tato zkratka znamená „Exchange Traded Fund“ a jedná se o fondy, které většinou pasivně kopírují nějaký index, například již zmíněný S&P 500, a lze je nakoupit na burze jako klasickou akcii. I nákupem Berkshire Hathaway totiž získáme expozici na mnoho různých odvětví americké ekonomiky.

Navíc Berkshire je složena především z firem, které jsou ziskové a mají nějakou udržitelnou konkurenční výhodu. Díky tomu budou schopny přinášet vysokou návratnost investovaného kapitálu po mnoho dalších let. Jak říká sám Buffett, pokud získá dobrou společnost, jeho cílem je držet ji „už navždy”.

REKLAMA

Určitou nevýhodou však může být Buffettova opatrnost vůči investicím do technologických firem. Právě ty totiž v posledním desetiletí táhly vzhůru akciové indexy ve Spojených státech. Je však možné, že tato averze Berkshire k technologickým akciím v budoucnu s odlišným vedením postupně vymizí. Dostáváme se tak k otázce Buffettova nástupnictví.

Budoucnost bez Buffetta

Přestože úspěch Berkshire stojí především na jeho osobě, firma je nyní strukturovaná tak, aby generální ředitelé jednotlivých dceřiných společností měli při jejich řízení co největší autonomii. Vedení celého konglomerátu tak má na starosti především alokaci kapitálu. Navíc nejdůležitější charakteristiky Berkshire – využívání floatu z pojišťovnictví a konkurenční výhody jednotlivých firem by ani odchod Buffetta neměl nijak ohrozit.

Navíc již známe jeho budoucího nástupce. Bude jím pravděpodobně Gregory Abel, který má v současnosti na starosti podnikání Berkshire mimo pojišťovnictví a který mnoho let úspěšně vedl B.H. Energy. Patří tak k Buffettovým nejbližším spolupracovníkům a je logické, že právě on má nejlepší předpoklady k tomu, aby pod jeho vedením Berkshire Hathaway dále prosperovala.

Berkshire jako příští Tesla?

Mnozí investoři se poslední dobou snaží ze všech sil objevit „příští Teslu” – tedy společnost, která bude masivně profitovat ze zelené transformace ekonomiky. Díky tomu jsme mohli být svědky mnohých absurdních situací. Například výrobce elektromobilů Rivian měl v jeden moment tržní kapitalizaci přes 150 miliard dolarů, tedy dvakrát více než Ford, přestože za celou svou existenci vyrobil zhruba 1000 vozidel. Ford jich pro srovnání prodá zhruba 5000 denně.

Buffettův konglomerát je zatím v tomto ohledu spíše přehlížený, ačkoli existuje vysoká pravděpodobnost, že bude v zelené energetice jedním z nejdůležitějších hráčů.

Berkshire Hathaway je kvalitní společností s rozumnou valuací. Díky opatrnému vedení zaměřenému na dlouhodobé výsledky má velkou šanci prosperovat ještě desítky let. Doby, kdy rostla 20% tempem, jsou bohužel minulostí, stále však může tvořit stabilní základ dlouhodobého portfolia. A stabilita je při dnešní situaci na trzích opravdu vzácná.

Autor: Tomáš Burian, analytik ECONET, redakčně upraveno

 

Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *