CZK/€ 25.090 -0,22%

CZK/$ 23.448 -0,02%

CZK/£ 29.338 -0,27%

CZK/CHF 25.714 +0,09%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

27. 01. 2023

0 komentářů

Analýza: Proč je probíhající rally na amerických trzích předčasná

 

Současná rally může vyvolávat strach z promrhané příležitosti, ale fundamenty nehrají do karet dalšímu růstu, spíše naopak.

Loading



 

V prosinci se většina analytiků shodovala na tom, že se americké akcie v první polovině roku přecení směrem dolů, kde si sáhnou na své dno a ve druhé polovině dojde k jejich obnově. Lišily se pouze pohledy na to, jak hluboko trhy klesnou (průměrný odhad dna S&P 500 na 3300 bodech) a intenzita, se kterou se trhy obnoví (průměrný odhad S&P na konci roku na 4100 bodech).

Nicméně většina se shodla na tom, že recese začne spíš dříve než později. Nyní, počátkem roku, se pohledy analytiků výrazně mění. Mnozí prognózují mělkou recesi, někdy dokonce žádnou, a její načasování se odsouvá ke druhé polovině roku 2023. Ačkoli se dá opírat o argumenty, jako jsou obnova čínské ekonomiky a snižující se cena plynu v Evropě, největším důvodem změny postojů analytiků byl nejspíš optimistický sentiment na akciovém trhu.

Největší růst zažily cyklické, méně kvalitní a silně shortované akciové tituly. Jejich mohutný růst od počátku roku vyvolává pocit z promrhané příležitosti. Ten pak nutí investory a analytiky ke změně svých pozic. Ačkoliv není od věci pomalu dokupovat atraktivně naceněné akciové tituly, současná rally se může snadno zbortit pod tíhou zpomalující se ekonomiky, což analytici zatím poněkud ignorují.

Důvody, proč by mohla být tato rally předčasná

  • Americká výroba pokračuje v oslabování, jak ukazuje ISM Manufacturing Index. Je to jeden z klíčových indikátorů, jež každý měsíc dotazuje více než 300 výrobních firem ohledně produkce, nových objednávek, zaměstnanosti, dodavatelských řetězců, zásob, cen apod. Indikátor zpomaluje již od počátku roku 2021 a nyní již druhým měsícem je pod hodnotou 50 a klesá. To označuje kontrakci ve výrobě a trend, který se nejspíš jen tak neobrátí nezávisle na rozhodnutí Fedu.
  • Překvapivě oslabuje i sektor služeb. Další klíčový index, měřící ekonomickou aktivitu sektoru služeb ISM Services Index, poukazuje na výrazné oslabování. Indikátor funguje na podobném principu jako výše uvedený s tím rozdílem, že se dotazuje nevýrobních společností. Hodnota indikátoru vyšla za prosinec výrazně pod očekáváním na 49,6 a poprvé se tak jedná o kontrakci v sektoru služeb v tomto cyklu. Na rozdíl od výroby, indikátor ukazuje, že sektor služeb se začal ochlazovat výrazně později, a to až od konce roku 2021.
  • Období dezinflace je obdobím, kdy vysoké náklady kontrastují s oslabující poptávkou, která vede k tomu, že firmy nejsou schopny adekvátně nastavit ceny. To potom vede k upadajícím maržím, a tedy i ziskům. Maloobchodní prodej zpomaluje v prosinci o 0,8 % a v listopadu o 0,9 % očištěně. Objem poptávky ve čtvrtém kvartálu 2022 byl dokonce poloviční ve srovnání s poptávkou ve třetím kvartálu 2022. To také vysvětluje, proč se společnostem plní sklady a zvyšují zásoby. Dlouhodobě se sníží s cenami i náklady, ale krátkodobě dochází k výše popsané divergenci, jež tlačí na firemní zisky. Navíc, svižnou změnou poptávky dochází k nadbytku pracovní síly, a to něco stojí. To se děje už nyní, a to je ekonomika teprve na počátku zpomalování a recese ještě ani nezačala.

S restriktivní monetární politikou Fedu dochází k úspěšnému zpomalování americké inflace. Tato politika s sebou ale nese i zvýšené náklady kapitálu, což zpomaluje ekonomiku. V současnosti se zdá, že trhy naceňují padající inflaci, ale nedoceňují důsledky zpomalování ekonomiky, která dopadne na korporátní zisky. Tento dopad, pokud bude výraznější, než co v současnosti předvídá Wall Street, způsobí přecenění na akciových trzích směrem dolů.

REKLAMA

K tomuto přecenění by mohlo dojít v průběhu současného anebo na začátku druhého kvartálu. Na místě je tedy obezřetnost a trpělivost. Je pravděpodobné, že současná rally na amerických akciích je postavena na slabých základech. Mohlo by tak v blízké budoucnosti dojít k výrazné korekci, když dojde k plnému zacenění efektů zpomalující se ekonomiky.

Autor: Timur Barotov, analytik BH Securities

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Vyplatí se prodávat akcie v květnu podle známého přísloví?

‘Sell in May and go away’ je jedno z nejznámějších přísloví ve finančním světě a podle analýzy investiční platformy eToro je toto rčení dobře podloženo historickými údaji. Společnost prozkoumala měsíční výnosy cen 15 největších světových akciových indexů za posledních 50 let, aby otestovala, zda se akcie v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 05. 2024

Diverzifikaci portfolia pomocí FX. Proč a jak na to?

Nejdůležitější investiční strategií je diverzifikace. Devizové prostředky (FX) jsou sice v tomto ohledu často podceňovány, mohou však pomoci zvýšit stabilitu portfolia i rizikově vážené výnosy. FX mohou prohloubit diverzifikaci tím, že sníží přílišnou expozici vůči domácí měně, umožní správu závazků v cizích měnách, budou generovat pasivní příjem, případně nabídnou […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *