CZK/€ 25.340 -0,08%

CZK/$ 23.267 -0,42%

CZK/£ 30.156 +0,23%

CZK/CHF 26.005 -0,04%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

27. 01. 2023

0 komentářů

Analýza: Proč je probíhající rally na amerických trzích předčasná

 

Současná rally může vyvolávat strach z promrhané příležitosti, ale fundamenty nehrají do karet dalšímu růstu, spíše naopak.

Loading 

V prosinci se většina analytiků shodovala na tom, že se americké akcie v první polovině roku přecení směrem dolů, kde si sáhnou na své dno a ve druhé polovině dojde k jejich obnově. Lišily se pouze pohledy na to, jak hluboko trhy klesnou (průměrný odhad dna S&P 500 na 3300 bodech) a intenzita, se kterou se trhy obnoví (průměrný odhad S&P na konci roku na 4100 bodech).

Nicméně většina se shodla na tom, že recese začne spíš dříve než později. Nyní, počátkem roku, se pohledy analytiků výrazně mění. Mnozí prognózují mělkou recesi, někdy dokonce žádnou, a její načasování se odsouvá ke druhé polovině roku 2023. Ačkoli se dá opírat o argumenty, jako jsou obnova čínské ekonomiky a snižující se cena plynu v Evropě, největším důvodem změny postojů analytiků byl nejspíš optimistický sentiment na akciovém trhu.

Největší růst zažily cyklické, méně kvalitní a silně shortované akciové tituly. Jejich mohutný růst od počátku roku vyvolává pocit z promrhané příležitosti. Ten pak nutí investory a analytiky ke změně svých pozic. Ačkoliv není od věci pomalu dokupovat atraktivně naceněné akciové tituly, současná rally se může snadno zbortit pod tíhou zpomalující se ekonomiky, což analytici zatím poněkud ignorují.

Důvody, proč by mohla být tato rally předčasná

  • Americká výroba pokračuje v oslabování, jak ukazuje ISM Manufacturing Index. Je to jeden z klíčových indikátorů, jež každý měsíc dotazuje více než 300 výrobních firem ohledně produkce, nových objednávek, zaměstnanosti, dodavatelských řetězců, zásob, cen apod. Indikátor zpomaluje již od počátku roku 2021 a nyní již druhým měsícem je pod hodnotou 50 a klesá. To označuje kontrakci ve výrobě a trend, který se nejspíš jen tak neobrátí nezávisle na rozhodnutí Fedu.
  • Překvapivě oslabuje i sektor služeb. Další klíčový index, měřící ekonomickou aktivitu sektoru služeb ISM Services Index, poukazuje na výrazné oslabování. Indikátor funguje na podobném principu jako výše uvedený s tím rozdílem, že se dotazuje nevýrobních společností. Hodnota indikátoru vyšla za prosinec výrazně pod očekáváním na 49,6 a poprvé se tak jedná o kontrakci v sektoru služeb v tomto cyklu. Na rozdíl od výroby, indikátor ukazuje, že sektor služeb se začal ochlazovat výrazně později, a to až od konce roku 2021.
  • Období dezinflace je obdobím, kdy vysoké náklady kontrastují s oslabující poptávkou, která vede k tomu, že firmy nejsou schopny adekvátně nastavit ceny. To potom vede k upadajícím maržím, a tedy i ziskům. Maloobchodní prodej zpomaluje v prosinci o 0,8 % a v listopadu o 0,9 % očištěně. Objem poptávky ve čtvrtém kvartálu 2022 byl dokonce poloviční ve srovnání s poptávkou ve třetím kvartálu 2022. To také vysvětluje, proč se společnostem plní sklady a zvyšují zásoby. Dlouhodobě se sníží s cenami i náklady, ale krátkodobě dochází k výše popsané divergenci, jež tlačí na firemní zisky. Navíc, svižnou změnou poptávky dochází k nadbytku pracovní síly, a to něco stojí. To se děje už nyní, a to je ekonomika teprve na počátku zpomalování a recese ještě ani nezačala.

S restriktivní monetární politikou Fedu dochází k úspěšnému zpomalování americké inflace. Tato politika s sebou ale nese i zvýšené náklady kapitálu, což zpomaluje ekonomiku. V současnosti se zdá, že trhy naceňují padající inflaci, ale nedoceňují důsledky zpomalování ekonomiky, která dopadne na korporátní zisky. Tento dopad, pokud bude výraznější, než co v současnosti předvídá Wall Street, způsobí přecenění na akciových trzích směrem dolů.

REKLAMA

K tomuto přecenění by mohlo dojít v průběhu současného anebo na začátku druhého kvartálu. Na místě je tedy obezřetnost a trpělivost. Je pravděpodobné, že současná rally na amerických akciích je postavena na slabých základech. Mohlo by tak v blízké budoucnosti dojít k výrazné korekci, když dojde k plnému zacenění efektů zpomalující se ekonomiky.

Autor: Timur Barotov, analytik BH Securities

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Analýza: Akcie jako hrad z písku spojený s extrémní koncentrací indexu

V minulých výhledech jsme poukazovali na to, že se vzestup AI a léků proti obezitě vzpírá gravitačnímu zákonu světa financí a zvládá do značné míry kompenzovat nepříznivé vlivy vysokých úrokových sazeb. Proto jsme také nedoporučovali investovat do technologických akcií. Celý duben to vypadalo jako správná volba, protože trhy […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 07. 2024

Trh korporátních dluhopisů v ČR dynamicky roste, k maximu má však ještě daleko

Společnosti v České republice vydaly v roce 2023 korporátní korunové dluhopisy o celkovém objemu 37,4 miliardy korun. Oproti roku 2022 to představuje nárůst o více než 75 % a došlo tak k narovnání propadu způsobenému makroekonomickou situací na trhu. Kupónové výnosy podlimitních i nadlimitních emisí loni dosáhly svého historického maxima.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 07. 2024

Proč se cena bitcoinu i přes pozitivní udáosti drží na nižších hodnotách?

Bitcoin (BTC) je dobře známý svou volatilitou a prudkými cenovými pohyby, které přitahují mnoho investorů a spekulantů. Nedávná výkonnost bitcoinu však některé investory do kryptoměn zmátla. Navzdory spuštění Bitcoin Spot ETF a nedávné události půlení se bitcoin snaží získat dynamiku. Tento článek zkoumá, proč jsou tyto boční […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

10. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *